Japonya ekonomisi yüzde 28 küçülme yaşadı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Japonya ekonomisi yüzde 28 küçülme yaşadı

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:12:56

Son Güncelleme: 23/08/2020 21:04:26

Japonya ekonomisi yüzde 28 küçülme yaşadı

Japonya aldığı sıkı önlemler sonucunda korona virüsünü 56 bin 717 vaka sayısı ile kontrol altına almayı başarmıştı. Fakat salgının ekonomik tahribatı ülke beklenenden daha ağır oldu.

Japon ekonomisi açıklanan verilere göre 2020 yılının ikinci çeyreğinde sadece %27,8 küçüldüğü belirtildi. Sert şekilde küçülen Japon ekonomisinin ise temmuz ayında dış satımı da 2019 yılının aynı dönemine kıyasla %19,2 azalmış durumda.

Mitsubishi firmasında çalışan yetkili isim Naomi Muguruma, ekonominin 2019 yılının ortalarındaki toparlanmaya gelmesinin 2022 yıllarının sonunda veya 2023 yılının başlarında olacaktır değerlendirmesinde bulundu.
Yapılan bu değerlendirme ise Japon ekonomisinin kısa sürede toparlanamayacak kadar hasar aldığını bir kez daha gösterir durumda.

Çin’de başlayan korona virüs salgını şüphesiz küresel anlamda tüm ülkeleri etkiledi. Birçok ülke sıkı tedbirler alarak kapanmaya gitmek zorunda kaldı. Ekonomik olarak ağır darbe alan ülkelerden biri şüphesiz Japonya oldu.
Dev teknoloji devi ülke belki salgınla mücadele ederken sağlık sektöründe ve toplumsal alanda başarı elde etse de ekonomik olarak sınıfta kaldı.

56 bin 717 vaka ile Japonya salgının hafif geçiren ülkelerden biri olarak tanımlasa da ekonomik olarak bakıldığında hiç de öyle olmadığı çabucak anlaşılmakta.

DARALMA SALGIN ÖNCESİNDE, EKİMDE BAŞLADI

Dünya’nın en büyük üçünü ekonomi konumunda olan Japonya’nın bu kadar derinden etkilenmesini sebeplerinden biri ise ekonomik anlamdaki problemlerin salgın kendini göstermeden önce başlamış olması. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan gerginlikler ve ticaret savaşlarının yanı sıra ülkedeki tüketim vergisi ekim döneminde %8 oranında %10 oranına yükseltişmiş ve ülkede meydana gelen tayfun felaketi ile birlikte de 2019 yılının son çeyreğinde ekonomi %7 oranında küçülmüştü.

SALGINA DARALAN BİR EKONOMİDE YAKALANDILAR

Sonuçlara bakıldığında ise Japonya’nın salgına halihazır da küçülen bir ekonomi ile yakaladığını söylemek hiç de yanlış olmaz. Salgının ilk hissedilmeye başlandığı dönem olan 2020 yılının ilk çeyreğinde ise ülke %2,5 oranında daraldı. İkinci çeyrekte ise Japonya rekor seviyede küçüldü. 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde Japon ekonomisi %27,8 gibi rekor bir oranla küçülme yaşadı.

Mitsubishi firmasında çalışan yetkili isim Naomi Muguruma, 2020 yılı için eğer sadece nisan, mayıs ve haziran dönemlerine bakılırsa Japonya diğer ekonomilere kıyasla iyi bir noktada yorumunda bulunan Naomi Muguruma sözlerinin devamında Japon ekonomisin salgından önce daralmaya başladığını sorununda bu olduğunu belirtti. Zirveden düşüş bakımından Japonya’nın Batıl ülkelerden daha iyi bir konumda olmadığını belirten Naomi Muguruma, 2019 yılının ortalarındaki ekonomiye 2022 yılının sonunda veya 2023 yılının başlarında anca yakalanabilir dedi. Ayrıca Naomi Muguruma, Amerikan ekonominsin salgından önceki durumuna gelmesi muhtemel olarak Japonya’dan önce olacaktır yorumunda bulundu.

300 BİNDEN FAZLA KÜÇÜK ŞİRKET İFLAS EDEBİLİR

Şu anki verilere bakıldığında ise Japonya için tek umut ışığı olarak ülkenin en büyük ticaret ortağı olarak bilinen Çin ile yapılan ihracatın yükselmesi görülüyor. İhracat ilişikleri 7 aydan eri ilk kez yükseldi ve temmuz oranında ihracat %8,2 oranında arttı.

Diğer taraftan ise Asya bölgesindeki diğer ülkeler ile yapılan satışlar ise aşağı yukarı aynı oranlar da düşüş gösterdi.
Japonları endişelendiren diğer bir konu ise ülkedeki küçük şirketlerin konumu. Tokyo Shoko Researh tarafından ankete göre ise salgının uzaması durumunda küçük firmaların %8,5 iflas edebilir. Bu da 300 binden fazla şirket anlamına gelmekte. Bu firmaların finansal konumu ise Japon ekonomisinin durumunu gösteren en kritik verilerden biri konumunda çünkü ülkedeki her 10 kişiden 7’si bahsi geçen bu küçük firmalar da çalışmakta. Korkulan senaryonun gerçekleşmesi durumunda Japonya mevcut ekonomik sorunlarının yanı sıra bir de işsizlik sorunu ile uğraşmak zorunda kalacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı