Kasım kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? 2020 süresi uzatıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kasım kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? 2020 süresi uzatıldı

FİNANS

4 Kasım 2020 Çarşamba 17:05:33

Kasım kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? 2020 süresi uzatıldı

2020 yılı kısa çalışma ödeneği ödemlerinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı sonrasında Kasım ve Aralık ayında ödemeler tüm hızıyla devam ediyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla Kasım kısa çalışma ödeneğinin yatacağı tarih ve son dakika gelişmeleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamayla birlikte, Ekim ayına ait işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 5 Kasım’da hesaplara yatırılacağı duyuruldu. Geçtiğimiz günlerde kısa çalışma ödeneğinin süresi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Vatandaşlar ise kısa çalışma ve işsizlik ödeneğinin ne olduğunu, bu ödeneklerden hangi şartlarda yararlanılabildiğini, nasıl başvuru yapılacağını ve bu ödeneklerin ne kadar olduğunu merak ediyor. İşte kısa çalışma ve işsizlik ödeneğiyle ilgili tüm detaylar…

KASIM KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekim ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerini 5 Kasım 2020 tarihinde, ödenekleri almaya hak kazanan vatandaşların banka hesaplarına yatıracaklarını açıkladı. Vatandaşların IBAN hesaplarına yatacak olan ödenekler, IBAN bilgileri olmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödenecek.

Bakan Selçuk, içinde bulunduğumuz yeni normal sürecinde, istihdamı korumak için devlet desteklerinin süreceğini, çalışanların ve işverenlerin her zaman yanında olacaklarını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatla birlikte, kısa çalışma ödeneğinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığını hatırlatarak sözlerini noktaladı.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ŞARTLARI 2020

İşsizlik ödeneği almak için bazı koşulları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu koşullar;

  • Kişinin kendi rızası ve kendi kusuru olmadan işsiz kalması
  • Hizmet akdi sona ermeden önceki son 120 gün hizmet akdine bağlı olması
  • Hizmet akdi feshedilmeden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması
  • Hizmet akdi feshedildikten sonraki 30 gün içinde, kişinin en yakın İŞKUR birimine giderek başvurması veya elektronik ortamda başvurması gerekmektedir.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşların, hizmet akdinin feshedilmesinin ardından, 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine giderek veya www.iskur.gov.tr adresinden başvuru yapması gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR 2020?

2020’de alınabilecek en düşük işsizlik maaşı 1177 lira, en yüksek işsizlik maaşı da 2 bin 354 lira olarak belirlenmiştir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

İŞKUR’un tanımına göre; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebepler nedeniyle geçici olarak işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik şartı aranmadan işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması durumunda, üç ayı aşmamak üzere işyerinde çalışansigortalı vatandaşlara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlanan uygulamaya kısa çalışma ödeneği denir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR 2020?

Çalışan vatandaşın, 12 ay üzerinden prime esas kazancı üzerinden hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı, kısa çalışma ödeneği hesaplamasında kullanılır. Aylık asgari ücretin, brüt tutarının yüzde 150’sini geçmemesi koşulu, Kısa Çalışma Ödeneği hesaplanırken dikkat edilen bir diğer husustur. Çalıştıkları iş yerlerinin başvuru yaptığı vatandaşlar, çalışmadıkları günler için, bu hesaplamalar üzerinden ödeme alır. İş yerinin tamamen faaliyetini durdurması durumunda; Kısa Çalışma Ödeneği, üst sınır olarak belirlenen 4380,99 lirayı aşamaz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI? KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMANA KADAR UZATILDI?

Resmi Gazete’de, Koronavirüs salgını sebebiyle, dışsal etkiler nedeniyle meydana gelen dönemsel durumlar kapsamında olan zorlayıcı sebep nedeniyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneği süresinin 2 ay uzatılması hakkında Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle alınan karara göre, kısa çalışma ödeneği 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı