Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Bugün Başladı! Neden Yatmadı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneği Neden Yatmadı? Kasım Aralık Uzatma Kararı Alındı Ama Hesaplara Geçmedi

FİNANS

5 Kasım 2020 Perşembe 17:12:56

Son Güncelleme: 05/11/2020 17:12:50

Kısa Çalışma Ödeneği Neden Yatmadı? Kasım Aralık Uzatma Kararı Alındı Ama Hesaplara Geçmedi

Koronavirüs salgını sonrasında işyeri kapatılan/sınırlı çalışan vatandaşlarımız için kısa çalışma ödeneği ödemeleri bugün başladı. 5 Mayıs 2020 tarihi itibariyle kısa çalışma ödeneği ödemeleri PTT ve bankalar yoluyla gerçekleşti. Bazı vatandaşlarımız ise kısa çalışma ödeneği neden yatmadı sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Koronavirüs sonrasında birçok işyerinin kapanmasıyla birlikte vatandaşlarımızın çoğu ücretsiz izine çıktı. Ekonomiye katkı sağlayan vatandaşlarımıza karantina sürecinde ekonomik destek sağlamak amacıyla kısa çalışma ödeneği başvuruları başlatıldı. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında ödemeler bugün başlıyor. Bugün itibariyle Kısa Çalışma Ödeneğinin nisan ayı ödemeleri bugün hesaplara yatmaya başlayacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

Vatandaşlarımızın Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilmesi için asgari olarak 450 gün prim yatırılmış olması gerekiyor. Bunun yanında da son 60 gün içinde kesintisiz olarak çalışanların prim ödemesinin yapılmış olması bekleniyor.

Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında ise iş verenin beyanı esas olarak alınacak.

3,2 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un paylaştığı son verilere göre Kısa Çalışma Ödeneğinden bugüne kadar 300 bin firmanın 3,2 milyon çalışan adına başvuru yaptığını paylaştı.

Başvuruları kabul edilenler kısa çalışma ödeneğinden ne kadar süre yararlanabilir?
Kısa çalışma başvurusunda bulunan ve başvurusu kabul edilen vatandaşlarımızın, ödenekten yararlanma süreleri azami olarak 3 aydır.
Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamında;
• İşçiler kısa çalışma ödeneği altında her ay belli bir ücret alacaklar.
• Genel sağlık sigortası primleri hizmeti sağlanacak

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanmak İçin
İşverenin kısa çalışma ödeneği için başvurmuş ve gerekli incelemeler sonucunda başvurusunun onaylanması gerekmektedir.
Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak çalışanın ise, kısa çalışma ödeneğinin başladığı tarihine de çalışma sürelerine ve prim ödeme şartlarını yerine getirmiş olması gerek. (Bu şartlar salgın sebebiyle, son 60 gün içinde kesintisiz olarak çalışmak ve son 3 yıl içinde prim ödeme şartlarıdır)
İş müfettişlerince yapılan ve tamamlanan inceleme sonucu kısa çalışma ödeneğinden faydalanacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması şarttır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ MİKTARI VE ÖDENMESİ

• Kısa çalışma ödeneğinden verilecek miktar sigortalı çalışanın 12 aylık primine esas kazançları göz önüne alınarak hesaplanan günlük net kazancının %60 oranıdır. Bu şekilde hesaplanan ödenek, aylık asgari ücretin net tutarının %150’sini geçmemektedir. Kısa çalışma ödeneği, çalışma yerinden uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, çalışanın kendisine ödenir. Aylık olarak verilen ödenek, her ayın 5’inde hesaplara yatırılır.
• Kısa Çalışma Ödenekler ise PP Bank aracılığıyla yapılmakta.
• Ödeme tarihinin öne çekilmesine dair karar ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlıdır.
• Kısa çalıma yapılan zaman dilimi için, kısa çalışmadan yararlanacak işçilerin şahsına SGK Aylık Prim ve Hizmet belgesi ile eksik gün gerekçisi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirimi yapılır.
• Kısa çalışma ödeneğinin süresi de 3 ayı aşmamalıdır. Elde olmayan ve önlenemeyen sebeplerden ötürü iş yerinde kısa çalışmanın yapılması halinde, 4857 sayılı kanuna gereği bir haftalık süreden sonra başlar. Bu geçen 1 haftalık zaman dilimi içerisinde ise ücret ve prim yükümlülükleri tamamen iş veren aittir.

Kısa Çalışma Ödeneği Neden Yatmadı?

Bazı okurlarımızdan gelen yorumlara göre, kısa çalışma ödeneği tüm vatandaşlarımıza yatmadı. Dört gözle ödemelerini bekleyen vatandaşlarımız kısa çalışma ödeneği neden yatmadı sorusunun cevabını aramaktadır. Bu noktada ilk dikkat etmemiz gereken, ödeme tarihidir. E-devlet üzerinden başvurunuzu sorgulayabilir, burada bulunan ekradan Ödeme Tarihini kontrol edebilirsiniz. Gelen yorumlara göre bazı okurlarımızın kısa çalışma ödeneği İŞKUR websitesine girdikleri IBAN adresine yatırılırken, bazı okurlarımızın ödemeleri PTT üzerinden gerçekleşti. Sizde kısa çalışma ödeneği hakkındaki düşüncelerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

İŞKUR ile yapılan görüşmeler sonucunda, kısa çalışma ödeneği yatmadı başvurusu yapan vatandaşlarımızın ödemelerinin PTT’ye yatırıldığı belirtildi. Vatandaşlarımız, adlarına açılan PTT hesabı üzerinden sorgulama yaparak ödemelerini alabilirler. PTT veznesinde ödemenizin görünmediğini iddia eden gişe memurları olması durumunda, ödemenin PTT hesabınıza yapıldığını ve bu şekilde sorgulama yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

İnternet üzerindeki çeşitli şikayet platformlarına binlerce vatandaşımız ‘kısa çalışma ödeneği yatmadı’ şeklinde şikayetlerini yazmaya devam ediyorlar. Örneğin bir vatandaşımız “İşkur’un sitesinden gerekli formu doldurup yolladım IBAN telefon vs. Ne gelen var ne giden 2 gündür tık yok. IBAN QNB Finansbank la mı alakalı bir durum mu yoksa anlamadım? ” şeklindeki bir şikayetini dile getirmiş. Sizde kısa çalışma ödeneği ödemeleri hakkında merak ettiklerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

EYLÜL GÜNCELLEME:

Zehra Zümrüt Selçuk 18 Eylül Cuma günü resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla kısa çalışma ödeneği alanlara müjdeyi verdi. Yapılan açıklamada: “#SosyalKorumaKalkanı kapsamında 26.03.2020 tarihinde başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği mevcut faydalananlar için, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay daha uzatılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
4 Yorum yapıldı

4 Yorum

  1. Pingback: Kısa çalışma ödeneği ne zaman sona erecek sorusu yanıt buldu - HaberKredi

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı