Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İngiliz ekonomisi ağır darbe almaya devam ediyor

FİNANS

29 Temmuz 2020 Çarşamba 00:12:07

Son Güncelleme: 28/07/2020 21:08:26

İngiliz ekonomisi ağır darbe almaya devam ediyor

Korona virüs küresel anlamda dünyayı etkisi altına almaya devam etmekte. Ülkeler ve ekonomileri ise halen bu durumda etkileniyor. Salgın sonrasında ağır bir darbe alan İngiliz ekonomisi hala kendini toparlayamadı.

Virüs Çin’de başlasa bile Çin aldığı önlemler sayesinde ekonomik olarak toparlanmaya girmiş durumda. Merkez noktası da önce Avrupa daha sonra Amerika kıtasına kaymış olan virüsten ise diğer ülkeler etkilenmeye devam ediyor.

Bunların başında da Avrupa Bölgesi gelmekte. Bölgeye bakılınca İspanya ve İtalya’nın yanı sıra İngiltere’de ekonomik olarak çok fazla hasar alan ülkeler arasında.

İngiliz ekonomisi ilgi yapılan ve çizilen senaryolar ise git gide kötüleşmeye devam ediyor. Geçen ay ise İngiltere ekonomisinin 2020 yılı için %8 oranında küçüleceği ön görülmüşü fakat bu durum revize edildi ve son rakamlar %11 oranında bir küçülmeden bahsediyor. %10 barajının açılması da ülkede bir paniğe neden olmuş durumda. Öte yandan da işsizliğin %3,9 oranından %9 oranına yükselmesi beklenmekte.

Korona virüs salgını ve öte yandan Brexit’in üst üste gelmesi İngiliz ekonomisini sarsmaya devam ediyor. Şu an ki tahminlere göre salgın öncesine 2024 yılından önce dönülmesinin mümkün olmadığı yönünde.

18 AYDA TOPARLANMA ÇÖP OLDU

İngiliz Hazinesi ise yeni planlar kurarken bir toparlanma süreci açıklamıştı. Yapılan tahminlere göre ise işsizlik %3,9 oranında %9 oranına çıkacak. Fakat ülke için asıl korkutucu olan ise ekonomide yaşanacak daralma. Bir ay önce uzmanlar İngiliz ekonomisinin 2020 yılında sadece %8 daralmasını ön görürken bu durum %11 civarına ulaşmış durumda. Son tahminler birlikte revize edilen rakamlarla birlikte salgının bitmesi halinde salgından önceki duruma 18 ay içinde dönülmesi bekleniyordu fakat bu planda çöp olmuş durumda. İngiltere ekonomisinin eski düzenini yakalaması 2024 yılından önce olmayacak gibi görünüyor.

TÜKETİCİLER TEMKİNLİ DAVRANIYOR

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti olarak görev yapan Andy Haldane ise, geçen hafta milletvekilleri ile yaptığı bilgilendirme toplantısında ekonominin V şeklinde bir toparlanma aşamasında olduğunu belirtmişti.

Mart ve nisan dönemlerinden kaybedilmiş olan üretimin yarısının geri geldiğini aktarmıştı fakat uzmanlar ise tam tersi görüşte.

Uzmanlara göre ise Haldane tarafından tahmin edilen kadar bir toparlanmanın oldukça düşük bir ihtimal olduğunu belirtiliyor. HowardArcher ise, konu hakkında karantina da alınan önlemler kaldırılsa bile tüketicilerin beklenenden çok daha fazla temkin olduklarını ve bununda ekonomik toparlanmasında etkili olan tüketici güveniyle birlikte, işsizlik ve iş yatırımları hakkında da belirleyici bir etken olacağını açıklandı. İngiliz ekonomisinin ise en kötü dönemleri atlatmış olabilir fakat daha zirveye olan yolun beklenen çok daha uzun süreceğini aktardı.

MERKEZ BANKASI 100 MİLYAR DOLAR AKTARACAK

Aynı zaman hükümet ihsanlarıtüketime teşvik etmek için vergileri düşürmüş durumda, destek ödemeleri de yine yapıldı. Hazineden sorumlu olan Rishi Sunak ise konaklama sektöründe KDV alınmasını kaldırmıştı. Aynı zaman yine ülkede ekim ayı sonuna kadar her personel için bin pound değerinden destek ödemesi de verilmiş durumda. Fakat 30 milyar dolar değerindeki paketin ise öncelik olarak turizm ve restoranları desteklediğini ve diğer alanları görmezden geldiği yönündeki eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası ise geçtiğimiz ay yaptığı duyuru da korona virüs salgını nedeniyle benzeri görülmemiş olan bu krizle mücadele etmek için ekonomiye 100 milyar pound aktaracağını duyulmuştu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı