İş Bankası 2020 ilk yarı finansal raporu yayımlandı! Listede yine en üstte
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İş Bankası 2020 ilk yarı finansal raporu yayımlandı! Listede yine en üstte

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 02:12:50

Son Güncelleme: 09/08/2020 01:18:16

İş Bankası 2020 ilk yarı finansal raporu yayımlandı! Listede yine en üstte

Türkiye’nin en eski bankalarından İş Bankası, 2020 yılı ilk yarı finansal raporunu paylaştı. Geçtiğimiz yıla göre %16,8 büyüme gerçekleşti. En büyük özel banka ünvanını bu yılda elinde tutmaya devam ediyor.

İş Bankası 2020 yılının ilk yarısında ait finansal raporunu başlattı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

İş bankası hazirandan bu yana aktif büyüklüğünü 2019 yılına kıyasla %16,8 arttırdı ve 546,6 milyar Türk lirasına yükselen İş Bankası, sahip olduğu Türkiye’nin en büyük özel bankası unvanını korumaya devam etti.

İş bankasında genel müdür olarak görev alan Adanan Bali ise 2020 yılının ilk yarısına dair finansal raporlara dair değerlendirmeler de bulundu.

Bali, küresel korona salgının boyunca Türkiye’nin Bankası olmasının verdiği sorumlulukların bilinci ile hareket ettiklerini ve salgın istihdama, üretime, ticaret ile ödeme sistemlerine olan yansımalarını olabildiğince en aza indirmek ve ekonomik aktivitenin sürdürebilir olması için çok sayıda aksiyonu harekete geçirdiklerini belirtti.

Öncelikli olarak ise Adnan Bali, KOBİ ve mikro işletmelere yönelik ödemesiz dönem içeren yapılandırmalarda ve gerektiği durumlar da ilave limitlerle ile desteklerine devam ettiklerini açıkladı.

Şimdiye kadar ise vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda 44 milyar Türk lirasının üstünde kredinin vadelerini ertelediklerini ekledi.

Bali yine, esnaf, küçük işletmelere, KOBİ’lere ve çiftçi vatandaşlarımıza yönelik devam ettirdikleri muhtelif desteklerin dışında Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçılar Destek Protokolünü imzaladıklarını açıkladı.

İmzalan protokolkapsamında ise salgın boyunca hayati değer taşıyan ihracat için finansman ihtiyacını uygun vade ve ödeme seçenekleriyle desteklediklerini ve faiz oranlarını ise olabilecek en düşük seviyede sürdürme kararlığı gösterdiklerini ekledi.

Yüz yıla yakın bir süredir olan birikimin verdiği tecrübe, katma değer yaratan ekonomik aktörler ve hane halkına eksiltilmeden verilen nakit desteklerini devam ettiren İş Bankası’nın nakdi kredi hacminin haziran döneminin sonunda 335,5 milyar Türk lirasına yükseldiği ve yine aynı sürede gayri nakdi kredi hacmin ise 110,3 milyar Türk lirasına çıktığı belirtildi.

Bu durumda ise İş Bankası’nın ekonomiye destek olarak verdiği toplam kaynağın 445,8 milyar Türk lirası olduğu belirtildi.

Haziran 2020 dönemiyle birlikte de İş Bankası’nın mevduat hacminin 336,6 milyar Türk lirasına çıktığı ve öte yandan vadesiz mevduatın toplamının ise mevduat oranına göre payının %3 seviyesine çıktığı aktarıldı.

Banka ise toplam mevduat ve vadesiz mevduat büyüklüğü şeklinde bakılırsa özel bankalar arasında ilk sırada kalmaya devam etti.

Mevduat ana fonlama kaynağı olarak devam ederken fon kaynaklarını çeşitlendirme ve vadeyi arttırmak adına etkili kaynak yönetimi izlediklerini belirten Banka, 2020 yılının ilk yarı döneminde yurt içindeki piyasada toplam 11 milyar Türk lirası ve yurt dışı piyasa da ise 765 milyon Amerikan doları değerinde menkul kıymet ihracı gerçekleştirdi.

Özel İş Bankası bu süre zarfında 539 milyon Euro ve 207,5 milyon Amerikan doları değerinde 367 gün vadeli şekilde sendikaysan kredisi imzaladı.

20 ülke ve 33 bankanın birleşimiyle gerçekleşen kredi ile birlikte İş Bankası Uluslararası sektör de hem İş Bankası adına hem de Türk bankacılık sektörü adına olan güveni bir kez daha gösterdi.

2020 yılının ilk yarısında 3 milyar Türk lirası değerinde kazanç elden Banka haziran dönemi ile birlikte öz kaynaklarını 63,3 milyar Türk lirasına çıkarttı ve sermaye yeterlilik oranının da %19,8 seviyesine ulaştırdı.

Ülke ekonomisinin ilerisine dönük ise sorumluluk üstlenmekten çekinmeyen İş Bankası girişimcilik olarak ekosistemin olabildiğinde her kesimine etki ederek mentorluktan fon sağlama ya da kadım girişimciliğinde tarım sektöre kadar farklı alanlar iş birliği ile devam ettiği ve bu bağlamda ise Workup Girişimcilik Programı’nın altıncı dönem mezunlarının verdiği ve bu program daha 15 farklı yatırım yapıldığını aktardı.

Ayrıca Bali, Cumhuriyetin ilanından bir yıl sonra kurulan bir işletme olarak 96.yaşını kutlamayı hazırlanan Bankası’nın çalışanlarında, müşterilerinde ve hissedarların almış olduğu kuvvet ile politikalarda ödün vermeden, sektöre öncülük etmeye ve ülkeye değer katmaya devam ettiklerini açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı