Kısa çalışma ödeneği alanlar dikkat! Ödemeler erken yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa çalışma ödeneği alanlar dikkat! Ödemeler erken yapılacak

FİNANS

28 Haziran 2020 Pazar 15:23:17

Kısa çalışma ödeneği alanlar dikkat! Ödemeler erken yapılacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği alanları yakından ilgilendiren bir haber paylaştı. Buna göre Haziran ayı kısa çalışma ödeneği ödemeleri erken yapılacak. Ek olarak bu ödemeleri alan vatandaşlarımıza prim desteği hayata geçirilecek. İşte kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren yeni güncellemeler..

Kısa çalışma ödeneği 30 Haziranda sona eriyor. Yeni bir düzenleme gelmemesi durumunda ise salgın öncesi dönemin şartları geçerli olacak. Mayıs ayında başlatılan kısa çalışma ödeneği ile mayıs ayından bu yana 3 milyon 91 bin çalışan vatandaşımız kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış durumda.

Kısa çalışma ödeneği hususunda yapılan düzenlemeler Cumhurbaşkanı tarafından verilecek olan bir karar ile düzenlenip uzatılmaz ise 30 Hazirandan itibaren salgın öncesi dönemin kurallarına geri dönüş yapılacak. Bu süreçte 25 Mart’ta alınan kararlar ile çalışan vatandaşların finansal yönden zorluk yaşamamaları için kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın kolaylaşması üzerine bazı düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemelerin arasında son 3 senede 600 gün çalışma zorunluluğu 450 güne indirilmiş ve aynı işyerinde sigortalı olarak faaliyet gösterme zorunluluğu ise 90 günden 60 güne düşürülmüştü. Ayrıca çalışan vatandaşların işverenler tarafından bildirildiği sürece bir inceleme şartı aranmadan ödenekten faydalanmasına karar verilmişti. Cumhurbaşkanının 25 Mart’ta verilen kararları 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi bulunuyor.

PRİM DESTEĞİ DUYURULDU

Türkiye’nin önemli işverenleri kısa çalışma ödeneğinin verilmeye devam etmesini isterken kabine kısa çalışma ödeneğindeki düzenlemelerin eski haline döneceği ve işverene yönelik prim desteği getirileceğini duyurdu. Normalleşme sürecine dönüp düzenli faaliyet göstermeye başlayan işverenlere prim desteği verileceği İstihdam Kalkanı Projesi adı altında faaliyetlerine destek olunacağı belirtildi. Bu hususta yapılması gereken yasal düzenleme ile ilgili açıklamaların önümüzdeki hafta içerisinde detaylandırılması ve açıklanması bekleniyor.

ÖDEMELER ERKENE ÇEKİLDİ

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu hakkında açıklama yaptı. Bakan tarafından yapılan açıklamalar da haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin erken bir tarihe çekildiği duyuruldu.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalara göre ödemeler 29 Haziran Pazartesi gününden itibaren başlayacak. Yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk açıklamasında “Kovid-19 önlemleri kapsamında 5 Temmuzda ödenmesi beklenen haziran ayına dair işsizlik ve kısa çalışma ödeneklerinin erkene çekildiğini belirtti. Ödemelerin 29 Haziran itibariyle başlayacağını ve vatandaşlarımızın kimlik numaralarının son hanesine bakılarak bankahesaplarınayatırılacağınıaçıkladı.

3 MİLYON ÇALIŞAN

Mayıs ayıitibariylebaşlanan kısa çalışma ödenekleri şimdiye kadar 3 milyon 91 bin 02 vatandaşımızın yararlandığı açıklandı. 2020 yılının başından şu ana kadar ise çalışma ödeneği kapsamında 10 milyar 322 milyon Türk lirası ödeme yapıldığını belirten Bakan Selçuk, bu ödemelerinin büyük kısmının nisan ve mayıs aylarında yapıldığını ekledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı