IMF Avrupa'yı uyardı! Büyük bedel ödemeye hazır olun
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

IMF Avrupa’yı uyardı! Büyük bedel ödemeye hazır olun

FİNANS

27 Ekim 2020 Salı 23:12:11

Son Güncelleme: 27/10/2020 21:20:47

IMF Avrupa’yı uyardı! Büyük bedel ödemeye hazır olun

Uluslararası para fonu olan IMF’den Avrupa için oldukça korkutucu bir uyarı geldi. IMF Başkanı olan Alfred Kammer açıklamasında Avrupa’nın ağır bir bedel ödediğinden bahsetti. Pandemi süreci sadece ülkemize değil, tüm Avrupa’ya ekonomik anlamda büyük bir darbe vurdu.

Korona virüs salgını hayatın her açısında bizleri etkilemiş durumda. Ekonomiler de oldukça büyük hasar aldı. Avrupa ise uzun bir süre salgının merkez noktası haline gelmişti ve birçok ülke oldukça zor günler atlatmıştı. Hal böyle olunca ülkelerin ekonomileri de kısa vadede telafi edilemeyecek büyüklükte hasarlar aldı. Fakat IMF Başkanı bunun beklenilenden çok daha kötü olduğunu bir kez vurguladı ve Avrupa için çok ciddi uyarılar da bulundu.

IMF Direktörü Alfred Kammer tarafından yapılan açıklamalar da salgın nedeniyle Avrupa ekonomisinin ağır bir bedel ödediğinden bahsedildi. Kammer, salgının ekonomik etkisinin devasa boyutlar da olduğunu söyledi.

Şimdiden salgın nedeniyle küresel anlamda milyonlarca kişi işlerini kaybetti kaybetmeye de devamediyor. Avrupa’da da durum bundan farksız değil. Avrupa’nın da farklı bölgelerinden binlerce kişi işsiz kaldı ve işsizlikle karşı karşıya. Kammer ise salgın yüzünden Avrupa ekonomisinin ağır bir bedel ödediğini söyledi ve son tahminlere göre 2020 yılında Avrupa Ekonomisinin %7 küçülmesini beklediklerini açıkladı.

Ekonomik anlamda yaşanacak bu küçülme ise, zaten zor durumlar da olan ülkeler için oldukça korkutucu. Birçok Avrupa ülkesi, salgından ekonomik ve sağlık anlamında büyük zarar gördü. Yaz turizmi ile geçinen birçok Avrupa ülkesi yine bu yaz elde ettiği gelirinin çeyreğini bile elde edemezken üstüne vatandaşlarını ve diğer ihtiyaçları desteklemek adına teşvik paketleriyle birlikte oldukça büyük bir açığa girdiler.

Kammer ise, Avrupa ekonomisinin 2021 yılında %4,7 büyümesini ön gördüklerini belirtti fakat bu büyüme oranın yetersiz olduğunu açıkladı. Salgın öncesi büyüme oranı 2020 yılı için %6,3 seviyesindeydi ve yaşanacak küçülme ile birlikte şu anlık ekonomide oluşan kayıp 3 trilyon Euro değerinde. Kammer’a göre ise bu kaybın orta vadede telafi edilmesi mümkün değil.

Kammer diğer bir endişesinin ise korona virüs salgınında yaşanacak ikinci dalga olarak dile getirdi ve salgında ikindi dalgaya dair ihtimallerin büyüdüğünü belirtti. Kammer’a göre ekonomideki iyileşmeyi sürdürmek adına politikacıların kararlı bir şekilde ekonomiyi desteklemeye devam etmeleri gerekiyor.

KREDİLER ARTACAK

Alfred Kammer Avrupa Bankaları’nı da değerlendirdi ve bankaların salgına güçlü bir sermaye ve likidite tamponlarıyla girdiğini belirtti. Fakat sözlerinin devamında Alfred, sorun kredilerin artacağından bahsetti;

Alfred’e göre Avrupa Bankaları tarifi olmayan bu olaya karşı oldukça dayanıklı. Bankaların gösterdiği bu direnç ise uygulana politikalarla desteklendi ve bu sebeple de kredi sıkışması meydana gelmedi. İkinci dalganın olması ihtimalinde ise Avrupa Bankalarındaki ortalama sermayenin yeterli olacağını belirtti fakat yine de sorun kredilerin artacağını dile getirdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı