Kira artış oranı Kasım 2020 belli oldu! Kasım ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kira artış oranı Kasım 2020 belli oldu! Kasım ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?

FİNANS

3 Kasım 2020 Salı 16:10:06

Son Güncelleme: 03/11/2020 15:53:43

Kira artış oranı Kasım 2020 belli oldu! Kasım ayında kiraya ne kadar zam yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından Kasım ayına dair TEFE ve TÜFE enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar ile emekli ve çalışan vatandaşlarımızın maaşlarını hesaplanırken kullanılacağının yanı sıra aynı zaman ev sahipleri tarafından da kira zam oranlarını hesaplamak için kullanılacak. Bu oranlarla birlikte Kasım kira artış oranları netlik kazanmış oldu.

Ekim ayına dair enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte Kasım ayı kira oranları belli oldu! Ev sahipleri ne kadar kira artışı yapacak? Kasım ayı 2020 resmi kira oranları ne kadar? En sahibi en fazla ne kadar kira yapabilir? Kasım kira artış zammı yüzde kaç olacak?

2020 KASIM KİRA ARTIŞ ORANI

Kira artışlarında zam yapılmasının belirli kıstaslara dayandırılması amacı ile Yeni Ekonomi Programı dahilinde yeni yapılandırmalar getirilmişti.

Bu yasal düzenlemeler sonucunda resmi olarak kira bedeli yükseltmelerinin 1 yıl içerisindeki aylık tüketici fiyat endeksine bağlı kalınarak belirlenmesine karar verilmişti. Bu düzenleme ile beraber Türkiye İstatistik Kurumu’nun duyurduğu enflasyon oranı sadece kira artış oranlarını değil aynı zamanda emekli ve memur olarak çalışan kişilerin maaş zammı hesabının yapılması için de baz alınan bir değer oldu. Bu sebeplerden dolayı açıklanan enflasyon verileri gerek emekli gerek memur gerek gayrimenkul sahibi gerekse kiracı olan milyonlarca vatandaşın ilgi odağı haline geldi.

İŞTE EKİM AYI İÇİN HESAPLANAN ENFLASYONUN TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ RAKAMI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun duyurduğu en güncel veriler geçtiğimiz ayda enflasyon rakamının 2,13 olduğuna işaret ediyor. Tüketici fiyat endeksinde ise bu yılın Ekim ayında yüzde 2,13 olarak belirlenen rakam 2019 yılı aralık ayına göre yüzde 10,64, 2018 Aralık ayına göre yüzde 11,89, son on iki ayın ortalamasına göre ise yüzde 11,74 artış ile devam etmekte. 2020 kasım ayında resmi olarak kira artışı için belirlenen kira artış oranı yüzde ise bu ay itibari ile 11,74. Örnek bir hesaplama ile bu ay sözleşmesi yenilenecek olan ve kirası 1000 Türk lirası olan bir konutu ele alalım.

Kira zammı oranı yüzde 11,74 olduğuna göre bu konutun kirasında 117 lira 40 kuruşluk bir artış gerçekleşecek. Yeni kira bedeli zam oranı ile birlikte toplamda 1.117 Türk lirası 40 kuruş olacak.

KONUT SAHİBİ MAKSİMUM NE KADAR KİRA BEDELİ YÜKSELTEBİLİR?

Ev sahibi ne kadar anlayışlı, kiracı ne kadar uyumlu olursa olsun genellikle kira zammı olacak dönemlerde anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Kira kontratında aksi belirtilmediği sürece Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı orana göre kira artışı uygulanmaktadır. Bahsi geçen rakam ise yapılabilecek olan maksimum zam oranını belirtmektedir. Bu oranın üzerinde zam yapılması yasal olarak mümkün değildir. Ev sahibi ve kiracı aralarında görüşmeleri halinde açıklanan oranın altında bir zam yapılması hususunda anlaşabilirler.

EV SAHİBİ KİRAYA NE ZAMAN ZAM YAPABİLİR

Kiracı ile ev sahibi arasında yapılan sözleşme ise kira artış oranını ve kira sözleşmesini göstermektedir. Kira sözleşmesinde aykırı bir madde yazmıyorsa sözleşme süresi 1 yıl olarak kabul edilmektedir.

Aynı zamanda kira sözleşme süresi bitince iptal edilmeyen kira sözleşmeleri, yenilenmiş olarak kabul edilir ve her sene kira sözleşmesi yapılma derdiyle uğraşılmaz. Belirtilen sürenin sona ermesi ve sözleşmenin yenilenmesi halinde ise ev sahibi zam hakkı doğar. Kira sözleşmesinde ise yılda iki kez zam yapılır ya da benzer bir iade yer almıyorsa ev sahibi her yıl sadece kira sözleşmesi sona erdiğinde zam yapabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı