İmar Barışı Hakkında Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması! 7 Milyon Kişi Dikkat
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İmar Barışı Hakkında Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması! 7 Milyon Kişi Dikkat

FİNANS

19 Kasım 2020 Perşembe 17:53:40

İmar Barışı Hakkında Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması! 7 Milyon Kişi Dikkat

Yaklaşık 7 milyon vatandaş tarafından başvuru yapılan imar barışı İzmir ilinde meydana gelen üzücü deprem faciası sonrasında tartışmalara neden olmuştu. Daha önceki fırsatlarda imar barışı başvurusunda bulunamamış veya başvuruda bulunmuş olup yapı kaydı için ödenmesi gereken ücreti ödemeyen ve başvurusu iptal edilen vatandaşlar mağdur olmuştu.

Mağduriyetin giderilmesi için yeni bir imar barışı girişimi bekleyen vatandaşlara müjdeli haber Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Yeni imar barışına ilişkin bilinen tüm detaylar haberin devamında.

Bir TV kanalında canlı yayınlanmakta olan bir programa davetli olan Murat Kurum, İzmir’de yaşanan deprem felaketi sonrasında tekrar ele alınan ve büyük olumsuz tepkilere yol açan imar barışı hususunda yeni açıklamalarda bulundu.

YAPI KAYIT BELGESİ BULUNAN RİSKLİ YAPILARIN İMAR BARIŞI BAŞVURULARI NASIL SONUÇLANIR?

Meydana gelen talihsiz doğa felaketi sonrasında İzmir ilinde 17 adet bina yerle bir olmuş ve 115 kişi bu enkazların içinde can vermişlerdi. Acı kayıplar yaşanan olayın hemen sonrasında sivil topluk örgütleri ve meslek odaları imar barışı dahilinde çok sayıda depreme dayanıksız ve riskli konutun yapı kayıt belgesine sahip olduğunu ve bu konutlara imar hakkı tanımanın tam aksine yıkım kararı verilmesi gerektiğini savunmuşlardı.

YÖNETMELİK DIŞI YAPILAN İNŞAAT İŞLEMLERİNİN İMAR BARIŞI SAĞLANMASI HUSUSUNDA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM AÇIKLAMA YAPTI

Murat Kurum imar barışı duyurusu yapılması sonrasında 7 milyonun üzerinde konut sahibinin başvuruda bulunduğunu ve başvuruda bulunan kişilerin onay sürecine kadar belediye tarafından sağlanan hizmetlerden faydalanamadığını belitti.

Sayın bakan yanlış anlaşılmalara engel olmak amacı ile imar barışı yapılmış olan bir yapının sadece elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerinden yasal olarak faydalanmasına imkan tanıdığı, yapı kayıt belgesine sahip olan imarlı konutların risksiz ve depreme dayanıklı olduğu anlamına gelmediği açıklamasında bulundu. Bu durumun planlanan kentsel dönüşüm adımlarının uygulanmasının önüne geçmeyeceğini belirtti.

İmar barışı yönetmeliğinde de depreme karşı daha dayanıklı hale getirmek amacı ile yapı güçlendirme ve yenileme çalışmaları hususunda değişiklikler yaşandı. İmar barışı sağlanmış yapıların yenilemesi yapılmadan önce eski imar haklarına dönülme zorunluluğu bulunuyor. Yapılan imar barışının feshedilmemesi için yapı güçlendirme imkânı getirildi.

Yapı güçlendirmesi yapmak isteyen konut sahipleri detaylı güçlendirme projesi için artık belediyelere doğrudan tadilat ruhsatı başvurusu yapabilecekler. Belediyeler artık tadilat ruhsatı verme yetkisine sahipler. Bu şekilde imar barışı feshedilmeden yapılarda tadilat yapılabilecek ve kentsel dönüşümün önüne geçilmeyecek. Kentsel dönüşüme engel olmanın aksine önceki imar barışlarından faydalanamamış olan bazı kaçak yapıların yapı güçlendirmesi yapılarak tadilat ruhsatı alınabiliyor ve kentsel dönüşüme katkıda bulunuyorlar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı