İŞKUR'dan işsizlere 22.500 TL kazanma fırsatı! Emekli olmayan herkes başvurabilir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İŞKUR’dan işsizlere 22.500 TL kazanma fırsatı! Emekli olmayan herkes başvurabilir

FİNANS

15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:12:55

Son Güncelleme: 15/08/2020 15:31:16

İŞKUR’dan işsizlere 22.500 TL kazanma fırsatı! Emekli olmayan herkes başvurabilir

Pandemi sonrasında ülkemizde işsizlik seviyeleri daha da yükseldi. İşsizliğin önüne geçmek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla İŞKUR iş başı eğitim programları devreye alındı. Buna göre emekli olmayan ve iş arayan vatandaşlarımız İŞKUR programlarıyla 22.500 liraya kadar kazanç sağlayabilirler.

İşkur tarafından yayımlanan ilanlara her gün bir yenisi daha eklenmekte. Şimdi İşkur 2 bin 500 Türk lirası ile çalışacak, 18 ila 50 yaş arasında çalışan aradığını açıkladı. Peki işbaşı eğitim programı nedir? İşkur tarafından verilen iş başı eğitimi ne kadar sürmekte? Bu süre zarfından ne kadar maaş alınmakta? İşte tüm detaylar;

İŞKUR tarafından iş başı eğitim programı geliştirilmişti bu geliştirilen bu programın temel amacı ise hem işsizliği azaltmak hemde kalifiyeli elaman ihtiyacını gidermekti.

İŞKUR İş Başı Eğitim Programı Nedir?

İŞKUR tarafından düzenlenen iş başı eğitim programı İŞKUR sisteminde kaydı bulunan ve işsiz gözüken vatandaşlarımızın hem deneyim edinmemelerini hem de çalışacakları işi, çalışma yerinde ve uygun koşullar altında öğrenmelerini sağlayan bir programdır.

Vatandaşlar bu program sayesinde mesleki anlamda yeterli hale gelmenin dışında tecrübe de kazanırlar. Vatandaşlarımız ise İŞKUR tarafından sunulan herhangi bir iş başı eğitim programından yararlanmak istiyorlarsa, İŞKUR danışmanları ile iletişime geçip kendilerine uygun iş başı eğitim talep edebilirler.

İŞKUR İş Başı Eğitim Süresi Ne Kadar?

İŞKUR tarafından verilen iş başı eğitim ise sektörlere göre değişiklik gösterebiliyor. Bilişim ve imalat alanlarında genellikle program 6 ay sürerken, diğer meslek gruplarında ise 3 ayı geçmemekte.

Öte yandan bilişim alanında, siber güvenlik, oyun geliştirme ya da bulut bilişim kodlama gibi geleceğe yönelik meslek gruplarına katılım gösteren vatandaşlarımızın içinse eğitim süresi 9 ay olmakta.

Bahsi geçen programlar içinse vatandaşlarımız günde en az 5 saat en fazla ise 8 saat çalışabilmekte ve haftalık çalışma saatleri hiçbir zaman 45 saati geçmemekte.

İş Başı Eğitim Programından Kimler Yararlanabilir?

İşkur tarafından sağlanan iş başı programına katılmak içinse vatandaşlarımızda belirli koşullar aranmakta. Bunlar ise şu şekilde;

  • Vatandaşlarımız kuruma kayıtlı ve iş arıyor olması
  • 15 yaşından büyük olması
  • Başvuru yapacak kişinin iş verenin bir veya ikinci derecen kan bağı olmaması ya da eşi olmaması
  • Vatandaşın emekli olmaması
  • Vatandaşımızın program başlamadan önceki son bir ay içerisinde vadeli sigortaya ait primi yatırılmamış olması
  • Programa başvurmadan son 3 ay içerisinde vatandaş ilgili iş verenin çalışanı olmamalı

Yine bu programdan sosyal yardım alan vatandaşlar, engelli maaşı veya dul ve yetim aylığı alan kişiler de yararlanabilirler. Bunun yanı sıra tarımsal faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımız ile isteğe bağlı sigortalı görülen vatandaşlar da yine iş başı eğitim programına başvuru yapabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı