Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İşsizlere müjde! Herkese 9 ay boyunca asgari ücret ödenecek! Geç Kalmayın

FİNANS

27 Temmuz 2020 Pazartesi 14:14:56

Son Güncelleme: 27/07/2020 14:14:24

İşsizlere müjde! Herkese 9 ay boyunca asgari ücret ödenecek! Geç Kalmayın

Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında işsiz vatandaşlarımıza müjde! Özellikle pandemi sonrası işsiz kalan vatandaşlarımıza 9 ay boyunca asgari ücret fırsatı sunuldu. 2020 yılında vatandaşlarımız toplamda 21 bin lira gelir elde edebilir. Programdan ayrılan vatandaşlarımız toplamda 24 ay asgari ücret programından yararlanabilirler.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), özellikle pandemi döneminde yoğunlaşan işsizlik nedeniyle çalışanlar çalışma alışkanlıklıkları ve disiplinlerinden uzak kalmasın diye Toplum Yararına Programlar (TYP) uygulamasını başlatmıştı.  Toplum Yararına Programlar (TYP) çerçevesinde yer alan vatandaşlar 9 ay boyunca asgari ücret ve sigorta ile çevre temizliği, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, MEB’e bağlı okullarda bakım onarım ve temizlik işleri, restorasyon gibi farklı alanlarda çalışabiliyorlar.

Pandemi döneminde işten çıkarılmaların artmasıyla birlikte işsiz kalan çalışanlar yoğun bir iş arama dönemine girdiler. İşsiz kalan vatandaşlara bir müjde devletten geldi. Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında kişiler asgari ücretle 9 ay boyunca çalışabilecekler. Vatandaşlar, TYP’ye adil bir seçim yöntemi ile seçiliyorlar. Belli dönemlerde İŞKUR sitesinde TYP’ye katılımcı arandığına dair ilanlar yayınlıyor. “TYP’ye katılım şartları nedir, hangi alanlarda uygulanmaktadır, program kaç ay boyunca devam eder, kimler programdan yararlanamaz, izin süresi ne kadardır?” gibi soruların cevaplarını haberimizde sizin için topladık. İşte tüm detaylar…

TOPLUM YARARINA PROGRAM’A BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • 18 yaşını tamamlamış olmalısınız.
 • İŞKUR’a kayıtlı bir işsiz olmalısınız.
 • Emekli ve malul aylığı almamanız gerekmektedir.
 • Açık lise ve açıköğretim hariç öğrenci olmamanız gerekmektedir.

TYP’YE NASIL BAŞVURULUR?

https://esube.iskur.gov.tr/ sitesine girerek iş arayan kısmından giriş yaparak, üst menüde yer alan online işlemler sekmesine tıklayarak, Toplum Yararına Programlar’a tıklayarak iş ilanlarını görebilirsiniz.

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcılar 3 ayrı yöntemle seçilmektedir. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü istihdam alanına göre hangi yöntemin kullanılacağını seçer. Bu yöntemler noter kurası yöntemi, liste yöntemi veya yüzde 80 noter kurası yüzde 20 liste yöntemidir. İstihdamında zorluk çekilen gruplar Birinci Liste’de yer alır. Kadınlar, 35 yaş üstündeki kişiler, eski hükümlüler, engelliler, terörle mücadelede malul sayılamayacak şekilde yaralanan kişiler birinci listede yer alır. Bu kişiler dışındakiler ise ikinci listede yer alacaktır. Birinci Liste’dekiler işe başlayınca İkinci Liste’dekiler değerlendirilir. Liste içinde öncelik sıralaması bulunmamaktadır.

MAAŞ NE KADARDIR?

Toplum Yararına Program’da yer alan katılımcılara sigorta yapılır ve asgari ücret düzeyinde maaş verilir.

HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Haftalık 45 saatlik bir çalışma süresi vardır. Toplam uygulama süresi her bir program için maksimum 9 aydır.

HANGİ ALANLARDA İŞ İMKANI VERİLİR?

 • Kamusal altyapının yenilenmesinde
 • Çevre temizliğinde
 • MEB’e bağlı okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işlerinde
 • Restorasyonda
 • Ağaçlandırmada
 • Vadi ve dere ıslahında
 • Erozyon engelleme çalışmalarında
 • Park düzenlemelerinde Toplum Yararına Program uygulanmaktadır.

TEKRAR PROGRAMDAN YARARLANILABİLİR Mİ?

Kişi 9 ay çalıştıktan sonra program bitiminde 3 ay bekleyip tekrar başvuruda bulunabilir. Programdan en fazla 24 ay yararlanılabilir.

İZİN SÜRESİ VE DEVAMSIZLIK HAKKI VAR MIDIR?

Devamlılık zorunludur fakat İŞKUR’a ve kuruma bilgi verip onay alırsa 9 aylık süreçte 14 gün ücretsiz izin kullanabilir. Bu dönemde kişiye herhangi bir ücret ödenmez.

BU KİŞİLER TYP’DEN YARARLANAMAZ

 • Girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç olmak üzere İŞKUR’un düzenlediği kurs veya programdan yararlanan kişiler 6 ay geçmeden TYP’ye başvuruda bulunamaz.
 • Kendi kusuru nedeniyle programla ilişiği kesilen ve mazeretsiz olarak kurumdan ayrılan kişilerin son TYP yararlanma tarihinin üstünden 24 ay geçmediyse başvuru yapamaz.
 • TYP bitince kurum tarafından sunulan en az 3 iş teklifini reddeden kişi 24 ay geçmeden yeni TYP’ye başvuru yapamaz.
 • Herhangi bir kurs veya programa katılmadığı için yaptırım uygulanan kişiler yaptırım boyunca TYP’den yararlanamaz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı