İlk defa ev alacaklara yüzde 0.60 faizle kredi ve 28 bin TL hibe geliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İlk defa ev alacaklara yüzde 0.60 faizle kredi ve 28 bin TL hibe geliyor

FİNANS

5 Ekim 2020 Pazartesi 17:12:43

Son Güncelleme: 05/10/2020 17:36:37

İlk defa ev alacaklara yüzde 0.60 faizle kredi ve 28 bin TL hibe geliyor

Ev sahibi olmak isteyenlerin bu günlerde korkulu rüyası haline gelmiş olan konut kredileri yükseliş hızını kesmeye pek niyetli durmuyor. Bu süreçte düşünmekten ve hesap yapmaktan bunalmış olan vatandaşın derdine çare bulundu! İlk defa ev alacaklara yüzde 0.60 faiz oranıyla konut kredisi ve 28 bin lira hibe desteği sağlanacak.

Hükümet hem enflasyonda yükselişe sebep olmayacak hem de faiz oranlarını düşürecek bir çare üretmeyi başardı. Yeni bir konut finansmanı modeli olarak tanıtılan Yapı Tasarruf Sandığı projesi ile yatırım planları arasında ev satın almak bulunan ve ilk kez ev sahibi olacak olan vatandaşlara yüzde 0,60’a varan düşük geri ödeme faizi oranı ile konut kredisi kullanma imkânı tanınıyor. Aynı zamanda hibe olarak 28 bin Türk lirasına kadar yardım sağlanarak geri ödemesiz şekilde vatandaşın peşinat ödeme problemine de çare bulunması planlanıyor. Bu sayede gelir seviyesi düşük olan vatandaşların da ev satın alabilme şanslarına sahip olması amaçlanıyor.

Tüm dünyayı derinden etkileyen Korona virüsün sebep olduğu küresel salgının insanların sağlığı üzerindeki etkisi kadar yaşam standartları ve ekonomi üzerinde de büyük bir etkisi bulunmakta. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin bu tip beklenmedik gelişmeler olması durumunda yüksek miktarda ve hızlı şekilde etkilendiği göz ardı edilemez bir gerçek. Bu dönemde ülkemizde ortaya çıkan ekonomik gerileme ve problemlerin çözüme kavuşturulup toparlanma sürecine geçilebilmesi ve normalleşmenin sağlanabilmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarıyla ortak bir proje yürüterek 1 sene geri ödeme ertelemesi ve düşük geri ödeme faizi oranları ile konut kredisi kullandırmış ve vatandaşlara bu süreçte yatırım yapma ve ev sahibi olma fırsatı sunmuştu.

Kamu bankaları tarafından yapılan bu konu kredisi kampanyaları büyük bir ilgi görmüş ve taleplerde zirve yaşanmıştı. Bu durum konut fiyatlarını olumsuz yönde etkilemiş ve bankaların sağladığı kolaylıkları fiyatları yükselterek fırsata çevirmek isteyen konut sahipleri oluşturulan avantajları nötrledi. Lakin fiyatların yükselmesi fark etmeksizin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ay içerisinde yapılan en yüksek sayıda konut satışı sayısı bu yılın temmuz ayı içerisinde kaydedildi. Ancak ekonomik olarak problemli olunan bir dönemde düşük geri ödeme oranı ile kredi kullandırılması döviz kurları ve enflasyonu olumsuz şekilde etkiledi ve Merkez Bankası düşük faizli kredi kampanyalarını sonlandırma kararı aldı.

YAPI TASARRUF SANDIĞI SAYESİNDE DÜŞÜK GERİ ÖDEME FAİZİ İLE KREDİ KULLANILABİLECEK FAKAT DÖVİZ KURU VE ENFLASYON ÜZERİNDE OLUMSUZ BİR ETKİ OLUŞMAYACAK!

Hükümet yeni öne sürdüğü konut finansmanı projesi Yapı Tasarruf Sandığı ile önceki kampanyalarda ortaya çıkan enflasyon ve döviz kuru değerleri üzerinde olumsuz etkiye neden olan durumların önüne geçmek için farklı bir metot geliştirdi.

Daha önce düşük faiz oranı ile kredi kullanan fakat bu krediyi dolar ve altın gibi yatırım araçlarına yönlendiren kişi ve yatırımcıların sebep olduğu yükselişin önüne geçmek amacıyla konut kredisi kullanmak isteyenlere ön koşullar getirildi.

Artık çekilecek olan kredi yalnız ve yalnızca konut sahibi olmak isteyenlere bu doğrultuda kullanılması ön koşulu ile sağlanacak.

Getirilen bu ön koşul ile döviz kuru ve enflasyonda artış yaşanmasının önüne geçilmiş olacak. Yapı Tasarruf Sandığı sistemi bankada konut hesabı açıp minimum 3 yıl bu doğrultuda para biriktiren ve tasarruf yapan vatandaşlara hibe para yardımı yapacak ve aynı zamanda düşük geri ödeme faizi oranıyla kredi kullanma imkânı sunacak.

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi beş ana madde içermekte. Bunların tasarruf sözleşmesi yapılması, prim ödemeleri yapılması, birikimlerin toplu halde alınması, sabit geri ödeme faizi oranı ile kredi kullandırılması ve kullanılan kredinin geri ödenmesi olduğu biliniyor.

Yeni Ekonomi Programının açıklanmasıyla hükümetin enflasyona dair hedefleri ve tahminleri de açıklandı. Eğer belirlenen hedeflere ulaşılabilirse vatandaş yüzde 0,60 geri ödeme faizi oranı ile konut kredisi kullanabilecek. Programın hedefleri baz alındığında

  • 2020 yılı içerisinde yüzde 10,50 enflasyon değerine ulaşılabilirse yüzde 1,6 geri ödeme faizi oranıyla,
  • 2021 yılı içerisinde yüzde 8,0 enflasyon değerine ulaşılabilirse yüzde 0,85 geri ödeme faizi oranıyla,
  • 2022 yılı içerisinde yüzde 6,0 enflasyon değerine ulaşılabilirse yüzde 0,69 geri ödeme faizi oranıyla,
  • 2023 yılı içerisinde yüzde 5,0 enflasyon değerine ulaşılabilirse yüzde 0,60 geri ödeme faizi oranıyla, konut kredisi kullanılabilecek.

İlk kez ev sahibi olmak isteyen ve en az 3 senedir bu doğrultuda para biriktiren vatandaşlara ise şu anda 28 bin 500 Türk lirasına kadar hibe yardımı yapılmakta. Yapı Tasarruf Sandığı sistemi ile bu hibe yardımının dışında düşük geri ödeme faizi ile konut kredisi kullanma imkânı da sunulacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı