Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Japonya swap anlaşmasında son dakika gelişmeleri

FİNANS

22 Mayıs 2020 Cuma 19:23:42

Japonya swap anlaşmasında son dakika gelişmeleri

Katar ile yaptığımız swap anlaşması geçen gün kamuoyuna duyurulmuştu. Bu anlaşmanın gerçekleşmesiyle birlikte gözler görüşmelerin devam ettiği diğer ülkelere çevrildi. Japon ile 10 milyar dolar tutarındaki swap görüşmeleri devam ederken, Japonya Başbakanı Shinzo Abe Türkiye’ye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye birçok ülkeye swap anlaşmalarına devam ediyor. En son ise Katar ile bir swap anlaşmasının yapıldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise G20 ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeyle daha görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı. Aynı zamanda Berat Albayrak swap hattı konusunda yaşanan her gelişmenin de kamuoyu ile paylaşılacağını duyurmuştu. Bugün ise dev ekonomi Japonya ile döviz takası yapılması gündemdeyken, ülkenin başbakanı olan Shinzo Abe’den yeni bir açıklama geldi.

Türkiye’nin döviz takası (swap anlaşmaları) ile ilgili görüştüğü Japonya Başbakanı Shinzo Abe’dan yeni bir açıklama geldi. Abe, ekonomik aktiviteleri canlandırmak amacıyla yardım yapmak istediklerini açıkladı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgınının durdurmak ve bunun yanı sıra salgının yarattığı ekonomi üzerindeki tahribatını en aza indirmek için Japonya olarak gelişen ülkelere tıbbi ve maddi anlamda destek vermeyi planladıklarını açıkladı.

Shinzo Abe video konferans ile yeni açılan hastanemizin açılış törenine katıldı. Abe, video konferans yöntemiyle katılım sağladığı İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde bir konuşma yaptı. Abe yaptığı konuşmada, ekonomik aktiviteleri canlandırmak amacıyla yardım yapmak istediklerini açıkladı. Aynı zaman Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ülkesi tarafından yapılacak yardımların, acil kredileri de içerme imkanının olduğunu belirtti.

SWAP ANLAŞMASI GÜNDEMDEYDİ

Türkiye döviz-TL takası (swap) için birçok ülkeyle görüşmelerini sürdürmeye devam ediyor. Görüşmelerin sürdürüldüğü ülkelerden birinin de Japonya olduğu kamuoyuna yansımıştı. Yapılan iddialara göre Japonya ile Türkiye arasından 10 milyar dolarak değerinde olacak bir swap anlaşmasından bahsedilmekteydi. Bu iddialara ise henüz bir kesinlik gelmiş bulunmamakta. Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, katıldığı açılış töreninde bu konuya dair bir yorum yapmazken yapılacak yardımların acil kredileri de içerebileceği belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB ise en son Katar Merkez Bankası ile bir swap anlaşması imzaladı. Dün yapılan açıklamalara göre iki merkez bankası arasında daha önceden 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan swap anlaşmasının yenilendiği duyuruldu. Yenilenen anlaşmanın tutarının 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildiği açıklanmıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı