Kira yardımı nedir? Devletten aylık 1150 TL kira yardımı, 2350 TL taşınma yardımı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kira yardımı nedir? Devletten aylık 1150 TL kira yardımı, 2350 TL taşınma yardımı

FİNANS

19 Temmuz 2020 Pazar 22:12:31

Son Güncelleme: 19/07/2020 18:49:36

Kira yardımı nedir? Devletten aylık 1150 TL kira yardımı, 2350 TL taşınma yardımı

Salgın dönemi boyunca birçok konuda zorlanan vatandaşlarımız çalışamadığı veya ücretsiz izne ayrıldığı dönemde bir de kira yükü sebebiyle iyice zorlanmaya başladı. Hal böyle olunca vatandaşlar 2020 yılı için kira desteklerini aramaya başladı. Pandemi kira yardımları devam ederken, devlet vatandaşlara 1150 TL kira, 2350 TL taşınma yardımı yapıyor.

Kira yardımları 2020 salgın dönemiyle birlikte zirve yapmış durumda. Bu bağlamda ise vatandaşlar sık sık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmekte olan kira yardımlarını aratmakta. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafındansa kira yardımı ve bir kereye mahsus olarak da taşınma yardımı yapılmakta. Peki kimler bu yardımlardan faydalanabilir? Şartlar nedir? Yardım miktarı nedir?

Devlet salgın döneminde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kira yardımı ve taşınma yardımını sürdürmekte. Sosyal destek programları kapsamında ülkemizde uygulanan bir yardım paketi de vatandaşlarımıza sunulan kira desteği ve tek seferlik olmak kaydıyla taşınma yardımıdır. Evini kentsel dönüşüme veren aileler yeni evlerini alana kadar kira yardımı sayesinde mağdur olmuyor.

Fakat henüz 2020 yılı için yapılacak kira yardım oran zamları belirlenmiş değil. Açıklama yapılmadığı için bu konuda vatandaşlar 2019 yılında belirlenen yardım miktarlarından yararlanmakta.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafındansa kira yardımları her yılın mayıs döneminde açıklanmaktadır. Fakat bu yıl temmuz ayına gelinmesine rağmen kira zammına dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. O yüzden 2019 yılındaki fiyatların uygulaması da devam etmekte. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımları ise en düşük 715 Türk lirasından başlamakta. En yüksek meblağ ise 1150 Türk lirası olarak ödenmektedir. Bahsi geçen kira yardımları ise hane halkına ve bulunulan şehre göre değişiklik göstermektedir.

Ankara, İstanbul ve İzmir Türkiye’nin en büyük şehirleri olması dışında aynı zaman en pahalı iç şehri olarak anılmakta. Hal böyle olunca da bu şehirler için verilen kira yardımları diğer şehirlerden daha fazla.

Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerde yaşayan ve kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı almak isteyen vatandaşlarımıza 1150 Türk lirası kadar destek verilmektedir.

Öte yandan Adana, Antalya, Bursa ve Konya şehirlerinde ikametgâh eden vatandaşlarımıza kira yardım 1085 Türk lirası değerindedir.

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van illerinde ise kira yardımı 955 Türk lirası olarak verilmektedir.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elâzığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Çanakkale ilerinde ise kira yardımı 905 Türk lirası olarak yapılmaktadır.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye ve Düzce illerindeyse kira yardımı 810 Türk lirası olup kalan şehirlerimizde ise bu miktar 715 Türk lirasıdır.

TAŞINMA DESTEĞİ YARDIMI 2020

Ev sahibi vatandaşlarımıza kira yardımı yapılırken aynı zaman evini kentsel dönüşüme veren konutta kiracı olarak ikametgâh eden vatandaşlarımıza da 2 bin 300 Türk lirasına kadar taşınma desteği verilmektedir.

Yine bahsi geçen rakam şehirlere göre belirlenmektedir ve ufak oynamalar olmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan konutta ikametgâh eden vatandaşların mağdur konumuna düşmemeleri için devlet tarafından ödeme yapılmaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI VE TAŞINMA DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Devlet tarafından verilen bu sosyal destek yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız, evlerinin riskli yapı ilan edildikten sonra işlemleri yapabilirler. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı çıkan konutlar için tahliye tarihinden sonra 1 yıl içinde veya konutun yıkımından itibaren üç aylık dönemde konutun bulunulduğu il kapsamında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı müdürlüklere ve Belediyelere gerekli evraklar ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı