İngiltere Ekonomisi kan ağlıyor! 3 ayda yüzde 19.1 küçülme yaşandı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İngiltere Ekonomisi kan ağlıyor! 3 ayda yüzde 19.1 küçülme yaşandı

FİNANS

16 Temmuz 2020 Perşembe 20:12:59

Son Güncelleme: 16/07/2020 15:21:21

İngiltere Ekonomisi kan ağlıyor! 3 ayda yüzde 19.1 küçülme yaşandı

İngiltere son dönemde işsizlik oranları ile çokça gündeme gelmişti. Pandeminin yıkıcı ekonomik etkilerinden kaçamayan İngiltere, ekonomisinde yüzde 19.1 küçülme yaşadı.

İngiltere son dönemde işsizlik oranları ile çokça gündeme gelmişti. Korona virüsü ilk görüldüğünde ülkede önlem alınmamış ve “sürü bağışıklığı” politikasından bahsedilmişti. Bu yöntem işe yaramayınca da karantina uygulamaları ve sıkı tedbirlere başvurulmuştu. Şimdi ise ülkede üst üste vatandaşlara yönelik destek paketleri hazırlanmakta. Ekonomisinin her ne kadar canlandırmaya çalışsa da ülke ekonomisi korona virüs salgınının görülmeye başladığı tarihten bu yana daha da daralmakta. Ülkede ise toplam vaka sayısı 290bini geçmiş durumda. Günlük ise ortalama 1 bin vaka görülmekte.

İngiliz ekonomisi üç aylık dönemde daraldı. Dünyanın dev ekonomilerinden görülen İngiltere 2020 yılının mart, nisan ve mayıs dönemlerinde %19,1 küçülmeye gitti.

Dev ekonomi ülkesinin ekonomisi küçülmeye girdi. Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere, üç aydan beri ekonomik olarak daralma dönemine girdi. İngiliz Ulusalİstatistik Ofisi olan ONS, verilerini açıkladı. İngiliz ekonomisinin, 2020 yılının mart, nisan ve mayıs aylarına yönelik dönemde verilere göre %19,1 daraldığını bildirdi. Ülke sadece mayıs ayında %1,18 oranında büyüme kaydetmiş.

Uzmanlara göre ise korona virüs yani bilimsel adıyla Kovid-19 salgınıyla mücadele açısından uygulanmış olan karantina tedbirleri gevşetilmesiyle birlikte, mayıs ayında ufakta olsa büyüme gerçekleşti. Fakat ülkedeki bu ufak büyüme kıvılcımları V şeklindeki toparlanma hayalini tamamen ortadan kaldırdı.

Öte yandan yine istatistiklere bakıldığında ise mart ayında %6,9 oranında küçüldü ve nisan ayında ise %20,4 seviyesinde küçülmüştü.

Açıklanan verilere göre yorumlama da bulunan ONS İstatistik Uzmanı JonathanAthow, ise yaptığı değerlendirmeler de bazı sektörlerde önlemlerin gevşetilmesiyle birlikte verilerde güçlenmenin görüldüğü gözlemleniyor. Haziran dönemine dair ise ülkede daha iyi performans gördüklerini belirtti. Ama yine değerlendirme yapmak için erken olduklarını belirtti.

Öte yandan İngiltere Maliye Bakanı RishiSunak’da açıklanan istatistik verilerine dair değerlendirmeler de bulundu. Büyüme verilerini inceleyen, Rishi Sunak, insanların iş ve gelirlerinin güvenliği konusunda endişelerinin olduğunun farkında olduklarını belirtti. Bu sebeple de önceki hafta da istihdamın korunmaya devam etmesi için çalışmaları olduğunu açıkladığını anlattı.

Öte yandan İngiliz ekonomisi, 2020 yılının ilk çeyrek döneminde %2,2 ile 1979 yılından bu yana en sert daralmasını yaşamıştı.

Üstünde güneş batmayan ülke olarak adlandırılan İngiltere, mayıs ayına dair verilere göre 612 bin kişinin işini kaybettiğini belirtti. Yine Essex Üniversitesi Sosyal Ekonomik Araştırmalar birimi tarafından paylaşılan bir diğer rapor da ise İngiltere’de korona virüs salgının sebep olduğu ekonomik tahribat sebebiyle 6,5 milyonda fazla vatandaşın işini kaybetme olasılığı olduğu belirtilmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı