İşe geri dönenler için devlet teşvik ödemesi yapılacak! İş arayanlara, işsizlere müjde
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İşe geri dönenler için devlet teşvik ödemesi yapılacak! İş arayanlara, işsizlere müjde

FİNANS

24 Ekim 2020 Cumartesi 15:12:24

Son Güncelleme: 24/10/2020 16:46:09

İşe geri dönenler için devlet teşvik ödemesi yapılacak! İş arayanlara, işsizlere müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstihdam Kalkanı Paket içeriğince işten çıkarılanları, istihdam ediyor olan işverene devlet tarafından teşvik ödeyecek. İşten çıkarma yasağı ise 3 ay daha uzatıldı. Paket kapsamında kısa çalışma ödeneği, işten çıkarılanlar, işten çıkarma yasağı, emekli çalışanlar, işsizler ve teşvik ödemeleri gibi birçok detay bulunuyor.

Bütün dünyayı etkisi altına almış olan korona virüs teslim almış olduğu küresel ekonomik yapıda, Türkiye ise almış olduğu sosyal tedbirler ile dikkati üzerine topluyor.İstihdam Kalkanı Paketi’nin hazırlanma aşamasında olduğunu vurgulayan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, işini kaybeden vatandaşları, işe alan işverenlere devlet tarafından teşvik verileceğini açıkladı.

HAZIRLANAN İSTİHDAM KALKANI PAKETİ, İŞ ARAYANLARLARA  VE İŞSİZ VATANDAŞLARI HEDEFLİYOR!

İşini kaybedenleri ve  iş arayan vatandaşları hedefleyen paketle ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş hayatına yönelik dün detayları açıkladı. Paket, işsiz kalanları, çek mükelleflerini ve kamu bankalarının sermaye yapısına ilişkin, yeni düzenlemeler içeriyor.

TEŞVİK ÖDEMESİ, 1 OCAK 2019 TARİHİ İLE NİSAN 2020 TARİHLERİNİ KAPSIYOR!

1 Ocak 2019 ile Nisan 2020 tarihlerinde, işini kaybeden vatandaşları yenide işe alınması ile işverene teşvik ödemesi yapılacağı ön görülüyor. Bunun dahilinde bu pakette işverenin maliyetinin işverenle beraber üstlenilmesini içeriyor.

VATANDAŞ İÇİN TEŞVİKLİ ESNEK ÇALIŞMA MODELİ ÖNERİLİYOR!

Paket, 50 yaş üstü çalışıyor olan vatandaş ile 25 yaş altındaki çalışmakta olan vatandaşlara, esnek çalışma modeli öneriliyor. Bu yaş grubu içinde bulunan çalışan vatandaşlara yarı zamanlı olacak şekilde çalışma modeli önerilecek.Bu yaş grubu için esnek çalışma modeli uygulayan işverene, devlet tarafından teşvik verilecek.

İSTİHDAM PAKETİ KAPSAMI İLE, İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 3 AY DAHA ERTELENEBİLİR

İstihdam Kalkanı Paketi kapsamında, işten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatılması gerektiği öngörüyor.Yine, Kısa Çalışma Ödeneği’nin ise basitleştirilmiş şekilde sürmesi planlanıyor. Kısa Çalışma Ödeneğin’den istifade etmeyenlere, nakdi ücret yardımı veriliyordu, bu durumun ise sürmesi planlanılıyor. Yine işyerlerinin ilave istihdam sağladığı durumda teşvik ödemesi yapılacak.

ÇEK YÜKÜMLÜLÜĞÜNE İSE 9 AY ÖTELEME İMKANI PLANLANILIYOR

Çek tahsilatında ise, vade tarihinden itibaren 9 aylık bir öteleme planlanıyor.Kamu bankaları için sermaye yapıları güçlendirilirken, Türkiye’de emekli olmuş olan yurt dışındaki kişiler için ise yarı zamanlı iş imkânı ve kredi sözleşmelerinin elektronik ortamda yapılmasına olanak sunulacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı