İnşaat sektörüne güven azaldı! Konut satışlarında daralma bekleniyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İnşaat sektörüne güven azaldı! Konut satışlarında daralma bekleniyor

FİNANS

30 Ağustos 2020 Pazar 09:12:42

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:22:06

İnşaat sektörüne güven azaldı! Konut satışlarında daralma bekleniyor

Kredi faizlerinin yükselmesinin ardından en çok zarar gören sektörlerden biri de yine inşaat sektörü oldu. Açıklanan rapora göre inşaat sektörüne güven azaldı.

Hem maddi hem de manevi yönde zarar göre inşaat şirketlerine güven ağustos ayında kredi faizlerinin yükselmesiyle oldukça düşüş yaşadı.

Ağustos döneminde Sektöre Güven Endeksleri raporu yayımlandı. Yayımlanan rapor incelendiği ise en göz çarpıcı detaylardan biri de inşaat sektörüne olan güvendeki düşüş oldu.

Haziran ayıyla birlikte kamu bankaları faizleri düşürmüş ve vatandaşımıza uygun birçok kampanya düzenlemişti. Düşük faizli kampanyalar sonucu ise piyasadaki canlılık artmış ve birtakım sektörlere olan güvende artmıştı. Fakat bu güven maalesef kalıcı olmadı.

Ağustos döneminde yaşanan gelişmeler sonucun da hızlı bir şekilde faiz oranlarında artışa gidilmişti. Faiz oranlarındaki bu hızlı artış sonucunda da inşaat sektörüne olan güvenin düştüğü açıkça gözlemlendi.

AĞUSTOS 2020 RAPORU YAYIMLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK, Sektörel Güven Endeksleri, Ağustos 2020 dönemine dair raporunu basınla paylaştı.

HİZMET VE PERAKENDE SEKTÖRÜNE GÜVEN ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan raporda açıklanan veriler incelendiğinde ise ağustos döneminde hizmet ve perakende ticaret sektörlerine karşı tüketicinin güveninin arttığını fakat tam tersi şekilde inşaat sektöründe ise güvenin düştüğü gösterildi.

KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELEN İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÜVEN AZALDI! 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan rapor incelendiğinde mevsim etkileri çıkarıldığında güven endeksinin 2020 yılının ağustos döneminde bir önceki dönem olan temmuz ayı ile karşılaştırıldığında hizmet sektöründe %5,7 ve perakende ticaret sektöründe %0,2 artış gösterdiği ortaya konuldu. Fakat yine aynı raporda temmuz dönemine göre inşaat sektörüne olan güvenin ise %2,3 oranında azaldığı gözlemlendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış olarak bakıldığında ise inşaat sektörü güven endeksinin 2020 temmuz döneminde %87 olarak açıklanırken aynı güven endeksinin 2020 yılının ağustos döneminde %2,3 düşüş yaşayarak 85,0 değerine düşmüş olduğu incelendi.

İnşaat sektöründe aynı yılın bir önceki dönemine göre, alınan kayıt altındaki siparişlerinde %5,2 oranında düşüş göstererek 70,0 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Yine inşaat sektöründe bir düşüşte çalışanlarla ilgili yaşandı. İleriki üç aylık dönemde çalışan sayısının beklenti alt endeksi rakamlarında ise düşüşler meydana geldi ve endeks %0,1 oranında azalarak 99,9 değerine geriledi.

İnşaat sektöründe yaşanan bu güven kaybının sebebi olarak ise birden fazla gerekçe gösterildi. Fakat sektörde oluşan kaybın en büyük nedeni olarak aniden yükselişe geçen konut kredisi faiz oranları ile birlikte bu yükselişten etkilenerek konut satışlarındaki olası daralma beklentisi işaret edildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı