Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İngiltere Ekonomisinde Küçülme Devam Ediyor

FİNANS

15 Mayıs 2020 Cuma 16:41:17

İngiltere Ekonomisinde Küçülme Devam Ediyor

Koronavirüs salgını sonraında Avrupa Ekonomisi gerilemeye devam ediyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından paylaşılan verilere göre kişi başına düşen milli gelirde düşüş gözlemlendi. İngiltere ekonomisi 2008 yılından beri böylesi bir düşüş yaşamamıştı.

İngiltere korona virüsünün etkisiyle vurulmaya devam ediyor. Korona virüsünün yarattığı olumsuz dalgalanmalardan kaçamayan bir ülkede İngiltere oldu. Vaka sayılarının 229 bini geçtiği ülkede ise 33.186 ölüm görüldü. Avrupa korona virüsü salgını ile sert bir sınav verirken Avrupa ekonomileri de birer birer küçülmeye ve kayıplar vermeye başladı.

İngiltere ekonomisi ise sadece mart ayında %5,2 oranında küçülmeye gitti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Açıklanan verilerde İngiltere’nin gayri safi ülke içi hasılasının düştüğü gözlemlendi. Gayri safi hasılada yaşanan %2’lik düşüş ise asıl sarsan veri değildi. Ülkeyi sarsan veriler ise, mart ayında ekonominin küçülme oranı oldu. İngiltere ekonomisi sadece mart ayında %5,2 oranında daraldı. Bu rekor oran ise şok etkisi yarattı.

Açıklanan veriler ise İngiltere ekonomisinin küresel ekonomik krizinden sertçe etkilendiğinin bir işareti. Business Insider tarafından yayınlanan haber verilerine göre ise, ONS değeri 2008 yılında beri ilk kez, çeyrek dönemde en sert düşüşünü yaşadı.

DURUM İYİYE GİTMİYOR

İngiltere içinse ikinci çeyrek ekonomik verileri içinde iç yeşertici bir sonuç beklenmiyor. Britanya 2020 yılının ilk yarısı için oldukça umutsuz bir tablo ortaya koyuyor. İngiltere’nin mart ayındaki %5,8 ekonomik daralmasını gösteren çarpıcı verilerin paylaşılmasından sonra ekonomik uzmanı Connor Campbell, ülkenin ikinci çeyrekteki ekonomisi hakkında hiç olumlu yorumlara yer vermedi. Campbell, yaşanan bu daralmanın ekonomi üzerinde bir balyoz etkisi yarattığını ifade etti. Ayrıca Campbell, ülke çapında alınan tedbirleri kastederek, karantina etkilerinin asıl görüleceği dönemin ikinci çeyrek olduğunu vurguladı. Campbell’e göre ise, ikinci çeyrekten gelecek veriler daha acı verici olabilir.

AVRUPADA DA DURUM AYNI

Avrupa bölgesinin durumu ise İngiltere’den daha iyi görünmemekte. Krizin yeni merkezlerinden biri olan Avrupa genelinde sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılar ve tıbbı ihtiyaçlarının karşılanmaması sonucu ağır kayıplar verilmişti. Bu kayıplar ve beraberinde alınan önlemler ise ekonomiyi iyiden iyiye zorlamıştı. Avrupa Bölgesi’nde ilk çeyrek sonucunda daralma %3,8 olarak açıklandı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde Fransa ise %5,8 daralırken, virüsün çokça zarar gören İspanya ise 2020 yılının ilk çeyreğinde %5,2 daraldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı