İstanbul'da yaşayanların faturası 4 TL daha az gelecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İstanbul’da yaşayanların faturası 4 TL daha az gelecek

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 04:12:07

Son Güncelleme: 18/07/2020 01:56:02

İstanbul’da yaşayanların faturası 4 TL daha az gelecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde, AK Parti ve Milliyetçi Halk Partisi üyelerinin oylarıyla yeni bir karar kabul edildi. Kabul edilen yeni karara göre artık fatura başına alınan 4 Türk lirası değerindeki su bakım bedeli vatandaşlardan alınmayacak.

Su faturalarında İstanbul için yeni düzen başlıyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren haber ise su faturalarıyla ilgili. İstanbul ilin ikamet eden vatandaşlardan fatura başına 4 Türk lirası değerinde su bakım bedeli alınıyordu. Fakat bu bedel artık İstanbul ilinde yaşayanlardan alınmayacak.

İBB Meclisi korona virüsü salgınına karşı tedbir amaçlı Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezinde toplandı. Başkanlığı ise Başkanvekili Zeynel Abidin Okul yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise toplanan mecliste genel olarak İSKİ Genel Kurul gündem maddeleri tartışıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde ise ana gündem konusu 2019 yılının Kasım döneminde gerçekleştirilmiş olan ve İSKİ Genel Kurulunda Sayıştay Başkanlığı raporu gereğince kaldırılmış fakat daha sonradan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yeniden tartışılmak üzere ele alınan İSKİ Abone Hizmetleri Tarife ve Uygulama Yönetmeliği hakkında. Ana gündem maddesi olarak İSKİ Abone Hizmetleri Tarife ve Uygulama Yönetmeliğinde değişikliğe gidilmesinin üstünde duruldu.

Başkan Ekrem İmamoğlu Meclise sundu iade dilekçesinde İstanbullu vatandaşlardan alınan bakım bedelinin İSKİ gelirleri arasından büyük bir değere sahip olduğunu ve önemli bir gelir miktarını temsil ettiğini belirtti. Ekrem İmamoğlu dilekçenin devamında bütçe denkliği de etkileyeceğinin altını çizerek konunun tekrar ele alınmasını talep etmişti.

Aynı zamanda ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinden dün bir zam gelmişti. Suya %12,6 zam gelen şehirde ise bakım bedeli tekrar gündeme geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2 aralık 019 tarihinde yeniden görüşülmesini talep ettiği madde, Hukuk Komisyonu ve Tarife Komisyonu tarafından müşterek raporunda tekrardan incelemeye alındı.

Komisyon ise Sayıştay Başkanlığının raporunca hareket ederek alınan kararın değişikliğe uğramadan kabul edilmesini talep etti.

Öte yandan oturuma başkanlık eden Zeynel Abidin Okul ise gündem maddesi olan su bakım bedeliyle ilgili kararı “ısrar kararı” olarak tekrardan oylamaya verdi. Gündem maddesi olarak ele alınan su bakım bedeliyle ilgili kararlar ise Ak Parti ve Milliyetçi Halk Partisi’nden gelen oylarla birlikte kabul gördü.

Bundan sonra ise İstanbul ilinde yaşayan vatandaşlarımızdan fatura başına alınmakta olan ve 1 metreküp su fiyatına denk gelen 4 Türk lirası değerindeki su bakım bedeli talep edilmeyecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı