Karadeniz'de doğalgaz nerede bulundu? Erdoğan müjdeyi verdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Karadeniz’de doğalgaz nerede bulundu? Erdoğan müjdeyi verdi

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 08:12:31

Son Güncelleme: 23/08/2020 20:39:38

Karadeniz’de doğalgaz nerede bulundu? Erdoğan müjdeyi verdi

Araştırma gemilerimiz tarafından doğalgaz ve petrol araştırmaları devam ederken müjdeli haber geçtiğimiz günlerde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz kaynağı bulunduğunun müjdesini verdi.

Son dakika çıkan haberlere göre Türkiye’nin gönderdiği Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’de enerji kaynağı aramalarından olumlu sonuç aldı.

Gelen son dakika haberlerine göre Türkiye, Karadeniz’de yaptığı enerji aramalarından olumlu sonuç aldı. Karadeniz’de yeni bir enerji keşfedildi.

Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği enerji kaynağının ise büyük ihtimalle doğal gaz olduğu düşünülmekte.
Cuma günü ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyuna müjdeli bir haber vereceğini açıkladı. Bu belirtmenin ardından ise iki yetkili tarafından müjdeli haber verildi. Fakat henüz ayrıntılar ve enerji kaynağının detayları paylaşılmış değil.

Yapılan enerji keşfi ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde arama ve tarama gerçekleştirdiği zamana denk gelmiş durumda. Gergin ortamın üzerine gelen bu keşif haberinin ise ileriki zamanlarda piyasaları ve Doğu Akdeniz’i nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

Başkan Erdoğan aynı zamanda konuşmasında Doğu Akdeniz gölgesinde arama ve tarama çalışmalarının devam ettiğini ve edeceğini de belirtmişti. Cumhurbaşkanlığından ise konuya dair henüz bir yorum veya değerlendirme gelmiş değil.

YENİ BİR ÇAĞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türk milleti için yeni bir çağ başlatacak bazı haberleri olduğunu belirtmiş ardından ise iki yetkili isim Karadeniz’de enerji kaynağı aramalarından olumlu haber geldiği açıklamıştı.
Yetkili isimler tarafından olumlu bir haber verilse de konuya dair belirsizlikler devam etmekte. Keşfedilen enerji kaynağının doğal gaz olduğu yönde tahminler yüksek olsa da henüz keşfin kaynağında dair bir bilgi verilmedi.
Keşfedilen enerji kaynağının boyutu, derinliği ve enerji kaynağının çıkarılmasının mümkün olup olmadığı bile şu anlık gizemini korumaya devam ediyor.

PİYASALAR OLUMLU TEPKİ VERDİ, TÜRK LİRASININ DEĞERİ ARTTI

Başkan Erdoğan ve yetkili isimlerden gelen açıklamalar net değildi ve oldukça belirsizdi fakat bu koşullara rağmen haber piyasaları hareketlendirmeye yetti. Türk lirası dolar karşısındaki değerini arttırdı. 17:45 itibari ile Türk lirası dolar karşısında %2 değer kazanarak işlem görmeye başladı.

Konuşmanın ardından Türk lirası gibi Borsa İstanbul Endeksi de %2 yükseldi.

HİSSELER YÜKSELİŞTE

Açıklamaların ardından piyasalar hareketlendi ve Türk lirası değer kazandı. Öte yandan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş ve TÜPRAŞ’a ait olan petrokimya üretimi yapan PETKİM Petrokimya Holding’in hisseleri yükseldi. Türkiye Petrol Rafinerilerinin hisseleri %8,1 artarken PETKİM Petrokimya Holding’in hisseleri ise %9,9 oranında değer kazandı.

2017’DEN BERİ DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin ise Karadeniz’de enerji arayışları ilk olarak 2017 yılında başlamıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Şirketine ait olan ve Barbaros Hayrettin Paşa ismi verilen sismik arama gemisi, 2017 yılından bu yana bölgede doğal gaz ve petrol aramalarına devam ediyordu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı