Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

IMF Başkanı: En Kötü Senaryodan Daha Kötü

FİNANS

11 Mayıs 2020 Pazartesi 00:09:33

IMF Başkanı: En Kötü Senaryodan Daha Kötü

Kristalina Georgieva koronavirüs salgını sonrasında dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler hakkında açıklamada bulundu. IMF Başkanı paylaşılan verilere göre içinde bulunduğumuz durumun en kötü senaryodan bile daha kötü olduğunu belirtti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada, birçok ülkeden gelen son ekonomik verilerin oldukça kötü göründüğünü söyledi. Paylaşılan son ekonomik verilerin üç hafta önce paylaştıkları kötümser senaryolardan bile daha iç karartıcı olduğu açıkladı. Küresel ekonomi büyüme tahminlerinin daha da düşmesi ihtimali olduğunun altını çizen Kristalina Georgieva, Çin ve ABD’yi ise uyardı. Kristalina bu iki devin ticaret savaşlarını tekrar başlatmamaları konusunda uyarı da bulundu.

Uluslararası Para Fonu olan IMF’de Başkanlık görevi yapan Kristalina Georgieva, üç hafta önce paylaştıkları ve küresel ekonomide salgının olumsuz etkilerinin sebep olduğu %3 küçülme ön görüsünün daha da kötüleşebileceğini vurguladı.Kristalina Georgieva, ABD ile Çin’i de uyardı. Bu iki dev ekonominin salgın sorasında küresel ekonomiyi zayıflatacak bir ticaret savaşını tekrar filizlendirmemesini söyledi.

TAHMİNLERDEN DAHA KÖTÜ

Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından yapılan etkinlikte açıklama yapan Kristalina Georgieva, birçok ülkenin paylaştığı son veri tablolarının IMF’nin kötümser olarak hazırladığı senaryolardan bile daha iç karartıcı olduğunu belirtti.

Ayrıca Kristalina Georgieva, hızlı bir tıbbı çözüm olmadığı sürece bu ekonomik senaryolarının kötü yönde çizilmeye devam edileceğini ve daha da olumsuz senaryoların gerçekleşebileceğini belirtti. Ayrıca salgının ne kadar süreceğini ve ne şekilde gelişeceğini bilmedikleri için ön görü yapmalarının daha da zor olduğunu söyledi.
2020’de küresel ekonomi için küçülme öngörülerini ise %3 civarında sunan IMF, bu oranın ise 1930 yıllarında görülen Büyük Buhran sonrasında yaşanan en ağır kriz olarak nitelendirmişti.
IMF ise 2020 yılında salgın yüzünden yaşanan bu krize ise, “Büyük Tecrit” adını verdi.

KORUMACILIK UYARISI

Çin ile Amerika arasında olan ticaret savaşının tekrar filizlenmesi hakkındaki soru üzerine Georgieva, bu konuda iki ülkeyi de uyarı da bulunduklarını belirterek, sınırlara geri çekilme gibi doğal bir yatkınlık yaşanabilir ve buna direnmenin önemli olduğunu ifade etti.

Küresel ticaretin tekrar toparlanması içinse, ekonomik toparlanmanın hayati olduğunu vurgulayan Georgieva, toparlanma olmadığı halde maliyetlerin artacağını, gelirlerin azalacağını ve dünyanın daha az güvenli bir yer olacağı yönünde görüşlerini belirtti. IMF ise, yeni tip corona virüsünün sağladığı olumsuzluklar sebebiyle, maddi yardım isteğinde bulunan 103 ülkenin 50 tanesine finansman sağladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı