İşsizlik rakamları korkutuyor! 2 milyon kişi iş aramaktan vazgeçti
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İşsizlik rakamları korkutuyor! 2 milyon kişi iş aramaktan vazgeçti

FİNANS

1 Eylül 2020 Salı 23:12:36

Son Güncelleme: 01/09/2020 17:09:14

İşsizlik rakamları korkutuyor! 2 milyon kişi iş aramaktan vazgeçti

Resmi açıklanan verilere göre iş aramış ama ümidini yitirmiş, eğitim veya sağlık nedenlerinden dolayı çalışamayan insanların, iş gücüne katılım yapamayan kişilerin sayısında patlama gerçekleşti. İşsizlik rakamları giderek artarken 2.1 milyon kişi iş aramaktan vazgeçti.

Bedensel bir engele sahip olan ya da yaşından ötürü çalışmayan vatandaşlarımız ile hastalığı sebebi ile çalışmaya devam edemeyen vatandaşlarımızın sayısı 1 yılda tam 1 milyon arttı. Bu dev artış ise işsizlik sonuçlarındaki çarpıcı bir ayrıntı olarak kaydedilmiş durumda.

Son açıklanan işsizlik rakamları incelendiğinde her geçen gün çarpıcı ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bir yıllık dönem zarfı içerisinde ülkemizde çalışan vatandaş sayısı 2,5 milyon azalırken iş aramayan fakat çalışmak isteyen vatandaşlarımızın sayısı %95 oranında artış gösterdi.

2019 yılının nisan dönemine bakıldığında ise 28 milyon 860 bin vatandaşımız iş gücüne dahil olmayan nüfusta yer almaktaydı fakat 2020 yılında iş gücüne dahil olmayan kesimde 32 milyon 932 bin vatandaşımız yer almakta.  mAradaki fark incelendiğinde ise nüfus 1 yıl içerisinde 4 milyon artmadığından ötürü oldukça çarpıcı bir ayrıntı olarak yer alıyor.

2.1 MİLYON İNSAN İŞ ARAMAKTAN VAZGEÇTİ

Veriler detaylı bir şekilde incelendiğinde ise iş aramayan fakat çalışmaya hazır olan vatandaşımızın sayısının 4 milyon 460 bine ulaştığı görülüyor. 2019-2020 nisan dönemleri arasında ise 2 milyon 175 bin vatandaşımız iş aramaktan vazgeçmiş ve ümitlerini tüketmiş.
İş bulma ümidi bulunmayan vatandaşlarımızın sayısında %100 oranında bir artış var. 2020 yılı nisan döneminde 1 milyon 310 bin kişi iş bulma ümidinin olmadığını dile getirirken aynı oran 2019 yılından sadece 533 bindi. Aradan geçen bir yıllık dönem içeresinde ise 747 bin vatandaşımız daha iş bulma ümidini kaybetmiş durumda.

EV İŞLERİYLE İLGİLENEN SAYISI AZALDI

İş gücüne dahil olmayan nüfusun ise bir kısmını ev işleriyle ilgilenenler oluşturmaktaydı. Fakat verilere bakıldığında ise ev işleriyle ilgilenen kısımda da bir düşüş olduğu rahatça gözlemleniyor. Önceki dönem verileri incelendiğinde 11 milyon 56 bin kişinin ev işleri meşgul olduğu kaydedilirken yeni dönemde ise veriler 10 milyon 597 bine inmiş durumda.
Eğitim nedeni ile iş gücüne katılmayan gençlerimizin oranında ise yüksek bir artış gözlemlenmekte. 126 bin vatandaşımız eğitim gerekçesi ile daha iş gücüne dahil olmayan nüfus kısmına eklenmiş durumda.

Yeni verilerle birlikte de eğitim sebeplerden kanyaklı iş gücüne katılmayan sayısı 4 milyon 773 bine ulaşmış durumda. Engeli bulunan ve yaşı sebebi ile çalışmadığını belirten veya sağlık sorunları ile çalışmaktan kaçınan insanların sayısında ise 2019-2020 nisan döneminde oldukça büyük bir artış var.

2019 yılının nisan ayında 3 milyon 939 bin kişi yaş, engel ve sağlık sorunları sebebi ile iş gücüne dahil olmazken bu oran 2020 yılının aynı dönemindeki veriler incelendiğinde 4 milyon 901 bini bulduğu görülüyor. Veriler dikkatlice incelendiğinde ise son 1 yıl içeresinde hastalık, yaş ve engel durumunu sebep göstererek iş gücüne dahil olmayan nüfusun sayısı 962 bin artmış durumda. 2018 yılının nisan döneminde ise veriler 4 milyon 144 bin olarak kaydedilmişti. Belirtilen sebepler dışında ise iş gücüne dahil olmamış yanı “diğer” gerekçesini sunanlar ise 1 milyon 158 bin artış gösterdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı