İndirim Günlerinde Alışveriş Yapanlar Dikkat! Bakanlık İnceleme Yapacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İndirim Günlerinde Alışveriş Yapanlar Dikkat! Bakanlık İnceleme Yapacak

FİNANS

11 Kasım 2020 Çarşamba 17:20:43

Son Güncelleme: 11/11/2020 17:15:13

İndirim Günlerinde Alışveriş Yapanlar Dikkat! Bakanlık İnceleme Yapacak

Black Friday indirim günlerinin yaklaşmasıyla birlikte bir çok marka yaklaşık 1 hafta sürecek efsane indirimleri başlattı. Seçili ürünlerde yüzde 50 ile 80 arasında yapılan indirimlere vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Ticaret Bakanlığı ise yaptığı açıklama da ‘efsane indirimler’ başlığı altında yapılan alışverişler için inceleme başlatacaklarını duyurdu.

Çok sayıda vatandaşın mağduriyet yaşadığı “Efsane Cuma İndirimleri” gibi başlıklarla yapılan indirimler için gereken idari yaptırımların yapılacağı Ticaret Bakanlığı tarafından belirtildi. Bakanlık bünyesinde olan Reklam Kurulu da söz konusu indirim günlerinere’sen inceleme başlattı.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, Kasım ayında yapılan “Efsane Cuma, Şahane Cuma, Süper Cumaİndirimleri” gibibaşlıklarla, çeşitli ürünlerde büyük indirim yapıldığı belirtildi.

Tüketiciler, korona virüs salgını nedeniyle; daha kolay olması, zaman ve mekan sınırlaması olmadığı için online alışverişe yöneliyorlar.Çeşitli ürünlerde büyük indirimler yapılmasıyla birlikte de online mesafeli alışverişler daha çok tercih ediliyor.

Fakat Bakanlık, özellikle belirli özel günlerde yapılan indirimlerin yanıltıcı olabileceğini, yoğunluk nedeniyle lojistik süreçlerde aksama olabileceğini, kötü niyetli satıcılar tarafından ayıplı mal gönderiminin olabileceğini ya da ürünün bedelini tahsiledip hiç mal göndermeme ve cayma hakkını kullandırmama gibi çeşitli sorunlar olabileceği konusunda tüketicileri uyardı.

TÜKETİCİLER BUNLARA DİKKAT ETMELİLER

Bakanlık tarafındanyapılan açıklamada, tüketicilerin mağdur olmaması için, satıcı veya sağlayıcıların da idari müeyyide ile karşılaşmamaları için dikkat edilmesi gerekenşeyler belirtildi.

 • Tüketiciler, alışveriş yapmadan önce ihtiyaç duydukları mal veya hizmeti tam ve doğru olarak belirlemeliler ve bütçeleri ile harcamaları arasındaki dengeye dikkat etmeliler.
 • Alışveriş yaparken, satıcı veya sağlayıcıya ait iletişim bilgisi, vergi kimlik numarası, MERSİS ve ETBİS kaydını kontrol etmeliler.
 • Arama motorları üzerinden erişebileceği çeşitlişikayetplatformlarında satıcı/sağlayıcı hakkında sorgulama yapmalılar.
 • Alışveriş yaparken satın alınacak ürünlerinfiyatlarını diğer satıcı veya sağlayıcılarlakarşılaştırılmalılar.
 • Alışveriş yapılan internet sitesinin güvenliğini, SSL sertifikasını, 3D security veya sanal kartla ödeme yapılıp yapılmadığını kontrol etmeliler.
 • Ödeme yapmadan önce, mevzuatta yer alan satıcı/sağlayıcının unvanı, detaylı iletişim bilgileri, açık adresi, mal veya hizmet için ödenecek toplam tutar, cayma hakkıyla ilgili detaylar veön bilgilerin verilip verilmediğini kontrol etmeliler.

SATICI VE SAĞLAYICILAR DA UYARILDI

Bakanlık, satıcı ve sağlayıcıları da bazı konularda uyardı.

 • Satıcı ve sağlayıcılar, ön bilgilendirmeyi yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla tüketiciye iletilmeliler.
 • Mevzuatta belirtilen teslim veya ifa, cayma hakkıve bedel iadesine ilişkin yasal sürelere uyulması gerekmektedir.Müşterinin caymahakkıkullanması durumunda, herhangi bir masraf veya yükümlülük gerekmeden, müşteriye 14 gün içerisinde tek seferde bedel iadesinin yapılması gerekmektedir.
 • Mesafelisatışı yapılan mal veya hizmetler için ödemesi alınan siparişlerin stokta olmama, tedarik edilememe gibi nedenlerle iptal edilerek tüketici mağduriyeti yaşanmaması için stok ve ürün tedariki aşamalarına satıcı ve sağlayıcı tarafından dikkat edilmelidir.
 • İndirimli satışların başlangıç ve bitiş tarihlerinin, indirimli olan mal veya hizmetin stok durumunun, indirimle ilgili bilgilerin anlam karışıklığına yol açmadan yani müşteriyi yanıltmadan açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.
 • Ürün veya hizmete uygulanacak indirimin miktarı veya oranını hesaplarken, indirimli fiyattan bir önceki fiyat esas alınmalıdır. İndirimin ispatından satıcı, sağlayıcı veya reklam veren sorumludur.

İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Bakanlık tarafından, belirtilen hususlara uyulmadığı tespit edilirse gerekli idari yaptırımlar uygulanacak.

Mesafeli satıştahak kaybına uğrayan tüketicilerin, tüketici hakem heyetlerineveya tüketici mahkemelerine başvuru yapmaları durumunda, mağduriyetleri giderilecektir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı