İşten çıkarma yasağı 1 yıl uzatılacak! Kısa çalışma ödeneğine de düzenleme geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İşten çıkarma yasağı 1 yıl uzatılacak! Kısa çalışma ödeneğine de düzenleme geliyor

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 20:12:12

Son Güncelleme: 18/07/2020 03:26:26

İşten çıkarma yasağı 1 yıl uzatılacak! Kısa çalışma ödeneğine de düzenleme geliyor

Salgın sebebiyle Cumhurbaşkanı kararıyla sokağa çıkma yasağı getirilmiş ve ihtiyaç duyulmalı halinde de bu yasağın 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabileceği söylenmişti. 1 Temmuz 2020 tarihinde ise salgın nedeniyle kısa çalışma ödeneğine başvurmuş iş yerlerinden normal çalışma düzenlerine geri dönüş yapanlara üç ay boyunca prim teşviki ödemesi yapılacak. Kısa çalışma uygulamasının süresi, turizm sektöründe ise uzatılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yeni teklifte istihdama yönelik de düzenlemeler yer aldı. Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine TES, dönüştürülmesi gibi düzenlemeler de yer alıyor. Bunun dışında ise 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki çalışanlara doğru esnek çalışma ve işsizlik fonuna dair yapılan prim kesintilerinin bir kat artırılmasına dair düzenlemeleri içeren istihdam paketi ise sonbahara bırakıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teklif edilen yasa düzenlemesinde ise on maddelik salgına yönelik düzenlemelere yer verildi.

Kısa çalışma uygulaması ise 1 Temmuz’a kadar uzatılmıştı. Bir aylık ek uzatmanın yanı sıra teklifle birlikte sektörlere bağlı veya genel olarak uzatılmasına olanak sağlanacak. Ayrıca yeni teklifle birlikte turizm sektöründe Cumhurbaşkanı kısa çalışma ödeneği süresini 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma hakkına sahip olacak.

NORMALLEŞME DESTEĞİ

Kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamasından faydalanmış olan iş yerleri ise normal çalışma haline dönülmesi için teşvikler uygulanacak. Bu haklardan ise faydalanmış olmak için 1 Temmuz 2020 tarihinden önce iş yerinin kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olması gerekiyor. Teşvikten faydalanmadık için iş yerindeki kısa çalışma ödenek yardımının sonlanması ve hatalık normal çalışma düzenine dönmesi koşul olacak. Normal çalışma düzenine dönmüş iş yerlerinde ise üç ay süreyle birlikte, asgari ücrete karşılık gelen ücrete ait işçi ve işveren primleri hazine tarafından ödenecek. Bu rakam ise her bir işçi aylık bazında 868 Türk lirası prim teşviki demek oluyor. Yapılacak teşvikten 1 Temmuz 2020 tarihinde önce ücretsiz ine çıkartılmış ve nakdi ücret desteği verilen çalışanlar da faydalanabilecek.

İşveren için sağlanacak her destek, kısa çalışma ödeneği ya da nakdi ücret desteği verilen süreye göre ayarlanacak. Örnek verilmesi gerekirse eğer 3 ay boyunca ayda 15 gün kısa çalışma ödeneğinden yararlanılmışsa, prim teşviki de üç ay süreyle ayda 15 gün üzerinden yapılandırılacak.

Normalleşmede desteği kapsamında ise kamu kurum ve kuruluşlarında dair iş yerleri ve kamuya ait alımla yapım işlerine dair olan işyerleri faydalanamayacak.

Öte yandan ev işlerinde çalışanlar ise kısa çalışma ödeneğinden faydalanmakla birlikte, normalleşmeye dair destekten faydalanamayacaklar.

Normalleşme yardımı alan işverenler ise aynı çalışanları üzerinden yardım aldıkları süre boyunca prim teşviki ve istihdam desteklerin faydalanamayacaklar.

Cumhurbaşkanı ise üç aylık sürede sektöre bağlı olarak ya da genel bir şekilde altı aya kadar verilen süreyi uzatma yetkisine sahip olacak.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 30 HAZİRAN 2021’E KADAR UZATILABİLECEK

Üç aylık işten çıkarma yasağı ilk olarak 17 Nisan tarihinde başlamıştı ve 17 Ağustos tarihine kadar uzatılmıştı. Teklife göre ise işten çıkarma yasağı üç aylık sürelerle birlikte Cumhurbaşkanı kararı ile 30 Haziran 2021’e kadar ertelenebilecek.

Kanuna göre, işveren yasak boyunca işten çıkarmayı sadece İş Kanunu’nda yer alana ahlak ve iyi niyet kurallarına karşı gelindiğinde yapabiliyor. Yine teklife göre ise iş yerinin bir nedenlekapanmasıfaaliyetine son vermesi gibi durumlar da işçi çıkarımı yapılabilecek.

SOMA’DAKİ MADEN İŞÇİLERİNE KIDEM TAZMİNATI

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da korkunç bir maden kazası yaşanmıştı. Bu kazadan sonra ise işini kaybetmiş olan madencilerimizin kıdem tazminatlarıysa Türkiye Kömür İşletmeleri’nce ödemesi yapılacak. İşçiler yasa yürürlüğe girdikten sonra iki ay süresi boyunca başvurularını yaparlarsa, 6 ay içinde kıdem tazminatlarını alabilecekler.

Ayrıca bu haklardan Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında istihdam eden vatandaşlar da faydalanabilecek.

AZ TEHLİKELİ İŞ YERLERİNDE UZMAN ZORUNLULUĞUNA ERTELEME

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 50 personelden az istihdamı olan az tehlikeli iş yerleri ile kamuya ait olan iş yerlerinde iş sağlığı güvenlik uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu geliyordu. Fakat yeni teklifle birlikte bu zorunluluk da 31 Aralık 2023 tarihine ertelendi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı