Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? 2020 Kıdem tazminatı hesaplama
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? 2020 Kıdem tazminatı hesaplama

FİNANS

7 Temmuz 2020 Salı 00:13:39

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? 2020 Kıdem tazminatı hesaplama

Hazine ve Maliye Bakanlığı kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu sorusunun cevabını bugün güncelledi. Yapılan açıklamaya göre kıdem tazminatı tavan fiyatı devlet memuru ve işçiler için netlik kazandı. Kıdem tazminatı alma şartları ve hesaplama işlemlerini sizler için ele aldık.

Tamamlayıcı emeklilik sistemine (TES) dönüştürülme süreci devam eden kıdem tazminatının yeni tavanı belli oldu. Bu yıl ocak-haziran döneminde 6 bin 730 lira olan kıdem tazminatının temmuz-aralık dönemi tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu açıklamaya göre 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kıdem tazminatının yıllık tavanı 7 bin 117 lira oldu. Diğer bir deyişle, bu yıl işçilere ödenecek tazminat 7 bin 117 liranın üzerinde olmayacak. Brüt ücreti 6 bin 730 liranın altında olan işçilerin her yıl için alabileceği kıdem tazminatı brüt ücretleri üzerinden hesaplandığı için kıdem tazminatı tavanındaki artış bu işçileri etkilemeyecek.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NEDİR?

4857 Sayılı İş Kanununa göre kıdem tazminatının yıllık miktarı en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenen azami emeklilik ikramiyesini geçemez. Buna kıdem tazminatı tavanı denir. En düşük kıdem tazminatı tutarı da asgari ücrete bağlı olarak artar.

KIDEM TEZMİNATI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Kıdem tazminatının artışıyla birlikte kıdem tazminatının kimler tarafından alınabileceği ve ne şartlarda alınabileceği merak konusu oldu. Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için bir iş yerinde en az bir yıl çalışmış olması ve işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Çalışan bir yıldan az çalışmışsa veya işyerinden kendi isteğiyle ayrılmışsa kıdem tazminatı alamıyor. Bu şartların dışında erkek çalışanlar askerlik görevi sebebiyle işten ayrıldığında tazminat alabiliyor. Kadın çalışanlar da evlilik gerekçesiyle bir yıl içerisinde işten ayrıldığı takdirde kıdem tazminatı alabiliyor. Emeklilik hakkı olan veya 15 yıllık sigortalılık süresini dolduran ve 3600 gün prim ödenen vatandaşlar da tazminat alabilir. Ayrıca vefat eden işçinin yakınlarına da kıdem tazminatı ödenebilir. Bu şartları sağlamayan vatandaşlara hangi koşullarda olursa olsun kıdem tazminatı ödenmiyor.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Yukarda belirtilen nedenlerle iş sözleşmesinin feshi durumunda, işçinin çalıştığı her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Kıdem tazminatı hesaplanırken işçiye düzenli olarak ödenen yol parası, yemek parası, ikramiye ödemeleri gibi brüt tutarları da dikkate alınmaktadır.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMASINA HANGİ ÜCRETLER DAHİL DEĞİLDİR?

Yıllık izin ücreti, hafta tatil ücretleri, bayram harçlıkları, hastalık yardımı, doğum ve ölüm yardımı, teşvik ikramiyesi, evlenme yardımı, devamlılık göstermeyen primler ve ikramiyeler, fazla çalışma ücretleri, iş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri gibi ücretler kıdem tazminatı hesaplanırken dahil edilmez.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı