Kirada oturanlara 2.300 TL taşınma, 1.150 TL kira yardım ödemesi yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kirada oturanlara 2.300 TL taşınma, 1.150 TL kira yardım ödemesi yapılıyor

FİNANS

10 Ekim 2020 Cumartesi 10:12:46

Son Güncelleme: 10/10/2020 00:05:36

Kirada oturanlara 2.300 TL taşınma, 1.150 TL kira yardım ödemesi yapılıyor

E-devlet sayesinde vatandaşlarımızın kira yardımlarından ve karşılık kira desteğinden faydalanmaları mümkün ve oldukça kolay! İnternet üzerinden yapabileceğiniz basit ve hızlı bir başvur ile birlikte uygun koşulları sağlayan vatandaşlarımız kira desteği ve kira yardımı alabilirler! Taşınma desteği ve kira yardımı peki kimlere yapılır? Kimler kira desteği ve taşınma yardımında faydalanabilir? Koşullar nelerdir? 2020 kira yardımı ne kadar? İşte vatandaşlarımız tarafından merak edilen soruların yanıtları…

Birçok vatandaşımız ev alacak imkânı olmadığı için kirada oturmakta. Maaşın büyük bir bölümü de kiraya gitmekte. Özellikle de korona virüs salgını döneminde vatandaşlarımızın gelirleri azalırken giderleri arttı ve kira ödemek daha da büyük bit yük haline geldi. E-devletten ise gerekli koşulları sağlayan vatandaşlarımız kolaylıkla kira yardımı alabilir. Peki bu yardımdan yararlanma koşulları nelerdir? E-devletten kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devlet farklı gruplar altında vatandaşlara çok sayıda yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Gereken şartları taşıyan vatandaşlarımız da bu yardımlardan faydalanmaya hak kazanıyor. Bir yardım da yine evini kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız teşvik etmek amacıyla yapılmakta. Vatandaşlarımızın evlerini yenilemesi ve kentsel dönüşüme vermesi maddi olarak onları zorlayabilir devlette bunun önüne geçmek adına düzenli olarak vatandaşlara aylık kira yardımında bulunmakta. Yine bunun yanında vatandaşlarımız tek sefere mahsus olarak taşınma yardımı da almakta. Peki illere göre yardımlar ne kadar? İstanbul ili için kentsel dönüşüm ödemesi ne kadar? Başvurular nasıl yapılır? İşte detaylar….

İLLERE GÖREKENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlarımıza verilen kira yardımları illere göre değişiklik göstermekte. Yardım miktarları iseher sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yenilenmekte. Fakat 2020 yılı için henüz bir güncelleme yapılmadı. O yüzden bizde sizlerle en son güncellemenin yapıldığı 2019 yılında dair olan illere göre kira yardım listesini paylaşacağız. İşte listeye göre il bazında verilen kira yardımları;

  • Kilis, Karabük, Artvin, Yalova, Bingöl, Burdur, Bolu, Iğdır, Çankırı, Ardahan, Bartın, Erzincan, Kırıkkaleli Karaman, Bayburt, Gümüşhane, Sinop, Tunceli, Hakkâri, Kırşehir ve Nevşehir illerinde ikametgahı bulunan vatandaşlarımıza yapılan aylık kira yardımı değeri 715 Türk lirasıdır.
  • Amasya, Aksaray, Bitlis, Düzce, Edirne, Giresun, Kars, Kastamonu, Isparta, Kırklareli, Rize, Muş, Niğde, Osmaniye, Uşak, Siirt, Yozgat ve Şırnak illerinde bulunan vatandaşlarımıza ise yapılan yardım miktarı 810 Türk lirasıdır.
  • Çanakkale, Elâzığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Adıyaman, Ağrı, Çorum, Zonguldak, Batman ve Afyonkarahisar illerinde bulunan ve ikametgâh eden vatandaşlarımıza ise aylık 905 Türk lirası kira yardımı yapılır.
  • Aydın, Denizli, Diyarbakır, Balıkesir, Gaziantep, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Kocaeli,Gaziantep,Mardin, Muğla,Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa,Hatay, Mersin, Malatya, Manisa,Sakarya, Samsun, Kahramanmaraşve Van illerinde bulunan vatandaşlarımıza ise aylık olarak 995 Türk lirası ödemesi yapılmaktadır.
  • Adana, Antalya, Bursave Konya illerinde bulunan, ikametgâh eden kiracılara ise aylık olarak 1 bin 85 Türk lirası verilir.
  • Son olarak da Ankara, İstanbul, İzmir illerinde bulunan/ ikametgâh eden kiracı olan vatandaşlara aylık olarak 1 bin 150 Türk lirası kira yardımı ödemesi yapılır.
  • Yine tek sefer mahsus olmak üzere vatandaşlarımıza taşınma yardımı olarak 2 bin 300 Türk lirasına kadar destek sunulmaktadır.

E DEVLET KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

Evi riskli yapı olarak belirlenmesin ardından vatandaşlarımı E-devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sayfasında bulunan kira yardımına başvuru da bulunabilirler. Vatandaşlarımızın gerekli yerleri doldurmaları yeterlidir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı