IMF uyardı: Yoksulluk ve eşitsizlik dahada artacak!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

IMF uyardı: Yoksulluk ve eşitsizlik dahada artacak!

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 12:12:44

Son Güncelleme: 18/07/2020 02:31:54

IMF uyardı: Yoksulluk ve eşitsizlik dahada artacak!

Korona virüsüyle birlikte küresel anlamda ekonomik sarsılma meydana gelmişti. Dünya genelinde yine işsizlik artmıştı. Birçok insan işini kaybetmiş veya dükkanlarını kapamak zorunda kalmıştı. Türkiye’de ise korona virüs salgının başlarında Cumhurbaşkanı kararı ile “işten çıkarma yasağı” gelmişti.

Bu karara rağmen yine de işlerini kaybeden vatandaşlar olsa da küresel anlamda karşılaştırıldığında ise Türkiye’de bu oran oldukça düşük kalmıştı. Öte yandan Uluslararası Para Fonu IMF, tarafından yeni bir rapor paylaşıldı. İşsizliğe, iflaslara değinilen raporun sonucunda yoksuzluğun daha da artacağı söylenirken eşitsizliğin ise çok daha kötü bir hal alınacağının altı çizildi.

Uluslararası Para Fonu tarafından yeni bir rapor hazırlandı. IMF tarafından yayınlanan raporda salgının yeni bir aşamaya geldiği belirtilirken küresel ekonomide ise düşük düzeyde bir toparlanmadan bahsedildi. Raporda ise korkutan gerçek 2021 yılı için bir nebze olan toparlanmadan ziyade iflasların ve işsizliğin iz bırakacak düzeye ulaşmış olması oldu. Rapora göre yine yoksulluk ve eşitsizlik de artacak.

IMF, G20 Gözlem Notu adlı bir rapor yayımlandı. 18 Temmuz’da yapılacak olan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısından önce bu raporu hazırladı. Raporda ise salgının küresel anlamda ilerlemeye devam ettiği vurgulandı ve salgının yeni bir aşamaya geçtiği belirtildi.

Yine aynı raporda haraketlilik kapsamında küresel anlamda alınan kısıtlamalar da bir azalama olsa da sosyal mesafe uygulamalarının bir müddet daha devam edilmesinin beklenildiği belirtildi.

Ekonomik göstergeler hakkında da değerlendirmelere yer verilen raporda ve hafif düzeyde bir rapordan bahsedildi ve Küresel ekonomik hareketlerin düşük bir aşamada toparlandığını belirtti.

Rapora göre finansal şartların yapılan politika teşvikleri ile rahatladığı belirtilirken, emtia fiyatlarının da tekrar istikrar aldığının altı çizildi.

Küresel anlamdaki ekonomi ise 2020 yılında %4,9 oranında daralmanın hala beklenildiğinden bahsedildi ve 2021 yılında cılız bir toparlanmanın beklenmesinden ziyade, iflasların ve işsizliğin küresel anlamda bir izi kalacağının vurgusuyla birlikte yoksulluk ve eşitsizliğin daha kötü hale geleceğinden de bahsedildi. Raporlar da yine belirsizliğin çok yüksek olduğunu yine de yeniden açılan ekonomiler de hızlı bir toparlanma ihtimalinden bahsedildi. Yine de virüs salgınına yönelik tıbbı ilerlemelerle birlikte güven ve faaliyetin de artacağının altı çizildi. Fakat hastalığın ilerlemeye deva etmesinin ise “geniş anlamda bozulmaya sebep olacağı” denildi.

DESTEK DEVAM ETMELİ

Birçok G20 ekonomisinde ise kapsamlı bir politikadesteğinin verildiğinden bahsedilerek, raporda politikaların toparlanma için desteklerinin devam edilmesi gerektiği belirtildi.

Rapora göre yine işsizlik oranlarının yüksek olduğu belirtilirken, kriz önceki dönemlere o kadar çabuk bir şekilde döneminin ihtimal olmadığı açıklandı ve işsizlik sigortası ve sosyal korumanın devam etmesi gerekeceği belirtildi.

Raporda ise G20’nin iş birliği içindeki çalışmalarının öncelikli olarak sağlık krizi sona erdikten sonra ve büyümenin başlangıcında çok önemli olacağı belirtildi ve politika belirleyicilerin covid salgınıyla savaşta sağlık malzemelerin tedariki ve dağıtımının emin ellerde olması ve temel ürünlerdeki ticaretle ilişkin kısıtlamaların kalkması mecburiyetinde olunduğu açıklandı.

Bir diğer yandan IMF, G20 Eylem Puanı Uygulama raporunu da basınla paylaştı. G20’nin salgın yaygınlaşmasını engellemek ve ekonomik tahribatını azaltmak için çalışmaların olduğundan bahsedilen raporda mali desteklerle birlikte sağlık hizmetlerinin, vatandaşlarının firmalarının desteklenmesinin hedef olduğundan bahsedildi.

Yine aynı raporda, finansal politikalarının piyasa güvenini desteklediği ve zorlukları hafiflettiğinin altı çizildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı