İngiltere için Çanlar Çalıyor! Avrupa'da Anlaşmazlık Var
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İngiltere için Çanlar Çalıyor! Avrupa’da Anlaşmazlık Var

FİNANS

8 Aralık 2020 Salı 13:55:17

Son Güncelleme: 08/12/2020 13:55:21

İngiltere için Çanlar Çalıyor! Avrupa’da Anlaşmazlık Var

İngiltere bir türlü anlaşmaya varamıyor. Avrupa Ülkeleri arasındaki ipler gerilmeye devam ediyor. İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret görüşmeleri tekrar başladı fakat anlaşmadan iki taraf da oldukça uzak. Korona virüs salgını ile zorlanan İngiltere ise tek başına kalmak istemiyor fakat anlaşma da sağlanamıyor. Detaylar haberimizde;

İngiltere için çanlar çalmaya devam ediyor. Sizlere sitemizde daha önce de bahsetmiştik İngiltere tarihinde ilk defa ikinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bu kadar borçlanmıştı. Maliye bakanı Rishi Sunak tarafından yapılan açıklamalara göre ise 2022 yılı öncesinde tam bir toparlanma beklenmiyor.

Şimdi ise İngiltere ve Avrupa Birliği ticaret görüşmelerine tekrar başladı fakat Çevre Bakanı tarafından gelen açıklamaya göre vaktin daralmasın karşın henüz bir anlaşmaya varılmış değil.

AVRUPA ÜLKELERİ ANLAŞAMIYOR

Çevre Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ticari işletmeler ve balıkçılık alanında Avrupa Birliği ile görüşmeler başlamıştı. Fakar bir türlü anlaşma sağlanabilmiş değil. “Uzlaşmazlık” devam ediyor.

İngiltere’yi temsil amacıyla Lord Frost ve Avrupa Birliği’ni temsil amacıyla ise Michel Barnier görüşmelerine Brüksel’de hala devam ediyor.

Konuya dair gelen açıklamalara göre ise Avrupa Birliği tarafı ilerlemelerin yaşandığını öte yandan ise İngiltere Başbakanlığı sert bir şekilde anlaşmaktan uzak olduklarını dile getirdi.

İngiliz Hükümeti tarafından yapılan açıklamalar da “konu hakkında yeni bir ilerlemenin olmadığı” açıklandı. Öte yandan Avrupa Birliği adına bir diplomat ise “görüşmelerin bir kısmının olumlu yönde ilerlediğini” açıkladı.

Öte yandan diğer Avrupa Birliği ülkeleri de konuya dahil oldu. İrlanda Dış işleri bakanı tarafından yapılan açıklamada yakın bir zaman anlaşamaya varılmasının “herkesin yararına” olduğu vurgusunda bulunuldu.

ANLAŞMA OLMAZSA YENİ VERGİLER GELECEK

İngiltere 2016 yılında referandum uygulamış ardından da Avrupa Birliği’nden ayrılış sürecini başlatmıştı. Ocak 2020 dönemi ile birlikte ise resmi olarak İngiltere Avrupa Birliği üyeliğini terk etmişti. Düzenlemeler devam ederken ise İngiltere için bir yıllık geçiş süreci verilmişti. Bu sürecin ise sonuna gelinmiş durumda.

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında ise aralık ayının sonuna kadar ticari bir anlaşma sağlanamazsa yapılan mallar vergi düzenlemelerine takılacak.

İngiltere Çevre Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ise anlaşma henüz sağlanmış değil dedi ve Geçen haftalarda problem çıktığını da kabul etti. Bakan başlıca uyuşmazlıkların devam ettiğini sorunların temel konulardan kaynaklı olduğunu açıkladı. Bakan aynı zaman da egemenlik haklarına saygı duyulduğu takdirde bir anlaşmaya varabileceklerini vurguladı.

Bakan ayrıca anlaşmanın bir sonuca varıp varmayacağını görmek için son günlerde olduklarını belirtti.

İngiltere ve Avrupa Birliği ise pazar günü yapılan son görüşmenin ardından ortak bir açıklama da bulunmuştu. Bu açıklamada özellikle balıkçılık ve rekabet düzenlemelerine dair konularda uyuşmazlıkların devam ettiğini ve bu konulardaki problemler çözülene kadar anlaşma olmayacağını belirtmiştiler.

Avrupa Birliği ve İngiltere’nin ise 14 Aralık Pazartesi günü tekrar bir araya gelmesi ve bir kez daha görüşmesi bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı