Kiracılar için güzel haber! Kira fiyatları yarı yarıya düşebilir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kiracılar için güzel haber! Kira fiyatları yarı yarıya düşebilir

FİNANS

15 Ekim 2020 Perşembe 20:12:02

Son Güncelleme: 15/10/2020 20:01:52

Kiracılar için güzel haber! Kira fiyatları yarı yarıya düşebilir

Korona virüs salgınının ülkemizde etkisini göstermesiyle birlikte vatandaşlar ekonomik olarak sorun yaşamaya başlamıştı. Bu dönemde ne yazık ki en çok kiracılar mağdur olmuştu.Ekonomide yaşanan daralma sebebiyle, milyonlarca kiracı maddi olarak zor duruma düşmüştü.

Bunun yanı sıra, pek çok esnaf zorunlu karantina tedbir kararları sebebiyle dükkanlarını kapatmak ve kapalı dükkan için kira ödemek zorunda kalmıştı. Esnafların bu durumla ettiği hukuki mücadelenin ardından nihayet beklenen haber geldi. Milyonlarca kiracıya mahkeme yoluyla kirada indirim yaptırma hakkı doğdu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını,ne yazık ki Türkiye’yi debüyük oranda etkiledi. Ekonomik olarak büyük kayıpların oluşmasına neden olan pandemi sürecinde, özellikle zorunlu karantina kararlarının alındığı aylarda pek çok vatandaş mağdur olmuştu. Kapalı olan dükkanlarına kira ödemek zorunda kalan esnaflar ve iş yerleri kapatıldığı için ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan çok fazla vatandaş vardı.

MAHKEME EMSAL KARAR VERDİ VE KİRAYA YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILDI 

Zorunlu karantina tedbir kararları kapsamında dükkanları kapatılan esnaflar, Korona virüs salgını sürecinde en çok mağdur olanlar arasındaydı.Restoranlar, esnaf lokantaları, kafeler, sinema salonları, perakende sektöründe hizmet veren yerler gibi pek çok alanda büyük miktarda ekonomik kayıp yaşanmıştı.

Esnaflar, iş yerlerinin kapalı olmasına ve büyük miktarda gelir kaybı yaşamasına rağmen düzenli kira ödemesi yapmak zorunda kalmıştı. Bu süreçte en çok tartışılan konulardan biri olan kira indirimi konusunda nihayet mahkemeden emsal karar çıktı. Sözleşme Hukuku Uzmanı Umut Yeniocak tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, mahkemenin, koronavirüs salgın sürecininolağanüstü bir durum olduğunu ve bu durumdan kötü etkilenen işyeri kiracılarının kira bedelinde indirim talep etmesinin anlaşılır bir talep olduğunu kabul ettiğini belirtti.

Bu kararla birlikte, kiracının dava boyunca kirasını yarı oranda indirimli olarak ödemesine izin verildi. Yeniocak, mahkeme tarafından alınan bu kararın, kiracı tarafından açılan bu davanın güçlü hukuki dayanakları olduğunun ve büyük ihtimalle davanın sonunda, pandemi süreci boyunca kira bedelinde indirim kararı verileceğinin habercisi olarak göründüğünü belirtti.

KİRACILAR UMUTLU

Alınan kararlar karşısında kiracılara da umut ışığı doğdu. Pandemi sürecinden kötü etkilenen esnaflar, artık bu kararla birlikte mahkemeye başvurarak kira indirimi talebinde bulunabilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı