Kısa çalışma ödeneği alanlara 1177 TL destek ödemesi yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa çalışma ödeneği alanlara 1177 TL destek ödemesi yapılacak

FİNANS

21 Ekim 2020 Çarşamba 14:18:04

Son Güncelleme: 21/10/2020 14:19:29

Kısa çalışma ödeneği alanlara 1177 TL destek ödemesi yapılacak

Kısa çalışma ödeneği alanlar ve vergi sicil affı bekleyenlerin yakından takip ettiği yeni istihdam paketinin ayrıntıları belli oldu. Paket kapsamında kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlara ve işyeri sahiplerine devlet destek ödemesi yapılacak. Sicil affı bekleyenler için ise grupbaşkan vekilinden açıklama geldi.

Uzun süredir gündemde yer alan istihdam paketi sonunda TBMM’ye sunuldu. Sunulan teklife göre; kısa çalışma ödeneğinin süresi 2021 yılı Temmuz ayına kadar uzatılacak, 25 yaş altı ve 50 yaş üstüne kısmi süreli çalışma olanağı sunulacak, işverenlere teşvik verilecek, vergi ve SGK prim borçları yapılandırılacak. İşte İstihdam Paketi’nin tüm detayları…

TEŞVİKLER UZATILACAK

İşten çıkarılan ve işsizlik ödeneği almaya hak kazanan çalışanların, 90 gün içinde bir işe girip 12 ay süreyle çalışması durumunda, İşsizlik Sigortası Fonu, işsizlik ödeneğinden yararlandığı süre kadar sigorta primini karşılayacak. Yılsonunda bitecek olan; genç, kadın ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan vatandaşlar ve ilave istihdam edilen vatandaşlar için uygulanan teşvikler Cumhurbaşkanı tarafından 2023 yılının sonuna kadar uzatılabilecek.

KISA ÇALIŞMA VE NORMALLEŞME DESTEĞİ UZAYACAK

Pandemi sürecinin vatandaş üzerindeki kötü ekonomik etkilerini azaltmak için uygulanan kısa çalışma düzenlemesi normal şartlar altında 2020 yılsonunda bitecekti. İstihdam Paketi ile birlikte kısa çalışma düzenlemesi 2021 yılı Temmuz ayına kadar uzatılacak. Bu konuda yetki Cumhurbaşkanına verilecek. Yılsonuna kadar uygulanması planlanan kısa çalışma ve ücretsiz izin desteğinden ayrılan işletmelere sağlanan normalleşme desteğinin süresi de Temmuz 2021’e kadar uzatılacak ve yetki yine Cumhurbaşkanına verilecek.

SON İŞYERİNDE TEKRAR İŞE BAŞLAYANA TEŞVİK VERİLECEK

2019 yılının başı ve 17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarılan vatandaşlar, son çalıştıkları işyerine 30 gün içinde başvurması durumunda, fiilen çalıştırılırsa, kişinin işverenine 1.324 lira prim desteği verilecek. Kişinin işe başlamasının ardından, fesih yasağının sürdüğü dönemle sınırlı olmak üzere ücretsiz izne çıkarılması durumunda, çalışana 1.177 lira destek ödemesi yapılacak. Son çalıştıkları işe başvuran fakat kabul edilmeyen vatandaşlara ise, işten çıkarma yasağının devam ettiği süre boyunca aylık olarak 1030 lira destek ödemesi yapılacak. Buna ek olarak, pandemi sürecinde ilave çalışan istihdam eden veya 17 Nisan 2020 tarihinden sonra ilk defa sigortalı kişileri istihdam eden işletmelere, fesih yasağı boyunca geçerli olmak üzere, aylık olarak 1.324 lira prim desteği verilecek.

VERGİ VE SGK PRİM BORÇLARI YAPILANDIRILACAK

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından yapılan açıklamada, Meclis Başkanlığı’na sundukları istihdam paketi kapsamında vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını belirtti. Teknik kısımların tamamlanmasının ardından kanun teklifini Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunacaklarını dile getirdi. Muş, sicil affıyla ilgili açıklamalar da yaptı. Pandemi sürecinde yapılan sicil affının şu anlık söz konusu olmadığını vurguladı.

İNTERNETTEN YAPILAN SATIŞLARA VERGİ MUAFİYETİ SAĞLANACAK

Herhangi bir işyeri açmadan, evde imal ettikleri malları internet veya benzeri elektronik ortamlarda satanlar gelir vergisinden muaf tutulacak. Bu kişilerin hasılatının 220 bin lirayı geçmesi durumunda gelir vergisi muafiyeti kapsamından çıkacak. Antrenörlere ve jokeylere yapılan ödemelerdeki yüzde 20lik gelir vergisi alınmasına dair düzenlemenin de süresi uzatılacak. Bunun yanı sıra; 5 yıl boyunca, yüzde 20’den fazlası halka arz edilen şirketler 5 yıl boyunca kurumlar vergisinden 2 puan indirimden yararlanabilecek ve kurumlar vergisini 5 puan indirme yetkisine de Cumhurbaşkanı sahip olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı