İş Yerlerinde Ücretsiz Maske Dağıtılacak Mı? - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İş Yerlerinde Ücretsiz Maske Dağıtılacak Mı?

FİNANS

29 Nisan 2020 Çarşamba 23:37:57

İş Yerlerinde Ücretsiz Maske Dağıtılacak Mı?

Hükümet tarafından yapılan açıklamayla birlikte vatandaşlarımızın PTT üzerinden ücretsiz maske temin edebileceği belirtilmiş ve online platformlardan başvurular gerçekleştirilmişti. Yaşanan yoğunluk sonrasında ücretsiz maske dağıtımı iptal edildi ve her iş yerinin çalışanlarına maske dağıtmasına karar verildi.

Yapılan yeni açıklamalara göre 10 ve üzerinde çalışanı bulunan işletmelere devlet maske teminatı sağlayacağını açıkladı. Maskelerin ise Sağlık Bakanlığı şirketi Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) tarafından temin edileceği duyuruldu. Temin edilecek maskeler içinse ticaret odaları üye listelerini çoktan valilikler bildirdiğini açıkladı. Maske dağıtımının ise ülke genelinde kısa süre içinde başlaması beklenmekte.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsünün ülkemizde de görülmesiyle hükümet ve Sağlık Bakanlığı tarafından birçok tedbir alınmıştı. Vatandaşlarımızın temizlik ve özellikle virüse karşı en güçlü kale olan maskeye karşı talepleri artmıştı. Marketlere ve birçok kuruma maskesiz girilemeyeceği duyurulduktan sonra da vatandaşımızın ihtiyacı iyice artmıştı. Eczaneler de yoğunluk ve maske kuyrukları oluşmuştu. Fakat bunlara rağmen birçok vatandaş maske temin edemediği için yakınmaktaydı. Bunun üzerine yeni bir çözüm geldi. Eczanelere olan yükü azaltmak ve hala çalışmaya devam eden şirketlerdeki çalışan nüfusu korumak adına10 ve üzerinde çalışanı bulunan işletmelere devlet maske teminatı sağlayacağını açıkladı. Alınan bu kararın ardındansa kentlerin sanayi ve ticaret odalarıyla irtibata geçildi. Bu kurumlar tarafından hazırlanan üye listeleri ise valiliklere maske teminatı için iletildi. Valilik tarafından toplanan listelerde ismi olan işletmelere maske teminatı yapılacak. Maskelerin ise Sağlık Bakanlığı şirketi Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) tarafından temin edilecek. Temin edilen maskeler ise ücretsiz olacak.

LİSTELER VALİLİKLERDE

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, valiliklere teslim edilmesi için 10 ve üzerinden çalışanı bulunan bütün işletmelerin listesi bizlerden istendi dedi. Bulut, ücretsiz maske teminatı için istenilen listelerin hazırlandığını ve Kocaeli Valiliği’ne iletildiğini belirtti. Ayrıca Bulut, valiliklerin, bizzat firmalarla işletime geçtiklerini de ekledi. Devlet Malzeme Ofisi sayesinde ihtiyaçların karşılandığını belirten Necmi Bulut aynı zaman bizler işletmelerin bir problem karşı karşıya geldiği zaman ya da bir hata oluştuğunda devreye giriyoruz ticaret odası olarak rolümüz budur dedi. Maske ihtiyacı olan ve gerekli koşulları taşıyan, 10 ve üzeri personele sahip olmak, firmaların ilk olarak valiliklerle iletişime geçmesini belirten Bulut, bu şekilde maske ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.

DAĞITIMDA SORUN OLACAK MI?

Daha önce de vatandaşlarımıza maske dağıtımına başlanmış ve maske satışları yasaklanmıştı. İlk olarak e-devlet üzerinden başvuru yoluyla talepler alınmış ve e-pttavm tarafından karşılanma uygulamasına gidilmişti. Fakat bu sistemde sıkıntılar yaşandı. Daha sonra ise kod aracılığıyla eczanelerden maske alımı uygulanmak istense de maskeler de maske bulunamadı. Bu sistemin ise başarısını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

AVRUPADA SATIŞLARI ARTAN TEK ÜLKE TÜRKİYE OLDU

Türkiye bu zorlu dönem de otomotiv satışlarını artıran tek ülke oldu. Otomotiv satışları 2020 yılının ilk çeyrek dönemimde 2019 yılının aynı dönemine göre %41,3 büyüyen Türkiye, satışlarını arttıran Avrupa’daki tek ülke oldu.

Türkiye satışları artan tek ülke olurken, otomobil ve hafit ticari araç satan 7. Ülke konumuna da yükseldi. Çin’den dünyaya yayılan yeni tip korona virüsü (Covid-19) sonrasından küresel ekonomiler de büyük ölçekte problemler başa göstermişti. Dünya çapında piyasalar da ki iniş çıkışlar, finansal riskleri doğururken, tedarik zincirleri ve ihracatta olumsuz şekilde etkilemişti. Salgınla mücadele kapsamında ülkelerin aldığı sıkı tedbirler ise, ekonomilerini zorlamış ve iç talepte dengeleri alt üst etmişti.
Bu zorlu süreçten ise birçok sektör olumsuz etkilenmişti. Otomotiv sektörü ise en fazla darbe alan sektörlerden biriydi.

Salgının yarattığı olumsuz tablo geçen ay ve 2020 yılının ilk çeyreği otomotiv satışlarına bariz bir şekilde etki etmişti. Virüs salgını nedeniyle Avrupa’dakipazarlarda büyük kayıplar meydana gelmiş Türkiye’de yine olumsuzca etkilenmişti. Fakat, virüsün Avrupa’ylakarşılattırıldığında Türkiye’de çok daha geç görülmesi ve daha kontrollü bir şekilde yayılması, otomotiv satışlarında Türkiye’yi bir adım daha sağlam durmasına imkân tanıdı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı