Katar Swap Anlaşması 15 Milyar Dolara Çıkarıldı - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Katar Swap Anlaşması 15 Milyar Dolara Çıkarıldı

FİNANS

21 Mayıs 2020 Perşembe 19:02:17

Katar Swap Anlaşması 15 Milyar Dolara Çıkarıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dünyanın çeşitli ülkeleriyle swap anlaşması için görüşmeler devam ederken Katar ile yapılan anlaşmada sıcak gelişmeler yaşandı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye-Katar swap anlaşması 15 milyar dolara yükseltildi. Yapılacak anlaşmalarla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dolar rezervlrinin arttırılması hedefleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında yapılan swap anlaşmalarının oranı yükseltildi. İki banka arasında 17 Ağustos 2017 tarihinde swap anlaşması yapılmıştı. Bu ikili para takası anlaşması ise şimdi tadil edildi.

Türkiye Merkez Bankası, birçok kanaldan swap anlaşmaları yapmaya devam ediyor. Birçok farklı ülkeyle görüştüklerini daha önce de belirten Merkez Bankası’ndan dün bu konuya dair yeni bir duyuru gelmişti.

Merkez Bankası tarafından dün yapılan duyuruda Katar Merkez Bankası ile daha önceden imzalanmış olan swap anlaşmasının (ikili para takası) tadil edildiği söylendi. İki ülke arasındaki anlaşmada yapılan değişiklikle, mevcut swap anlaşmasının tutarı 5 milyar Amerikan doları karşılığı Türk lirası ve Katar Riyali’nden, 15 milyar Amerikan dolar karşılığı Türk lirası ve Katar Riyali’ne yükseldiği açıklandı. Bu açıklamanın ardından yapılan swap anlaşmalarının temel hedefinin de yerel para birimleri ile yapılan ticareti kolaylaştırmak ve iki ülke içinde finansal istikrarın devamlılığına katkı sağlamak olduğunun altı çizildi.

HEDEF İKİ ÜLKENİNDE İSTİKRARINA KATKI SAĞLAMAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile Katar arasında 2017 yılında yapılan swap anlaşmasında değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik ile iki ülkenin de yerel para birimleri ile yapılan ticaretin kolaylaştırılmasının ve bunun yanında ek olarak iki ülke içinde finansal istikrarın devamlılığına katkı sağlamanın hedeflendiği açıklandı. Yerel para ile yapılan swap anlaşmalarının ticarete de oldukça fayda olacağı belirtildi. Aynı zaman bu swap anlaşmasını Katar ile olan ticaretin de hacmini geliştirmesine katkı sağlayacağının yetkililer tarafından altı çizildi.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası tarafından birçok ülkeyle swap anlaşmaları için görüştüğü önceden de belirtilmişti. Dünkü duyuruda ise Bakanlık swap görüşmelerinin devam ettiğini vurguladı. Görüşülen hedef ülkelerle swap anlaşmaları yapıldıkça, bu anlaşmalardan basının da haberdar olacağı konunun kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı. Swap görüşmelerinin de öncelik olarak G20 gibi Türkiye’nin ticari ilişkileri olan ülkeler ile devam ettiği açıklandı. Şu an ise görüşmeler ilk olarak serbest ticaret anlaşması olan ülkeler, ticaret açığının büyük olduğu ülkeler ve dış ticaret potansiyeline sahip olan ülkelerle görüşmelerin sağlandığı da dünkü basın duyurusunda belirtilen başka bir husus oldu.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 6 Mayıs tarihinde yabancı yatırımcılarla yapılan video konferans görüşmesinde, ülkemiz adına yapılan swap görüşmelerinin birçok ülkeyle yoğun bir şekilde devam ettiğini açıklamıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı