Kadın Girişimci Desteği 2020 Yılında Artacak - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kadın Girişimci Desteği 2020 Yılında Artacak

FİNANS

4 Temmuz 2020 Cumartesi 16:49:13

Kadın Girişimci Desteği 2020 Yılında Artacak

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Emine Erdem pandemi sonrasında kadın girişimci desteklerinin arttıralacağı yönünde bilgiler verdi. Mevcut durumda kadın girişimci sayımızın oldukça az sayıda olduğunu belirten başkan, yeniden toparlanma sürecinde kadın girişimcilere devlet desteğinin artacağı sinyallerini verdi.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği olan KAGİDER Başkanı Emine Erdem tarafından yapılan açıklamalar sonucunda üzücü bir tablo su üstüne çıktı. Kadınların ekonomiye katılımı yine yetersiz kaldı.

KAGİDER Başkanı olan Emine Erdem açıklamalar da bulundu. Emine Erdem tarafından yapılan açıklamalar da kadınların ekonomi hayatında yeterince yer alamadıklarından bahsedildi.
Korona virüs salgını birçok anlamda ülkelerin ekonomisini etkilemiş durumda. İşten çıkarma yasaklarına ve kısa çalışa ödeneği gibi iş verene yapılan yardımlara rağmen vatandaşlar mağdur konumu düşmeye devam ediyor. İstihdam anlamında ise en çok mağduriyeti genç kesim ve kadınlar yaşıyor. KAGİDE Başkanı Emine Erdem ise yaptığı açıklamalar da kadınların ekonomik anlamda katılımının yetersizliğinin ve korona virüsünün bu durumu daha da kötüye sevk ettiğini belirtti.

Emine Erdem konuşmasında, kadınların ekonomik hayatta yeterince yer almadıklarını ve korona virüs salgını sebebiyle bu durumun daha da geriye gittiğini ve buna izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Şirketleri ve sağlam şekilde istihdam dengesini alt üst eden korona virüs salgının iş hayatında en çok kadın çalışanları etkilediği belirtildi. Erdem, bu süreçte kadın girişimcilerin daha fazla etkilenmemesi adına Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile Danimarka merkezli olan denizcilik ve lojistik firması DFDS’in Akdeniz İş Birimi adına ortak bir proje geliştirdiklerinden söz etti.

“Kadın İçin Taşıyoruz”

Emine Erdem ortaklaşa yürütülen “Kadın İçin Taşıyoruz” projesi ile kadın girişimciler tarafından üretilen ürünlerin DFDS tarafından bir yıl boyuna ücretsiz taşınacağını duyurdu. Kadınların yaptıkları ihracata katkıda bulunmayı hedeflenen bu proje de, kadın üreticilerin ürünlerinin Pendik, Yalova ve Mersin şehirleri üzerinden Avrupa’ya aktarılacağını belirtti.
Ayrıca Başkan Emine Erdem korona virüs küresel salgının ekonomik anlamda kadınları erkeklere orana daha fazla etkilediğini açıkladı.

DESTEKLER HAYATİ

Emine Erdem, ülkemizde kadın girişimcilik oranın sadece %11 olduğunu ihracatçıların ise sadece %7’snin kadınlardan oluştuğunu belirtti. Kadın girişimcilerin ekonomiye katılımın istenilen hedeflerin çok altında olduğunu belirterek korona virüsü küresel salgınıyla birlikte de daha da gerilemesine izin verilmemeli dedi. Bu aşama da kadın girişimcilere sağlanacak her türlü desteğin hayati bir değeri olduğunu vurgulayan Emine Erdem, kadınların bu bağlamda yeniden toparlanma sürecine yapılacakları katkının ortaya çıkacağını ve yeni dünyada alacakları rolün vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu belirtti.

KAYIT DIŞINDA İLK SIRADA

Emine Erdem ayrıca kayıt dışı çalışan sayısının en fazla kadınlar arasında olduğunu belirterek Türkiye’de milyonlarca ve daha fazla kadının çalışma çağında olduğunu fakat evlerde kaldığını belirterek yaptıkları araştırma sonuçlarına göre kadın girişimcilerin %64’e yakın bir oranının yurtdışına açılma planlarına sahip olduğunu ve en fazla ihtiyaç duydukları şeyin finansman desteği olduğunu ekledi. Yapılan bu iş birliğinin ise Türkiye’nin gelecek 10 yılına damga vuracağını aktardı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı