İkinci el araç fiyatlarına hükümet müdahale edecek! Fiyatlar düşecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç fiyatlarına hükümet müdahale edecek! Fiyatlar düşecek mi?

FİNANS

2 Kasım 2020 Pazartesi 19:33:34

İkinci el araç fiyatlarına hükümet müdahale edecek! Fiyatlar düşecek mi?

İkinci el araba fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Durum öyle bir hale geldi ki kimi arabanın ikinci el fiyatı sıfır fiyatının da üstüne çıktı. Gelen tepkiler üzerine hükümet ikinci el araç fiyatlarını düşürmek üzere yeni kararlar aldı. Önümüzdeki günlerde ikinci el araçların yurtdışından ithal edilmesi söz konusu olacak.

Şaka gibi olan ikinci el araba pazarı sonucunda ise vatandaşlar ayağa kalkmış, galericiler de kazanç sağlayamadıklarını açıklamıştı. Hükümetten ise piyasaya bir müdahale beklenmişti. Beklenen de oldu!

İkinci el araba fiyatları hızla bir şekilde yükselmişti. Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve salgın hastalık derken yükselen fiyatları karşılamakta vatandaş oldukça zorluk çekerken üstüne bir de fırsatçılar çıkmıştı. Sizler için daha önce bu fırsatçılarınnasıl araba fiyatlarını yükselttiklerini yazmıştık. Hükümet ise çok gecikmedi ve olaya müdahale etti!

İkinci el piyasasında fiyatlar yükselmeye devam ederken hükümet 2.el araba fiyatlarında ithalat gibi bir seçeneği düşüneceklerini açıkladı.

İkinci el araba piyasasında ise vatandaşlar ve galericiler tarafında dört gözle beklene düşüş bir türlü yaşanmamıştı. Fiyatlar beklenenden uzun süredir artmaya devam ediyor. Hatta bazı araba modellerinin fiyatlarında %100 oranından daha fazla artışlar meydana geldi. Hatta çok yaşlı araçlar için bile sunulan fiyatlar vatandaşları şaşkına çevirmişti. Halen de bu süreç devam ediyor ve vatandaşlar şikayetçi. Fakat hükümetin bu duruma el atacağı çalışmalara başladığı haberi geldi!

İKİNCİ EL ARAÇ İTHALATI İLE FİYATLAR DÜŞECEK

Hükümetin ise ikinci al araç piyasasına karşın devam eden bu problemine çözüm getireceği duyuruldu! Gelen haberlere göre hükümet bu alanda yeni çalışmalar yürütüyor. Sektörde oluşan haksız fiyat artışlarının ekonominin sağlık olduğu düşüncesine itmesi ve fiyat artışlarının çoğunun da suni olması üzerine Hükümet devreye girdi.

Bu kapsam da ise hükümetin piyasanın sağlıklı işlemesi adına gereken önlemleri alacağı bildirildi. Atılması muhtemel adım olarak da belli bir yaşın altındaki araçlar için ithalat iznin gelmesi ön görülüyor.

ARAÇ PİYASASINDA FİYATLAR NEDEN YÜKSELDİ?

İkinci el araç piyasasında hali hazırda bir fiyatyükselmesi salgın dönemi öncesinde de mevcuttu. Fakat yaşanan ekonomik gelişmeler ve salgında tedarik anlamında sorunlar çıkması ikinci el fiyatlarını çok hızlı bir şekilde zirveye taşıdı. 2019 yıl sonunda artan ikinci el araba talepleri 2020 yılının başındaki salgınla birleşince fiyatlar cep yakmaya başladı.

Salgın zamanında piyasa da sıfır el araç olmamasından kaynaklı hızlanan fiyatlar normalleşme sürecinde ise yavaşlamak yerine artmaya devam etti. Toplu taşımadan uzak kalmak isteyen vatandaşlar da yine ikinci al araçlara yöneldi. Normalleşme süreciyle başlayan taşıt kredileri de yine araçların fiyatlarının yükselmesinde diğer bir etken. Dolar kuru da yine bankalardan sonra fiyatların yükselmesine neden olan büyük bir etken olarak ön plana çıktı.

Dolar kuru 2020 yılının başlarında 5,85 Türk lirası iken kasım başların da 8,37 Türk lirasına ulaştı. Kurun bu denli artması da doğrudan fiyatları etkiledi.

FIRSATÇILAR

Diğer bir sebep ise araç fiyatlarının yükselmeye başladığıilk dönemlerde piyasaya yeni sunulan modellerin fırsatçılar tarafından toplanması oldu. Daha sonra ise fırsatçılar ellerindeki bu araçları ikinci el pazarında aldıklarından çok daha fazlaya sattılar. Araç başına tahmini 30 bin Türk lirası gelir sağlayan bu fırsatçılar suni artışa neden verdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı