İşsizlere 17.200 TL İŞKUR desteği! Bu maddi yardımdan herkes faydalanabilir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İşsizlere 17.200 TL İŞKUR desteği! Bu maddi yardımdan herkes faydalanabilir

FİNANS

4 Ekim 2020 Pazar 11:09:39

Son Güncelleme: 04/10/2020 11:10:26

İşsizlere 17.200 TL İŞKUR desteği! Bu maddi yardımdan herkes faydalanabilir

Özellikle koronavirüs sonrasında birçok vatandaşımız işsiz kaldı. Yaşanan bu mağduriyeti önlemek adına gerekli devlet desteği ödemeleri yapılsa da ne yazık ki yeterli olmadı. İşsiz vatadaşlarımıza destek ise İŞKUR’dan geldi. Sizde İŞKUR’un bu programlarına katılarak toplamda 4800 TL ile 17200 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

İŞKUR mart ayından bu yana devam eden, ülkemizde etkili olan Korona virüs sürecinde vatandaşlara yardımcı olabilmek adına meslek eğitim kursları vermeye devam ediyor. Bu kurslara katılan vatandaşlara günlük  30 ve 95 TL arasında harçlık imkanı sunarken anneler için ise aylık olarak 400 TL kreş desteğini vermeye devam ediyor .İŞKUR işsiz durumda olan  vatandaşlar için meslek eğitim kursları ile birlikte yeni bir iş sahibi olabilmeleri için farklı fırsatları sunmaya devam ediyor. Kurslara katılım göstermekte olan vatandaşlarda aranan belirli şartlara göre günlük 30 ve 95 TL arasında harçlık vermeye devam ediyor. Bir gün içinde  en az 5 en fazla da 8 saat olarak belirlenen ders saati aralıkları haftada en fazla 6 gün olacak şekilde, bu 6 gün içerisinde ise en fazla 45 saat ders olması gerekiyor. İş garantisi verilen meslek  edindirme kurslarına katılanlar için sanayi sektöründe olanlara  60 TL , geleneksel olarak yer alan mesleklerdeki kurslar için 40TL , istihdam garantisiz olan meslek eğitim kursları 3, anne adaylarına  95, sanayi sektöründe yer alan kadınlar için ise  2 ve 5 yaş arasında olan çocuklarına 400 TL kreş destek ödemesi yapılıyor.

Başvuru şartları nelerdir?

 1. İŞKUR’da  işsiz bir şekilde kayıtlı olmak
 2. 15 yaşın üzerinde olmak
 3. Meslek gereklerine uygun olarak belirtilmiş  özel şartlara sahip olmak
 4. İş ve meslek danışmanlık hizmetlerinden gerektiği kadar faydalanmış olmak
 5. Emekli olmuş olmamak
 6. Kurslara katılmak için herhangi bir yaptırım içinde olmamak , bu şartlara uyan vatandaşlar gerekli alanlarda başvurularını yapabilir.

Yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri bu kurslara katılı sağlayabilirler. Bir yandan tarımsal faaliyetler içerisinde bulunanlar da isteğe bağlı bir şekilde sigortalı olarak sayılanlar – sosyal yardım alanlar – engelli maaşı alıyor olanlar – dul ya da yetim maaşı almakta olanlar da iş başı eğitim programları içerisine istedikleri gibi yerleşip yerlerini alabilecekler                                 Kursa katılım sağlayan vatandaşların sağlık primleride ödenecek !

Programa katılım sağlayanlar tam 26 gün boyunca 780 – 2870 TL arasında, 160 günlük kurs   süresinde 4800 ile 17200 TL aralığında ödeme alma hakkına sahip olabilecekler. Ödenecek olan sağlık primleri ise İŞKUR tarafından ödenmeye devam edecek.

İŞKUR işsizlere maddi destek ödemeleri ne kadar?

Meslek eğitim kursları içerisinde bulunan vatandaşlar kurslara fiili bir şekilde katıldıkları her  bir gün için;

 • Sanayi sektörü içerisinde yer alan bireyler için her gün istihdam garantili olan meslek eğitim kurs dahilinde 60 TL zaruri gider ödemesi;
 • Geleneksel meslekler yer alan bireyler için her gün istihdam garantili olarak meslek eğitim kurs  dahilinde 40 TL zaruri gider ödemesi;
 • İstihdam garantisiz olarak yer alan  meslek gruplarında olanlar için  ise 30 TL zaruri gider ödemesi,
 • İşte anne projesi ile hayata geçen  0 ila 15 yaş arasında çocukları olan  anneler için 95 TL zaruri gider ödemesi,
 • Sanayi sektöründe olan ve yer alan anneler , 2 ila 5 yaş arasında çocukları olan anne adayları için 400 TL bakıcı ücret ödemesi ya da kreşe gidiyorsa kreş ücret ödemesi
 • Genel sağlık sigorta primlerinin ödemesi
 • İş kazası ya da mesleklerde meydana gelebilecek olan   hastalık sigortası primleri de kurumlar tarafından ödenir. Bunların yanı sıra kursa katılım gösteren vatandaşlara kurs bitirme sertifikaları da verilecektir.

Mesleki yeterlilik belge zorunluluğu kapsamında olan mesleklerin kurslarına katılmış olan vatandaşlar için kurs sonunda yapılacak olan sınav içerisinde başarılı olanlar için bu belgeler de verilecektir.

Kurslara başvurular nasıl olacak?

Başvuru süreçlerinden yararlanmak isteyen vatandaşların 81 ilde yer alan çalışma ve iş kurumu il müdürlükleri ya da hizmet merkezlerine mesai saatlerince istedikleri zaman giderek başvuru yapma haklarına sahiptirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı