Kısa çalışma ödeneği alan herkese 1168 TL ek ödeme verilecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa çalışma ödeneği alan herkese 1168 TL ek ödeme verilecek

FİNANS

20 Temmuz 2020 Pazartesi 00:12:45

Son Güncelleme: 19/07/2020 22:45:39

Kısa çalışma ödeneği alan herkese 1168 TL ek ödeme verilecek

Pandemi sürecinde işlerine zorunlu şekilde ara verilen 1 milyon 358 bin kişi ücretsiz izne çıkarılmıştı. Bu kişilere devlet yardımları kapsamında toplamda 1 milyar 701 milyon lira yardım yapıldı. Kısa çalışma ödeneği alan herkese şimdi de 1168 TL ek ödeme yapılacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu tarafından alınan kararla birlikte, işten çıkarma yasağı döneminde işveren tarafından ücretsiz izine çıkarılan işçiler normal ücretine bakılmaksızın 1.168 lira nakdi ücret desteği alacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun kabul ettiği mini istihdam paketini içeren yasa teklifine göre 17 Ağustos’ta sona eren işten çıkarma yasağı, gerektiğinde 3 aya kadar olmak üzere 2021 haziran sonuna kadar uzatılabilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Alana Ek Ödeme

İşten çıkarma yasağının bulunduğu dönemde işçinin işine sadece işten çıkarma yasağının bulunduğu dönemde,iş yerinin kapanması, süreli iş sözleşmesinin sona ermesi, her türlü hizmet alımlarıyla yapım işlerinde işin sona ermesi durumunda son verilebilecek.Normal şartlarda işçi, yazılı rızası olmadan ücretsiz izne çıkartılamıyordu ve zorla çıkarıldığı takdirde işçi bunu haklı fesih sebebi olarak kullanıp iş akdini feshettiğinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılabiliyordu.

İşten çıkarma yasağının bulunduğu dönemde ise işveren istediği işçiyi ücretsiz izne çıkarmakta serbest olacak. İzne çıkarılan işçiye günlük 39.24 lira, aylık net 1.168 lira nakdi ücret desteği verilecek. Normal ücreti 3 bin lira da olsa, 13 bin lira da olsa ücretsiz izne çıkartılan işçinin ayda sadece 1.168 TL nakdi ücret desteği alacak.

BELEDİYELER, KAFELER, RESTORANLAR  NORMALLEŞME DESTEĞİNDEN YARARLANAMAYACAK

1 Temmuz 2020 tarihinden önce işçileri ücretsiz izne çıkartan veya kısa çalışma ödeneğine başvuru yapan işverene, işçileri yeniden çalışmaya başladığı takdirde aylık 868 liralık prim desteği verilecek. Faaliyete geçemeyen kafe, restoran ve diğer iş yerleri normalleşme desteğinden yararlanamayacak.Salgın nedeniyle işçilerine kısa mesai yaptıran veya ücretsiz izne çıkartan belediyeler ve kamu kurumlarına ait diğer iş yerleri bu destekten yararlanamayacak. Sadece özel sektör işverenleri normalleşme desteğinden yararlanabilecek.

1 MİLYON 358 BİN İŞÇİYE ÜCRETSİZ İZİN

17 Nisan’da başlayan işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulamasıyla birlikte Nisan-Mayıs döneminde 1 milyon 358 bin işçi ücretsiz izne çıkartıldı. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere 1 milyar 701 milyon lira nakdi ücret desteği verildi ve işçi başına ödenen tutar bahsi geçen aylarda 1.252 lira olarak gerçekleşti. Haziran ayında da 1 milyon 705 bin işçi ücretsiz izne çıkartıldı ve işçi başına aylık 645 lira olmak üzere toplam 1.1 milyar lira ödendi. Toplam ödenen tutar 17 Nisan-30 Haziran arasında 2.8 milyar lira oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı