IMF küresel daralma oranlarını paylaştı! Türkiye'nin rakamları aynı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

IMF küresel daralma oranlarını paylaştı! Türkiye’nin rakamları aynı

FİNANS

16 Ekim 2020 Cuma 12:12:16

Son Güncelleme: 16/10/2020 04:15:42

IMF küresel daralma oranlarını paylaştı! Türkiye’nin rakamları aynı

Uluslararası Para Fonu olarak bilinen IMF, küresel ekonomide daralma beklediğini daha önce de açıklamıştı. Şimdi se IMF’den umut verici bir açıklama geldi. Gelişmiş ekonomilerde ikinci çeyrek büyümelerinin beklenenden iyi gelmesiyle birlikte küresel ekonominin daha az küçüleceğini belirtti. Fakat, IMF Türkiye’ye dair tahminlerini değiştirmede ve ülkemizin bu yıl %5 oranında daralacağını yineledi.

Uluslararası Para Fonu, 2020 yılının Ekim ayına ilişkin yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporunu “Uzun, zor bir tırmanış” olarak nitelendirdi.

Yayınlanan Rapor da küresel ekonominin Nisan ayında yapılan küresel karantina süresince yaşadığı sert düşüşten geri dönüşün başladığı işaret ediliyor.

Koronavirüs hala birçok ülkeyi etkilemeye devam ediyor ve normale dönüşü sekteye uğratıyor. Aynı zaman da raporda, Çin’in beklentilerin üzerinde bir hızda toparlanma sürecine geçtiği ve küresel anlamda ekonomik hareketliliğin aksamalarla devam ettiği açıklanıyor.

KÜRESEL EKONOMİDE İYİLEŞME

Ekonomik anlamda hareketlilik ise yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir toparlanma yaşandığının belirtisi olarak görüldü. IMF tarafından yayınlanan Ekim ayına ilişkin raporda küresel anlamda daha önce yüzde 5,2 oranında ekonomik küçülme yaşanması beklendiği belirtilirken, bu ay yayınlanan rapora göre tahminler yüzde 4,4 daralma gerçekleşeceği yönünde.

Belirtilen tahmin iyileştirmelerinin gelişmiş ülkelerde beklentilerin üzerinde gelen yılın ikinci çeyreğindeki gayrisafi yurtiçi hasıla rakamlarını baz alarak güncellendiği, belirtilen verilere göre normalleşme sürecinin ekonomik faaliyetleri beklentilerin üzerinde iyileştirdiği ve yılın üçüncü çeyreğinde daha hızlı ve sağlam bir eskiye dönüş yaşanacağının beklendiği belirtildi.

Aynı raporda 2021 yılına ilişkin küresel ekonominin durumuna yönelik tahminlerde daha önce yüzde 5,4 oranında büyüyeceği öngörülürken bu oran 5,2 olarak güncellendi.

KÜRESEL BÜYÜMEDE ORTA VADEDE KADEMELİ DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Raporda gelecek yılda bir toparlanma ardından ise küresel büyüme de bir düşüş bekleniyor. %3,5 büyümeye düşmesi beklenen küresel ekonominin, 1990’lardan bu yana yoksulluğun azaltılması yönündeki gelişmeleri tersine çevireceği açıklandı.

Yine salgının eşitsizliği de artıracağı belirtiliyor.

Raporda ise yine belirsizliklerin fazla olduğunu altı çizilirken, aşıya yönelik gelişmelerle birlikte iş ortamlarında alınan önlemlerin ekonomik faaliyetlerdeki toparlanma da etkisinin büyük olduğu açıklandı.

Aynı zamanda raporda toparlanmanın ülkeler tarafından desteklenmesi gerektiğini hatta uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydedildi.

AVRO BÖLGESİ İÇİN YÜZDE 8,3’LÜK DARLAMA BEKLENTİSİ

IMF aynı raporda kimi ülkeler için büyüme tahminlerini de güncelledi. Amerikan ekonomisinin bir önceki raporda %8 oranında küçülmesi bekleniyordu fakat bu oran güncellenerek %4,3 oldu. 2021 yılında dair Amerika büyümesi de %4,5 oranından %3,1 oranına düşürüldü.

Avro Bölgesi içinse 2020 yılında %8,3 küçülme öngörülmüştü bu tahminde %10,2 olarak değiştirildi. Avro Bölgesi’nin 2021 yılı için büyüme oranı da %5,2’den %6 oranına çıkarıldı.

Avrupa’nın yıldızı konumundaki alman ekonomisi içinse bu yıl %7,8 küçülme beklenirken 56 olarak bu rakam da güncellendi.

Avrupa Bölgesi’nde salgından en çok etkilenen ülke konumunda olan İtalya için %12,8 belirtilen ekonomik küçülme tahminleri de %10,6 olarak yenilendi.

GELİŞMİŞ ÜLKELER İÇİN YÜZDE 5,8 KÜÇÜLME TAHMİNİ

Fransa ekonomisi için 2020 yılına dair beklenen %12,5 oranındaki küçülme de %9,8 oranına çekilirken, gelecek yıla dair büyüme ise %6 olarak yinelendi.

Yine salgından çok fazla yara alan bir diğer ülke İspanya için ekonomik daralama %12,8 olarak görülmekteydi bu öngörü değişmeden kaldı.

İngiltere içinse büyüme tahminleri %10,2 daralma olarak görülüyordu ve %9,8 olarak güncellendi.

Gelişmiş ülkeler içinse 2020 için büyüme eksi %8,1 olarak görülüyordu ve bu durum eksi %5,8 olarak güncellendi.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK TAHMİNLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMADI

Türkiye’ye dair ise tahminler de herhangi bir değişiklikten bahsedilmezken bu yıl için % daralma ve 2021 yılında ise %5 büyüme öngörüldü.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı