İkinci el araç satışına yeni düzenleme! Yılda en fazla 3 araç satılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç satışına yeni düzenleme! Yılda en fazla 3 araç satılacak

FİNANS

15 Ağustos 2020 Cumartesi 19:12:01

Son Güncelleme: 15/08/2020 15:14:51

İkinci el araç satışına yeni düzenleme! Yılda en fazla 3 araç satılacak

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu taşıtlar hakkında yönetmelikte değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikler ise Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre yetki belgesi olmayanlar yıl içinde en fazla 3 araç satışı yapabilecekler.

Yapılan değişiklere göre kiralama şirketlerinin ellerde tuttukları araçların satımını gerçekleştirmeleri için bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapmaları koşul konuldu.

Yönetmelik ile gelen diğer bir karar ise, yetki belgesi almayan kiralama işletmeleri bir yıl içerisinde 3 adetten fazla ikinci el satışı yapamayacak.

Son dönemlerde ikinci el taşıt alım satımlarında piyasa oldukça hızlı ilerlemekteydi. Bu da ikinci el araç piyasasına bir düzenlemenin gelmesini kaçınılmaz yaptı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan ikinci el taşıtların ticari haklarındaki yeni düzenlemeler ile birlikte kiralama şirketleri artık satın almış oldukları ikinci el araçların satımından önce en az 1 yıl boyunca kiralama faaliyetlerinde bulunmaları gerekmekte.

ResmîGazete ‘de yayımlanan yeni düzenleme de motorlu taşıtların kirama faaliyetinde olan işletmeler için bir yıl süre ile kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışı maddesinden bahsedildi.

Yeni yönetmelikle birlikte ikinci el araç satımlarına bir düzenleme daha geldi. Diğer düzenleme ise ikinci el motorlu taşıtların ticareti sadece yetki sahibi işletmelerce yapılacak. Öte yandan yine bir sene içerisinden doğruda ya da aracı olarak üçten fazla gerçekleşecek olan ikinci el taşıt satışları Bakanlık tarafından tespit edilmedikçe ikinci el taşıt ticareti kabul edilir maddesi oldu. Bu maddeye göre yetki belgesi bulunmayan işletmeler bir sene içerisinde 3 adetten fazla ikinci el motorlu taşıt satışı yapamayacaklar.

ResmîGazete ’de geçen yeni yönetmeliğe göre Bakanlık tarafından yetki belgesinin alınması içinse mesleki eğitim koşulu getirmeye ve bahsi geçen eğitime dair usul ve hususların bu koşullardan muafiyet sağlayan ilgili kurum ve kuruşların görüşlerini alaraktan belirmeye yetkili olduğu bununla birlikte Mesleki eğitim için Bakanlık tarafından uygun görülen kurumlar tarafından verilir maddesi ise yine işletmelerin yetki belgesi almak için eğitim alma koşulunu getirileceğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra ikinci el taşıtlarda ticaret yapan işletmelerinde ağustos ayının sonuna kadar mevcut durumlarını yönetmelikte belirtilen koşullara uygun hale getirmeleri ve yetki belgelerini almaları gerektiği de vurgulandı.

EXPERTİZ RAPORU İÇİN YENİ ŞARTLAR

Yine yeni düzenleme ile birlikteyönetmelikte ekspertiz raporuna dair maddelere de yer verildi.

Bu maddelere göre ise ikinci el araç satışı olan işletmelerde satış yapılmadan üç gün önce ekspertiz raporunun alınması koşulu geldi.

Ekspertiz raporu üreticiye ait satış işlemi alıcıya bağlı bir sebepten ötürü gerçekleşmez ise alıcı diğer şartlar halinde ise satıcının ekspertiz ücretini ödeyeceği belirtildi.

Bir diğer yandan ise model ve yılına göre sekiz yaşının üstünde ya da yüz altmış bin kilometrenin üstünde olan araçlar için ekspertiz raporu alınmasının mecburi olmadığı maddesine de yer verildi.

Fakat eğer ekspertiz raporu taşıtın gerçek durumuna göre düzenlenmezse ve Bakanlık tarafından yapılan uyarılara karşın aynı sene içerisinde bu olay tekrarlanırsa, bu olaya sebebiyet veren ekspertiz işletmelerin hizmet yeterlilik belgesi uyarınca on gün içerisinde TSE tarafından iptaledilecek ve bir sene boyunca hizmetyeterlilik belgesi almayacakları da belirtildi.

İkinci el araçların satımında gelen yenilik ise şöyle; ikinci el taşıtların alım ve satımlarında ödemelerin nakit gerçekleşmesi halinde satış bedeli Bakanlık tarafından yetki verilen kuruluşlar tarafından taşıt mülkiyeti ve satış bedelinin eş anlı olaraktan el değiştirmesini müsaade edecek şekilde yapılan elektronik sistem tarafından ödenir ve sistemin kullanıma dair masraflar da satış bedelinden mahsup edilir şeklinde düzenlemeye eklendi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı