İş arayana devlet desteği başvurusu 2020 - 1100 TL nakit yardımı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İş arayana devlet desteği başvurusu 2020 – 1100 TL nakit yardımı

FİNANS

26 Haziran 2020 Cuma 00:38:04

İş arayana devlet desteği başvurusu 2020 – 1100 TL nakit yardımı

Koronavirüs sonrası iş arayana devlet desteği ödemeleri tüm hızıyla devam ediyor. 2020 yılında güncellenen rakamlarla birlikte iş arayanlar 1100 TL devlet yardımı alabilirler. İşe yönlendirme veya istihdam yardımı olarak bilinen devlet destek ödemelerine kimler başvurabilir ve ne kadar ödeme yapılır hep birlikte inceleyeceğiz.

Korona virüs salgını ile birlikte küresel anlamda ve ülkemizde işsizlik arttı. İşten çıkarmaların yasak olmasına rağmen bazı iş verenler işten çıkarmalar yaptı. Esnaflar kepenk kapatmak zorunda kaldı. Toplumda ise işsizlik sayısı yükseldi. Mart ayında açıklanan verilere göre ise Mart 2020 döneminde geniş tabanlı işsizlik %39,4 olarak açıklandı. Bu oran ise 13 milyondan fazla vatandaşın işsiz olduğunu göstermekte. Bu dönemde ise iş arayanlar arttı. Peki istihdam yardımı nedir? Nasıl yapılır? Kimler başvurabilir?

T. C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı istihdam yardımları ile ilgili gelişmeleri bildirdi.

Bu yardımlardan biri de “İşe Yönlendirme Yardımı” adı altında çalışmasında bir engel bulunmayan 18-55 yaş arası vatandaşların giyim, görünüş ve ulaşım benzeri ihtiyaçlarının karşılanmasını desteklemek amacıyla verilen bir sosyal yardım. Ayrıca başvuran kişini işe kabul edilmesi durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca İşe Başlama Yardımı adı altında asgari ücretin üçte biri kadar yardım yapılmaktadır.

İş Arayana Devlet Desteği

Yılda kaç kez alınır?
İstihdam Yardımı kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yarımdan vatandaşlarımız yılda maksimum üç kez olmak koşuluyla faydalanabilirler.

İstihdam Yardımı ne kadardır?
İstihdam Yardımı kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuran vatandaşlarımıza 40-100 Türk lirası arasında sosyal yardım yapılmaktadır. Bunlara ek olarak yılda bir kereye özgü olmak üzere iş arayan vatandaşlarımıza brüt asgari ücretin 1/3’ü oranında nakit yardımı yapılmaktadır. Bu tutar 2020 yılı itibariyle 981 TL’ye denk gelmektedir. İş arayanlar toplamda 1100 TL devlet desteği alabilirler.

İstihdam Yardımı için nereye müracaat edilmelidir?
İşe Yönlendirme Yardımı hizmetinden faydalanabilmek için İŞKUR tarafından kişinin işe yönlendirildiği bilgisinin gerekli mecralara ulaşması sonrasında 30 gün içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilmesi gerekmektedir.

İstihdam Yardımına nasıl müracaat ederim?
İşe Başlama Yardımından faydalanabilmek için işe alınan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu kaydı sonrasında iki ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilmesi gerekmektedir.

İşe başladıktan sonra mevcut sosyal yardımlar kesilir mi?
Bireyin işe başladıktan sonra bir yıl boyunca da Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) yardımlarından faydalanmaya devam edebilir.

Sosyal yardımdan faydalanan birey İŞKUR’un iş veya mesleki kurslarına katılımı reddederse ne olur?
Eğer istihdam yardımından yararlanan bireyler, kendilerine meslek kazandırmak amacıyla verilen iş veya mesleki kurslara katılımı haklı bir sebep bulunmaksızın üçten fazla geri çevirirse bir yıl boyunca verilen düzenli sosyal yardımları kesintiye uğrar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı