İkinci el araç fiyatları düşecek! Galericiler piyasa fiyatlarını yorumladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

İkinci el araç fiyatları düşecek! Galericiler piyasa fiyatlarını yorumladı

FİNANS

5 Aralık 2020 Cumartesi 14:44:37

Son Güncelleme: 05/12/2020 14:43:28

İkinci el araç fiyatları düşecek! Galericiler piyasa fiyatlarını yorumladı

Yaz aylarının başlamasından günümüze kadar otomobil fiyatları neredeyse iki katına çıktı. İkinci el araç almayı düşünenler ise yüksek fiyatlardan şikayetçi. Pandeminin artması, kış aylarının gelmesiyle birlikte bir çok vatandaşımız araba fiyatlarının ne zaman düşeceğini merak ediyorlar. Uzmanlar otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeleri ve fiyatları değerlendirdiler.

İkinci el otomobil satışları üzerine beklentiler Eylül ayı sonrasında ikinci el otomobil fiyatlarının yeni modellerin çıkışı ile gerilemesi yönündeydi. Fakat ne yazık ki beklentiler olmadı. Fiyatlar da gerileme uzak bir ihtimal olurken galericiler ve vatandaşlar fiyatların daha fazla çıkmaması için hükümetten müdahale bekler hale geldi.

Piyasaların aksine ise sonbahar dönemiyle birlikte ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız hayal kırıklığına uğradı. Geçimlerini ise otomobil satımında kazanan galericiler de ikinci el pazarına dair gelişmeleri değerlendirdiler;

Henüz yeni sayılabilecek birkaç yıllık otomobillerin fiyatları ile sıfır otomobiller arasında fark neredeyse kalmamış durumda.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI

Yaşı olan otomobiller ise iyi durumda, ağır hasar kaydına sahip değiller ise fiyatlarını ikiye katlamış durumdalar. Genel olarak bakıldığında ise ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 80’e yakın, ağır hasar kayıtlı otomobillerde ise yüzde 50’nin üzerinde fiyat yükselmesi meydana gelmiş durumda. İkinci el otomobil satın almayı düşünen fakat fiyatların artışı yüzünden alamayan vatandaşlarımız içinse işin ehli olan galericilerin yorumlarını derledik;

Galericilik sektöründe uzun yıllardır ikinci el otomobil alım satımı ile geçimlerini sürdüren esnaflar fiyatların yükselmesinin sebepleri hakkında genel düşüncelerini aktardılar. Sıfır ve kullanılmış otomobil fiyatlarındaki yükselişin en önemli sebebinin yeni otomobil üretiminin azalması olduğu, sunulan ürün adedinin talepleri karşılamakta yetersiz olduğunu söyleyen galericiler fiyatlarının en başta yükselişinin bu olduğuna işaret etti.

FIRSATÇILAR YİNE ÖN PLANDA

Aynı zaman tedariki yapılan otomobiller de talepleri karşılayabilmiş değil. Korona virüs salgını ile birlikte otomobil alımına olan talep çokça arttı. Araç sahipleri de bu durumun farkında olduğu için krizin fırsata çevrilmeye başladığını söyleyen galericiler fırsatçıların sayısının her geçen gün arttığından şikayetçi.

Galericilere göre ise krizin diğer bir sebebi de alım ve satım esnasında yaşanan sorunlar. Organize bir şekilde fiyat artırımı yapıldığını anlatan galericiler, fırsatçıların kendi çıkarlarına göre fiyat artırımı yaptığını ve bunun da piyasayı daha da dalgalandırdığını belirtti.

Yine salgının ikinci dalgası ile birlikte Avrupa’daki bazı bölgeler de kapanma ya da kapasite düşüşü yaşandı. Bu da taleplerin karşılanmamasına sebep oluyor ve galericilere göre fiyat artımındaki ana nedende bu.

İşin uzmanları ise ikinci el ve sıfır otomobil fiyatlarının otomobil üretiminin eski haline dönüp talebi karşılayacak konuma gelmesi halinde normale döneceği düşüncesinde.

İkinci El Araç İthal Edilebilir

Geçtiğimiz gün sizlerle paylaştığımız bir haberde ithal ikinci el araçlar gündeme gelmişti. Hükümet artan ikinci el araç fiyatlarını düşürmek için yurtdışından ikinci el araba getirtilebileceğini belirtmişti. Bu konuda çalışmalar hala devam ederken, henüz kesinleşmiş durumda değil.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı