İngiltere'nin Borçları 9 Kat Artmış Durumda
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İngiltere’nin Borçları 9 Kat Artmış Durumda

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 00:09:53

İngiltere’nin Borçları 9 Kat Artmış Durumda

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan İngiltere, 1993 yılından beri ilk defa rekor borçlanmaya imza attı. Borç rakamları geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre 9 kat artış gösterdi. Koronavirüs salgını sonrasında ekonomisini toparlayamayan İngiltere’de neler yaşanıyor?

Salgın sonrası dönemde bir krizle karşı karşıya gelen İngiltere’nin dış borçlanması artmıştı. İngiliz hükümetin mayıs ayında yaptığı rekor borçlanmadan sonra ise ülkenin borcu ekonomisinden daha büyük hale geldi.

1993 YILINDAN BERİ İLK

Geçtiğimiz mayıs ayında yüklü bir miktar sterlin borç nakit alan İngiliz hükümetinin geçen yılının mayıs ayına göre mevcut borcu 9 kat artmış durumda. İngiltere hükümeti ise 1993 yılından bu yana ilk defa bu kadar yüksek bir borçlanmanın içinde kendini buldu.

50 YILDAN SONRA

İngiltere’nin mevcut borcu 1,95 trilyon sterlin olarak gösterildi. 50 yıldan uzun bir süredir ilk kez İngiltere’nin borcu ekonomik büyüklüğünü aştı. Şansölye Rishi Sunak ise konu hakkında açıklama yaparak, korona virüsü olarak bilinen Kovid-19’un maliyetinin kamu borçları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu doğruladı. Sunak, Kamu maliyemizi daha sürdürülebilir bir temele oturtmanın en iyi yolu, insanların işe dönebilmesi için ekonomimizi güvenli bir şekilde yeniden açmak olduğunu belirtti.
Rishi Sunak konuşmasının devamında, bu hafta itibariyle ekonomik toparlanmaya başladıklarını belirterek, kademeli olarak ana caddeleri ve birçok merkezi konumu güvenli bir şekilde açılacağını ekledi.

Öte yandan ise İngiltere hükümetinin özellikle vergi gelirleri, ulusal sigorta kazancı ve KDV gelirler, korona virüsünden dolaylı kitlenmenin en yoğun yaşandığı dönem olan mayıs ayında önemli ölçüde daraldı ve halka bunun sonucunda halka yapılan destek ödemelerin de hayati bir artış görüldü. Tüm bunlar ise İngiltere’nin borçlanmasın da büyük bir etki yarattı. Ülkenin 1963 yılından beri yaşadığı en büyük ekonomik borçlanma olsa bile 1946-47 döneminde savaş sonrası borçlanmada zirve olan dönem henüz geçilmiş değil. Uzmanlar ise mevcut durumun 1946-47 dönemindeki zirveye ulaşmasından endişe duymakta.

Yüksek kayıt

Ulusal İstatistik Ofisi daha önce, Nisan ayında borçlanma verilerinin 1993’ten bu yana en yüksek oran olduğunu belirterek 62 milyar Euro olarak açıklamıştı. Fakat daha sonra bu veriler 62 milyar £ ‘dan 48,5 milyar £’ a düşürüldü.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar da ise koronavirüs nedeniyle, resmi tahminlerinin normalden daha fazla belirsizliğe maruz kaldığı belirtildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı