İkinci el araç satışında görülmemiş usülsüzlük! Yönlendirme yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç satışında görülmemiş usülsüzlük! Yönlendirme yapılıyor

FİNANS

30 Ekim 2020 Cuma 10:50:29

Son Güncelleme: 30/10/2020 10:50:09

İkinci el araç satışında görülmemiş usülsüzlük! Yönlendirme yapılıyor

Aynı otomobil markası aynı modelleri ile ilgilenen otomobil severler ve araç sahiplerinin internet ortamında buluştuğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Burada alıcılar ve satıcılar iletişime geçiyor ve bilgi alışverişinde bulunuyor. Fakat bilinmeyen tarafı ise bu sosyal medya aracılığı ile kurulmuş olan gruplara aynı zaman da haksız kazanç elde etmek için katılan şahıslar. Bu kişiler bu gruplara dahil olup araç sahiplerine araçlarına değer biçtikleri fiyatları artırmaları yönünde yönlendirme yapıyorlar.

Yönlendirme yapmaları yetmezmiş gibi bu kişiler aynı zamanda fiyat artışlarına yönelik miktar ve artışın yapılması gerektiği zamanla ilgili de duyuru yapıp emsal araç ilanlarını çarpıtarak, yüksek fiyatlı şekilde sahte satılık otomobil ilanları oluşturulmasına neden oluyor. Bunları örnek göstererek ise araç sahiplerini fiyatlarda meydana gelen yükselişin doğal olduğuna inandırmaya çalışıyorlar.

Salgın sebebi ile araç üretiminin yavaşlaması ve sıfır araç fiyatlarının döviz kuru ile paralel olarak yükselişe geçmesi beraberinde tedarik sıkıntısına ve sıfır araçların ulaşılmaz hale gelmesine neden oldu.

Bu durumda ikinci ele talep bir hayli yükseldi yükselmesine fakat piyasada da buna göre değişiklikler yaşanıyor. Sıfır araçların fiyatlarının aşırı yüksek olmasının araç sahibi olmak isteyen kişileri ikinci ele yönelmeye itmesi fiyatların yükselmesine sebep oluyor.

ORTA SEGMENT BİR ARAÇ SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER 120 BİN TÜRK LİRASINI AYIRMALI

Sektörün önde gelen takipçilerinin yorumlarına göre tedarik sıkıntısı ve talep yoğunluğu ikinci el fiyatlarını aşırı yükseltti. Orta düzey bir otomobile sahip olmak isteyen vatandaşların 120 bin Türk lirası civarında bütçe ayırmış olması gerekiyor. Bu rakam 2020 yılının başlarında ise 75 bin Türk lirası civarındaydı. Kimi araçlar için oranlar değişebilse de oluşan fiyat artışı genel anlamda yüzde 75’in üzerinde.

İKİNCİ EL FİYATLARINDA YANLIŞ YÖNLENDİRMELER

Ülkeye giren araç ve toplam üretim sayısında yaşanan düşüş ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak sıfır araç fiyatlarının artışı ikinci el fiyatlarını etkileyen doğal sebepler olarak görülebilir.

Ancak bunu yapay olarak bir fırsata çevirip otomobil ihtiyacı olan kişiler üzerinden olması gerekenin çok üzerinde kar etme amacı güden şahıslar fiyatları yükseltmek amacıyla çeşitli yöntemler deniyorlar.

Bunlardan bir tanesi internet üzerinden otomobil satış ilanı verilebilen sitelerde aracın değerinden yüksek miktarda fiyat ile ilana konulması ve ‘X beye/hanıma opsiyonlanmıştır’ açıklaması ile bu araçlara bu ücretleri ödeyen kişilerin olduğu izlenimi verilmesi. Yapılan araştırmalarda bu açıklamayı içeren çoğu ilanın fiyatlarda yukarı yönlü hareket yaratmak amacı ile yapılan sahte paylaşımlar olduğu ortaya çıktı.

İkinci el otomobil alım satımından yüksek meblağlarda ve hızlı bir şekilde para kazanmayı hedefleyen şahıslar bununla da yetinmeyip belirli aralıklarla fiyat artırımı için diğer alıcılara da baskı yapmaya başladı.

‘Fiyat artırımı için çağrıda bulunuyorlar’

İlan sitelerinde sık sık karşılaştığımız opsiyon yalanından sonra bir başka numara da araç satıcıları arasında yapılıyor.

Özellikle de aynı marke ve modele ait araç satıcıları araçlara yönelik bilgi alışveriş yapmak adına sosyal medya ve özellikle de Whatsapp grupları üzerinden haberleşiyorlar. Kendi araların anlaşan satıcılar ise gruptaki diğer satıcılarında belli bir fiyatın altında ilan vermesine engel oluyor. Böylece masum vatandaşlar da nereden baksa ceplerine uygun araç bulmakta zorlanıyorlar. Bu grupları tespit etmekse oldukça zor. Bu fırsatçılardan korunmanın yolu ise araç sahibi ile samimi bir şekilde mümkünse yüz yüze konuşup anlaşma yapmaktan geçiyor.

Kasasına göre 20 bin TL’ye çıkıyor

Bu yetmezmiş gibi bu gruplara sızan bazı fırsatçılar fiyatların yükselmesi için tarih de sunuyor. Belirli tarih gelince de fiyatlar senkronize şekilde yükseltilmesine neden olunuyor.

Bu sayede aracın ikinci el fiyatı senkronize şekilde artmış oluyor ve alıcılar da ortalama fiyatın bu olduğuna inanıyor. Bir nevi satıcı kendi zammını kendi yapmış oluyor. Alıcılar ise hiçbir şeyden haberleri olmayıp araçların dış etkenler tarafından arttığını düşünüyor. Birçok alıcı vatandaşımız da yükselen fiyatlara ses çıkarsa da kendisine bir muhatap bulamıyor.

Satıcılar ise bu konu hakkında oldukça zalim davrana biliyorlar. Bazı araç sahipleri sadece kasasına göre araçlarına 10 bin ila 20 bin Türk lirası arasında zam yapıyorlar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı