Kıdem tazminatı hesaplama 2020 işlemlerinde önemli değişiklik yapıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kıdem tazminatı hesaplama 2020 işlemlerinde önemli değişiklik yapıldı

FİNANS

11 Eylül 2020 Cuma 17:12:33

Son Güncelleme: 11/09/2020 14:47:48

Kıdem tazminatı hesaplama 2020 işlemlerinde önemli değişiklik yapıldı

Vatandaşlarımız emeklilik, prim iadesi ve kıdem tazminatıyla ilgili detayları oldukça merak ediyor. İşte merak edilenler ve her vatandaşın mutlaka bilmesi gereken şeyler; Kendi isteğiyle işten ayrılan vatandaşlara kıdem tazminatı ödemesi yapılmadığı neredeyse herkes tarafından bilinmekte. Fakat kıdem tazminatı sayesinde de işçilerin gereksiz sebeplerden işten çıkarılmasının önüne geçiliyor. Peki kıdem tazminatı tam olarak nedir? Kıdem Tazminatı Yasası nedir? 2020 yılına dair kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Emeklilik hakkı, prim iadesi ve kıdem tazminatıyla ilgili vatandaşlarımız tarafından bilinemeyen birçok ayrıntı var. Bu ayrıntılar nedir? Vatandaşlarımızı nasıl etkiler? Güncel kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İşten çıkarma yasağı devam ediyor mu?

İşten çıkarma yasağı devam ediyor

İşten çıkarma yasağı uzadığı için işverenler tarafından işçiler ayıplanacak veya yüz kızartısı bir suç işlemediği takdirde işten çıkartılamaz. Fakat bu süre zarfından iş veren tarafından işçi, ücretsiz izne çıkabilir. Ücretsiz izin süresinden memnun olmayan vatandaşlarımızdan istifa hakkı bulunmakta fakat gerekli koşullar sağlanmazsa kıdem tazminatından ve diğer haklarından yararlanamamaktalar.

2026 yılında emekli olabilirsiniz

Emeklilik konusunda en çok soru sorulan konulardan birisi ise engelli vatandaşlarımızın emeklilik hakları hakkında. Eğer sizin de %52’den fazla engelli raporunuz var ve sigorta yılı başlangıcınız 2003 yılından sonraysa 4400 gün prim yatırıp 20 yıl çalışıp emekli olabilirsiniz.

İşveren bildirmişse nakdi ücret desteği alırsınız

Eğer ay ortasında iş yerinizden kişisel sebepler yüzünde istifa ettiyseniz ve içeride gününüz kalmışsa nakdi ücret alabilirsiniz. Fakat çalıştığınız günün İŞKUR’a işvereniniz tarafından bildirilmiş olması gerekmekte. Eğer işveren bu bilgilendirmeyi yapmamışsa maalesef ki ay ortasında çeşitli sebeplerden ötürü istifa eden vatandaşlarımız, nakdi destek ücretinden yararlanamamakta.

Kıdem tazminatı hakkınız yok

Vatandaşlarımız eğer 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi yapmışlarsa 15 yılı tamamlayıp, 3 bin 600 prim gün sayısı ile birlikte kıdem tazminatını alabiliyorlar. Sigorta giriş tarihi 1999 sonrası olanlar içinse farklı şartlar geçerli. Ayrıca kendisi istifa eden vatandaşlarımıza maalesef kıdem tazminatı ödenmemekte.

KIDEM TAZMİNATI NEDİR?

Kıdem tazminatı işçilerin çeşitli nedenlerden dolayı işlerin ayrılırken İş Kanunu gereğince işverenler tarafından ödenmesi zorunlu tazminattır. Fakat eğer çalışan kendi rızası ile işten ayrılırsa ona kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz.

Kıdem tazminatı sayesinde işçilerin işten çıkarıldıktan sonraki gelirleri ve iş güvenlikleri de emniyet altına alınmış olur. Ayrıca kıdem tazminatı sayesinde yine gereksiz yere olan işten çıkarmaların da önüne geçilmiştir.

Ayrıca işçilerimiz çalıştıkları kurum ve kuruluşlardan ayrılırken oldukça yıpranmaktadır bunun karşılığında da kıdem tazminatı aynı zaman yıpranma payı olarak vatandaşlarımıza sunulmaktadır.

YENİ KIDEM TAZMİNATI NASIL OLACAK?

Kıdem tazminatı üzerinde ise uzun zamandır yeni bir model için çalışmalar devam ediyor. Çalışan kesimin kıdem tazminatın aylık olarak düzenli şekilde iş veren tarafından bankaya yatırılmasına dayanıyor. BES’te olduğu gibi yatırılan para işletilmekte fakat çalışan bu paradan istediğince tam olarak faydalanamamakta.

Şu an çalışanlar iş yerlerinde ayrıldıktan sonra kıdem tazminatını hemen alabilirlerken planlanan yeni düzenleme ile birlikte 1 yıla yakın bir süre boyunca almayacaklar.

Bunun içinse süre belirtilecek, çalışanlar için konuşulan süre ise en az 5 en çok ise 15 yıl. Bugün 1 yıllık çalışmasına son verilen çalışan kayıpsız olarak kıdem tazminatını bugün hemen alırken, yeni sistemde aynı ödeme için aynı çalışan 15 yıl beklemek zorunda kalabilecek.

Çalışan ise evlilik, askere gitme gibi istisnai durumlarda kayıp olmadan tazminatını alabilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı