Karar verildi! 35 bin kişi işten çıkarılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Karar verildi! 35 bin kişi işten çıkarılacak

FİNANS

18 Haziran 2020 Perşembe 00:16:52

Karar verildi! 35 bin kişi işten çıkarılacak

Koronvirüs salgını sonrasında ağır bir darbe alan HSBC Bankası, hayatta kalmak için yeni kararlar almaya devam ediyor. Şirketin yeniden yapılanma planları arasında işçi çıkarmakta yer alıyor. Coronavirüs sürecinde işçi çıkarmanın yanlış olacağını belirten şirket yöneticileri, orta vadede küçülmeye gideceklerini belirtti.

35 bin bankacının işsiz kalması gündemde! 35 bin bankacı işsizlik ile karşı karşıya kaldı. Kriz döneminde daha önce çalışan çıkartmayacağını belirten HSBC, yeni hayatta kalma planı ile birlikte 35 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

235 Bin Kişiye Not Gönderildi

HSBC Bank, işten çıkarma planını askıya almıştı fakat salgın döneminin uzaması ve oluşan ekonomik bilançonun gün yüzüne çıkmasıyla birlikte askıya alınan işten çıkarma planı tekrar gündeme geldi. Yeni plana göre HSBC Bank orta vadede 35 bin kişiyi işten çıkaracak. Bunun yanı sıra HSBC Bank CEO’su Noel Quinn tarafından küresel anlamda çalışan 235 bin personele bir not gönderdiği ortaya çıktı. Belirtilen notta ise, tüm işe alımların askıya alınmaya devam edeceği belirtilmiş.

HSBC Bank CEO’su Noel Quinn, işten çıkarılmaları süresiz olarak durdurmadıklarını sadece bu planın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin zamanın belli olmadığını söyledi önemli olanın ne zaman olacağı belirtildi. Aynı zaman bahsedilen not ve içeriği de HSBC Bank sözcüsü tarafından doğrulandı. HSBC Bank maliyetlerini düşürmek amacıyla işten çıkarmaları mart ayına ertelemişti fakat olağanüstü Kovid-19, korona virüsü salgınıyla bu dönemde işten çıkarmanın yanlış olacağını belirtmişti.

Yeniden Yapılanma Başlıyor

HSBC Bank’ın salgın süreciyle birlikte kazançlarının düşmesi ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle oluşan zorlu süreci işaret eden CEO Quinn, işten çıkarma programının tekrar devreye alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca CEO Quinn’in bankanın üst düzey yöneticilerinden 2020 yılının ikinci yarısında maliyetlerin nasıl azaltılabileceği konusunda da bir araştırma istendiği belirtildi.
HSBC Bank haricinde diğer birçok bankada salgın sebebiyle oluşan dengesiz piyasa belirsizliği ve ekonomideki daralmalar nedeniyle kemer sıkma politikalarına dönüyor.

ShoreCapital bankasının analisti olan Gary Greenwood, düşük faiz ortamının ve düşen kredilerin artmasının bankalarını gelirinde olumsuz yönde düşürdüğünü belirtti. Bankalar da ise en yüksek maliyet olarak personeller görülmekte. Bu durumda uzmanlar ise maliyetlerin azaltılması için en etkili ve pratik yolun personelleri işten çıkarmak olduğunu öneriyor.

HSBC Bank 35 bin personelini işten çıkarmayı düşünürken bu akıma diğer bankalarının katılıp katılmayacağı ise şu an için belirsiz. Uzmanları endişelendiren bir diğer konu ise işsizlik. Bankalar ve diğer şirketler maliyetlerini azaltmak amacıyla işten çıkarma yolunu tercih ederse salgınla beraber hızlı bir şekilde artan işsizlik sorunu küresel anlamda yeni bir boyuta ulaşacak gibi gözüküyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı