Japon Ekonomisi Resasyona Giriyor! 1 Trilyon Dolarlık Destek Paketi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Japon Ekonomisi Resasyona Giriyor! 1 Trilyon Dolarlık Destek Paketi

FİNANS

18 Mayıs 2020 Pazartesi 23:55:59

Japon Ekonomisi Resasyona Giriyor! 1 Trilyon Dolarlık Destek Paketi

Son 5 yıldır ilk kez ekonomisinde daralma yaşayan Japonya geçtiğimiz günlerde 1 trilyon dolar tutarında destek paketini duyurmuştu. İlk çeyrek rakamlarına göre yüzde 3,4 daralma yaşayan Japonya, sıkı tedbirleri elinden bırakmıyor. İşte Japonya Ekonomisi’nde yaşanan son gelişmeler.

Japonya ekonomisi de dünyanın geri kalan ekonomileri gibi korona virüsü salgınının ekonomik boyutlarıyla savaş vermekte. Japon ekonomisi 2015’ten bu yana ilk kez durgunlaştı.
Japonya’da ilk vaka 21 Şubat 2020 tarihinde görülmüştü. O günden bu yana Japonya’da aktif vaka sayısı devam etmekte. 16 binden fazla vakanın görüldüğü Japonya’da ise tedbirler elden bırakılmıyor.

Virüsün ekonomidekimaliyeti de gün geçtikçe dağa da ağırlaşıyor. Virüs nedeniyle Japon ekonomisi resesyona girmiş durumda ve 2015’ten bu yana ilk kez ekonomide durgunluk yaşanmakta.

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK EKONOMİ

Japon ekonomisi dünyanın üçüncü büyük ekonomisi durumunda fakat ülke ilk çeyrekte yıllık %3,4 oranında küçülme yaşadı.
Koronavirüsü şimdiye kadar 8,8 ton dolar kadar tahmini bir maliyetle küresel ekonomiye zarar vermiş durumda. Birkaç gün önce Alman ekonomisi verilerini açıklamış ve alınan tedbirler sonucu, virüsün maliyetini kaldıramamış ve resesyona girdiği görülmüştü.

Japon hükümeti ülke de tam bir tecrit uygulamasa da özellikle Nisan ayında ticarete bağımlı ulusal tedarik zincirlerini ve işletmeleri ciddi şekilde etkileyen olağanüstü hâl ilan etmişti.
2019’un son çeyreğinde%6,4’lük bir düşüşün yaşayan Japonya’nın yerli ürünü (GSYİH)2020 yılının ilk çeyreğinde de %3,4 düşüş gösterdi. İkinci bir düşüşle Japonya’ya teknik bir resesyona sürüklendi.

Japon üreticiler ise korona virüs salgının yanı sıra ekim ayında gelen satış vergilerinin %8 oranından %10 oranına yükselmesiyle çifte darbe almış durumda. Japonya şu an için 47 eyaletten 39’unda olağanüstü hali kaldırmış durumda fakat yine de bu çeyrekte de ekonominin düzeleceği beklenmemekte. Reuters tarafından yapılan ankete göre ülke ekonomisinin nisan-haziran döneminde%22 küçülmesini bekleniyor.

1 TRİLYONLUK DESTEK PAKETİ

Japon hükümeti ise 1 trilyon dolarlık destek paketi açıklamıştı. Bunun yanı sıra ise Merkez Bankası, virüsle mücadele kapsamında aldığı teşvikleri genişletti. Başbakan Shinzo Abe ise ay sonunda ekonomik darbesini hafifletmek için yeni destek paketleri için bir bütçe ayrılacağının sözünü verdi.

DURUM KÖTÜYE GİDİYOR

Rakipleri ABD ve Çin’e göre Japonya’nın ekonomisi yıllardır durgun durumda. Bu da Japonya’yı virüs karşısında eşi görülmemiş bir zorluğa sokuyor.
Japonya ise gelirlerinin önemli bir kısmını üretim ihracatından elde etmekteydi. Virüs sebebiyle küresel ticaret kilitlenme noktasına gelmiş durumda. Bu da Japonya için daha zorlu günlerin geleceğini göstermekte. Öte yandan uzun süredir turizmden beslenen Japon Ekonomisi de bu yıl yabancı ziyaretçilerin yokluğuyla yeni bir sınav vereceğe benziyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı