İş arayanlara devlet 1281 lira destek ödemesi yapıyor! Herkes faydalanabilir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İş arayanlara devlet 1281 lira destek ödemesi yapıyor! Herkes faydalanabilir

FİNANS

31 Ağustos 2020 Pazartesi 20:12:16

Son Güncelleme: 31/08/2020 15:06:34

İş arayanlara devlet 1281 lira destek ödemesi yapıyor! Herkes faydalanabilir

Pandemi sonrasında ülkemizde işsizlik rakamları giderek artmaktadır. İŞKUR ise iş arayan vatandaşlarımız için 1281 liraya kadar destek ödemesi gerçekleştirmektedir. 2020 yılında iş arayanlar için işe yönlendirme yardımı ve işe başlama yardımı olmak üzere toplamda 1281 lira devlet destek ödemeleri yapılmaktadır.

İŞKUR tarafından vatandaşlarımıza işe yönlendirme adı altında sosyal destek sunulmaktadır. Peki bu yardımlardan kimler yararlanabilir? Şartlar nelerdir? Nereye başvurulması gerekir? İşte tüm ayrıntılar haberimizde.

İŞKUR tarafından sağlanan İşe yönlendirme yardımı nedir kimler başvurabilir? Koşullar nelerdir?

İŞKUR tarafından sağlanan İşe yönlendirme yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunduğu sosyal yardımlardan bir tanesidir. İşe yönlendirme yardımı ise 18 ila 55 yaş arasındaki çalışabilir durumda olan vatandaşlarımıza sunulmaktadır. Bu yardım kapsamında ise iş görüşmesine gitmesi için ihtiyaç sahibinde yol parası, tıraş ücreti ve benzeri ihtiyaçları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından destek verilmektedir. Kişi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın sunduğu bu sosyal destekten yılda 3 kez yaralanabilir. Yardım ise 40 ila 100 Türk lirası arasında yapılmaktadır.

İşe Yönlendirme Yardımı için nereye müracaat edilir?

Vatandaşlarımız bu yardımdan yararlanmak için işe yönlendirildiği bilgisinin İŞKUR sistemine düştükten sonra 30 gün zaman zarfından ikametgahının kayıtlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edebilir ve sosyal yardımdan yararlanabilir. Vatandaşlarımıza İşe Yönlendirme Yardımı gibi ayı zamanda İşe başlama yardımı da yapılmaktadır. Peki bu yardım nedir, kimler yararlanabilir ve başvuru koşulları nelerdir?

İşe Başlama Yardımı Nedir?

İŞKUR tarafından vatandaşlarımıza sunulan işe başlama yardımı nedir? Kimler yaralanabilir? Başvuru şartları nelerdir? Nereye müracaat edilir işte tüm ayrıntılar;

İŞKUR tarafından başvuru da bulunan vatandaşlarımıza bir kereye mahsus olmak kaydı ile işe başlama yardımı yapılmaktadır. İŞKUR tarafından işe yönlendirilen vatandaşımıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bir kereye mahsus olmak koşulu ile asgari ücretin üçte biri kadar sosyal yardım yapılmaktadır.

İşe Başlamaya Yardımı ne kadardır?

İşe başlama yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından asgari ücretin üçte biri oranında verilmektedir. Bu yardımın tutarı 2020 yılı için 981 Türk lirasıdır.

İşe Başlama Yardımı için nereye müracaat edilir?

İşe başlama yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtları yapıldıktan 60 gün içerisinde ikametgâhlarının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak sosyal yardımdan yararlanabilirler.

Kişi ise başladıktan sonra yardımlar kesilir mi?

Vatandaşlarımızın yine İŞKUR bünyesinde aldıkları Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık yardımları kesilmez ve bir yıl süre ile bu yardımlardan faydalanmaya devam edebilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı