KDV indirimi 2020 hangi sektörlerde geçerli?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KDV indirimi 2020 hangi sektörlerde geçerli?

FİNANS

2 Ağustos 2020 Pazar 00:18:28

KDV indirimi 2020 hangi sektörlerde geçerli?

2020 KDV indirimi Berat Albayrak tarafından duyuruldu. Yüzde 18’den 8’e, yüzde 8’den 1’e ve kira stopaj indirimlerinde yüzde 20’den yüzde 10’a indirim müjdesi sevinçle karşılandı. Düğün, taşımacılık, temizleme ve otel sektörlerini kapsayan KDV indirimi hangi sektörlerde olacak sorusu merak ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KDV indirimi konusunda müjdeli haberi resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Bayram öncesinde başta esnafımıza müjdeli haberimiz var ifadelerini kullanan Albayrak, KDV indirimi ve stopaj indirimi hakkında merak edilenleri paylaştı.

Covid-19 salgını sonrasında tüm esnafımız karantina sürecinde kepenk kapatmak zorunda kalmıştı. İşçi çıkarmak ve küçülmeye gitmek zorunda kalan esnaflarımız için çeşitli destek paketleri devreye alındı. Halkbank düşük faizli kredi ve kredi kartı uygulamasının ardından ödemeler en az 3 ay süreyle ertelendi.

KDV İNDİRİMİ 2020

Normalleşme adımlarının hızlanması, piyasada nakit akışının artması ve esnaflarımıza destek olma amacıyla 2020 KDV indirimi bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı kararıyla çıkan KDV indirimini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak resmi Twitter hesabı üzerinden ‘müjdeli bir haberimiz var’ şeklinde paylaştı.

Yapılan paylaşıma göre genel ortalama KDV oranı yüzde 18’den 8’e düşürülme kararı alındı. Bu kapsamda iş yeri kiralama hizmetleri; fuar, lunapark, konferans, kongre ve seminer giriş ücretleri.

Kuaför ve berberlik hizmeti veren salon hizmet ücretleri,

Balo, nikah, düğün ve koktely organizasyon hizmetleri,

Ev tekstil, terzilik, deri onarımı, ayakkabı boyama hizmetleri,

Kilim ve halı yıkama hizmetleri,

Beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri onarım hizmetleri,

Motorsiklet, bisiklet ve elektrikli bisiklet tamir hizmetleri,

Evde kullanılan termosifon, banyo kazanı, kombi, ısıtıcı gibi ürünlerin tamir-onarım hizmeti,

Mobilya ve ev döşemelerinin onarım hizmetleri,

Anahtar çoğaltma ve çilingirlik hizmetleri,

Oto yıkama-temizlik-bakım servisleri

Genel orana tabi yeme-içme hizmetleri(alkollü mekanlar hariç)

Yolcu taşımacılık hizmetleri,

Hizmetlerle birlikte sunulan malzemeler ise KDV indirimi kapsamına girmemektedir.

Konaklamada KDV İndirimi

Covid-19 salgını sonrasında en ağır darbeyi alan sektörlerin başında turizm sektörü geliyordu. KDV indirimi kapsamında konaklama hizmeti, yeme-içme sektöründe verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze giriş ücreti %8 den yüzde 1′ e indirildi. Bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan KDV indirimi 2020 yıl sonuna kadar geçerli olacak.

STOPAJ İNDİRİMİ

İş yeri, gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20 stopaj vergisi yıl sonuna kadar yüzde 10’a düşürüldü. Gelir vergisi kapsamında uygulanan %20 vergi 31 Aralık 2020 tarihine kadar %10 olarak yatırılacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı