İranlılar Haziran Ayında Türkiyeden 400 Ev Satın Aldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İranlılar Haziran Ayında Türkiyeden 400 Ev Satın Aldı

FİNANS

23 Temmuz 2020 Perşembe 01:12:01

Son Güncelleme: 22/07/2020 23:54:55

İranlılar Haziran Ayında Türkiyeden 400 Ev Satın Aldı

Ülkemizde ev satışlarında rekor üstüne rekor geliyor. Sadece Türkiye vatandaşları değil yabancılar ülkemizden birçok konut satın almakta. Özellikle İstanbul ve tatil beldelerimizden her yıl yüzlerce konut yabancılara satılmakta.

Genellikle de bu satışlar Arap kökenli yabancılara satılmaktaydı. Yine İranlı bireylerden de çok talep gören konut piyasasında ise bu yıl beklenmedik bir şey yaşandı. Çinlilerden atak geldi. Çinliler bu yıl haziran döneminde ülkemizden 78 adet konut alarak üçüncü sıraya yerleştiler. Uzmanlar ise konu hakkında son beş yıl içinde Çinlilerden bir sıçrama beklediklerini aktardı.

Çinliler Türkiye’nin birçok alanında ilgi göstermekte. Gerek turizm herek yiyeceklerimiz gerekse tatil beldelerimiz olsun. Şimdi ise konut piyasası. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre Çinliler Türkiye’den konut alımında ilk on içine zor girmekteydi. Fakat son dönemlerde artan talep ve haziran ayındaki sıçramayla birlikte üçüncü sıraya yerleştiler. TÜİK tarafından yayımlana haziran verilerine göre ilk defa Çinliler konut alımlarında ilk üçe girmeyi başardılar.

İlk sırada ise İranlılar 398 konut alımı ile geldi. Hemen ardından ise Iraklılar ve üçüncü sırada ise 78 konut satışı ile Çinliler yer aldı.

Bu yıl ise TÜİK verilerine göre yabancı uyruklu alıcılara 1664 konut satışı yapıldı. Çinlilerin de piyasaya olan ilgisi emlak satışlarındaki piyasaya iyideniyiye bir canlılık kattı.

6 AYDA 415 EV

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz konu hakkında şaşırtıcı olmadığını dile getirdi. Daha önce Çinlilerin 200’e yakın gayrimenkul aldığını belirten Yılmaz, bu yılın ilk yarısında ise satın aldıkları emlak sayısının 415 olduğunu belirtti. Yılmaz sözlerine devam ederken özellikle geçen sene yapılan G20 zirvesinin arsından küresel ağırlığı artan Çin’e Türkiye’nin avantajlarının anlatıldığı ve bununla birlikte de Çinli firmaların Avrupa’ya yakınlaşmak için İstanbul’dan ticaretle ilgilenmeye başladıklarını ve bunun yanı sıra hak kazanmak içinde yatırımcıların konut alımına yöneldiğini belirtti.

5 YILDA İKİYE KATLADI

Konuyla ilgili olarak da İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım verileri inceledi. Açıklana verilere göre Nazmi, Çinlilerin satın aldıkları gayrimenkullerin beş yılda iki katına çıktığını belirtti. Durbakayım ise Çinliler ile yapılan satışlarda bazı sorunlar olduğunu dile getirdi ve devam etti, en büyük sorun olarak da fiyat konularındaki uyuşmazlığa dikkat çeken Durbakayım, sektördeki dar boğazlığı fırsat olarak gördüklerini ve yüksek iskota beklentisi olduğunu belirtti.

ÇEŞİTLİLİKLE DEĞER DE ARTAR

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ise konu hakkında yorum yaptı ve yabancılar ise yapılan pazarlıklar sonucu kazanılan cironun 400 milyar dolar olduğunu belirtti. Akbal ise Türkiye’nin rakiplerinin İspanya ve Portekiz olduğunu belirtti. Bu ülkeler de gayrimenkulleri yerliler 300 bin Euro’ya alırsa yabancı uyruklular 450 bin Euro’ya alıyor yorumunda bulundu. Akbal, ülkemizde bir gayrimenkulün ortalama 155 metrekare olduğunu vatandaşlarımızın 200 bin lira öderken yabancıların 875 bin Euro verdiklerinibelirtti. Neredeyse arada dört kat bir ödeme olduğunu belirten Akbal, Portekiz de her 5 evden birinin yabancılara satıldığını Türkiye’nin ise bu pazarda küçük bir orana sahip olduğunu bunun ise artırılmasının gerekli olduğunu belirtti. Akbal, Çinlilerin Türkiye’ye olan ilgisinden yararlanmak gerektiğini ve pazarı çeşitlendirerek değerimizi arttırmalıyız yorumunda bulundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı