KDV, ÖTV, MTV, KYK Borcu Olanlar Dikkat! Vergi borcu yapılandırma tarihleri belli oldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KDV, ÖTV, MTV, KYK Borcu Olanlar Dikkat! Vergi borcu yapılandırma tarihleri belli oldu

FİNANS

27 Ekim 2020 Salı 18:52:57

Son Güncelleme: 27/10/2020 18:12:06

KDV, ÖTV, MTV, KYK Borcu Olanlar Dikkat! Vergi borcu yapılandırma tarihleri belli oldu

Yaklaşık 500 milyar liralık borcu kapsayacak vergi yapılandırmasının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiği açıklandı. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırılmasından yararlanmak isteyen kişilerin yıl sonuna kadar müracaat etmeleri gerekecek.

Yapılandırma kapsamında 18 taksit imkanı sunulacak ve faiz ve cezaların yüzde 90’ı silinecek.

KYK BORCU DA YAPILANDIRILACAK

TBMM’de düzenlenen basın toplantısında; KYK borçları, gelir vergisi, kurumlar vergisi, tüm idari para cezaları, KDV, özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, hazine alacaklarının borç yapılandırması kapsamında olacağı açıklandı.

18 TAKSİT İMKANI SUNULACAK, FAİZLERİN YÜZDE 90’I SİLİNECEK!

Muş, ilk taksit tarihine kadar peşin ödeme yapılırsa, faizlerin silineceğini dile getirdi. Borcunu ilk taksit gününde peşin ödeyen vatandaşların birikmiş faiz ve cezalarının yüzde 90’ı, ikinci taksitte ödeyen vatandaşlarınfaiz ve cezalarının yüzde 50’sinin silinmesine karar verildi. İlk taksit ödemesinin 2021 Şubat ayından itibaren başlaması öngörülüyor. Yapılandırma kapsamında, maksimum 18 taksit yapılacak ve taksitler 2 ayda bir ödenecek.

YIL SONUNA KADAR MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİYOR

Yapılandırmadan faydalanmak isteyen kişilerin başvuruları, kanunun çıkarıldığıtarihten itibaren yıl sonuna kadar kabul edilecek. Bu tarihten sonra başvuru yapmak mümkün olmayacak.

YAPILANDIRMADAN YARARLANMA ŞARTLARI

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların, 2020 yılının sonuna kadar başvuruda bulunmuş olması ve vergi borçlarının ilk taksitini 31 Ocak 2021, sigorta borçlarının ilk taksitini 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödemiş olması gerekecek.

İLK TAKSİT ŞUBAT AYINDA ÖDENECEK

Muş, yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik primleri idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamlarının da yapılandırma kapsamında olduğunu belirtti. Bu yapılandırmaların da 18 eşit taksite bölüneceğini, ilk taksitin Şubat ayından itibaren ödenmeye başlamasının planlandığını ve yapılandırmadan yararlanmak için yıl sonuna kadar müracaat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Emlak vergisi, su, temizlik vergisi, atık su, katı atık ücretleri,çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi yol katılım payları muhtelif ücretlerden alacaklı kurum alacaklarıyla zam ve faizlerin de yapılandırmaya alınacağı açıklandı.

BİRLİK AİDATLARI DA YAPILANDIRILACAK

TOBB, Barolar Birliği, TESK, TÜRMOB, ihracatçı birliklerin aidat ödemelerinin de yapılandırma kapsamında olduğu öğrenildi. Bunlara ek olarak; vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları; seçim, trafik, nüfus para cezaları; Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları; karayollarından usulsüz geçişler sebebiyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezaları da yapılandırılabilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı