İngiltere Ekonomisine 2. Dünya Savaşından Beri En Büyük Darbe
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İngiltere Ekonomisine 2. Dünya Savaşından Beri En Büyük Darbe

FİNANS

28 Kasım 2020 Cumartesi 13:20:04

İngiltere Ekonomisine 2. Dünya Savaşından Beri En Büyük Darbe

Korona virüs salgınına dair dünyanın dört bir yanından aşı haberleri gelse de vaka sayılarının artışı ve ölüm haberleri de gelmeye devam ediyor. Uzun bir sürede korona virüs salgının ikici merkezi olan ve şu an da ikinci dalga ile karşı karşıya gelen Avrupa ise zor günlerde. Avrupa ülkelerinin tamamı korona virüs salgının nedeniyle büyük ekonomik yapılar verdi ve küçülmeye döneldi.

Birleşik Krallık da yine korona virüs salgının nedeniyle ekonomik zarar gören ülkelerden sadece birisi. İngiltere Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ise çanlar İngiltere için çalıyor. İngiltere 2021 yılında ortalama işsiz sayısının 1 milyon arttıracak. Aynı zamanda da ekonomide de %11 daralma ön görülüyor. İşte haberin tüm detayları;

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak yaptığı açıklamalar da 2021 yılı ortalarında doğru ülkede işsiz sayısının 2,6 milyona ulaşacağını belirtti. Bu demektir ki İngiltere de işsiz sayısı 1 milyon kişi artacak. 1 milyon kişi işlerini kaybedecek.

İNGİLTERE YOLUN BAŞINDA

Maliye Bakanı olarak görev alan Rishi Sunak bunun yanı sıra korona virüs salgının nedeniyle başlayan ve devam eden sağlık sistemindeki sorunlarında acil durumlar oluşturduğunu ve ekonomiye baskı yaptığını dile getirdi. Rishi Sunak bu sebeple ekonomik anlamda kayıpların sadece başlarında olduğumuzu da ekledi.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA EN YÜKSEK DÜZEY

Maliye Bakanı Rishi Sunak yaptığı basın açıklamalarında hükümetin 2020 yılında 394 milyar sterlin yani 525 milyar dolar borçlanmasını ön görüldüğü dile getirdi. Bu borçlanma ise ülke için İkinci Dünya savaşı sonrası kayıtlara geçmiş “en yüksek” borç meblağsı olacak.

Resmi veriler incelendiğinde ise şu an İngiltere de anlık olarak işsiz sayısı 1,62 milyon. Bu sayının sadece 300 bini ise alınan tüm önlemlere rağmen yıl başından bu yana işini kaybeden vatandaşlar tarafından oluşturuldu.

2021 yılının ortalarına doğru ise işsiz sayısının 2,6 milyona ulaşması, ülkedeki işsiz oranını da %7,5’e çıkması ön görülüyor.

Bakan Rishi Sunak, 2020 sonuna kadar ise korona virüs salgınına karşı olan bu savaşta 280 milyar sterlinin harcanmış olacağını da ekledi.

İNGİLTERE VATANDAŞINA ZAM YOK

Maliye Bakanı Rishi Sunak, ayrıca vatandaşların maaşları hakkında da konuştu. E düşüt ücret diliminde çalışanlar ve sağlık görevlileri hariç kamu çalışanlarının maaşlarına herhangi bir artış yapılmayacağını da ekledi.

İNGİLTERE’DE EKONOMİ SON 300 YILIN EN BÜYÜK DARALMASINI YAŞAYACAK

Maliye Bakanı Sunak, aynı zaman da 2020 yılı için ekonominin %11,3 oranında daralmasını beklediklerini ve bunun son 300 yılda kaydedilmiş olan en büyük daralma olacağını da söyledi. 2021 yılı içinse İngiltere için ön görülen daralma oranı %5,5. Fakat uzmanlar 2022 yılında ülkenin %6,6 oranında da büyümesini bekliyor.

Fakat Maliye Bakanı Sunak’a göre büyümeye geçilse bu yıl yaşanması beklenen %11,3 oranındaki daralma ve yaşananlar sonucu ekonomik üretimin 2022 yılının son çeyreğinde önce salgın öncesi seviyeye gelmesi beklenmiyor. Ekonomideki hasarın devam edeceğini altı çizildi.

394 STERLİN BORÇLANMA

Rishi Sunak ise hükümetin 2020 yılı için borçlanmasının 394 milyar sterlin, 2021 yılında 164 milyar sterlin 2022 yılı içinse 105 milyar sterlin olmasını beklediklerini de açıkladı.

Maliye Bakanlığı ise her zaman yaptığı gibi üç yıllık planlarını hazırlayamadı. Salgının verdiği ön görünmezlik nedeniyle bakanlık tarafından sadece bir yıllık ekonomi planı açıklanabildi.

İNGİLTERE KORONA VİRÜS SON DURUM

Ülkede 27 Kasım tarihinde günlük bildirilen vaka sayısı 14.739 olmuştu. 520 kişi de bir gün içinde hayatını kaybetmişti. Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 1,59 milyon ve vefat sayısı da 57 bin 551 kişi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı